نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با تبریزبیدار؛

جهش تولید کامل محقق نشد / خودتحریمی با بروکراسی اداری

حجت لاسلام تاج الدینی گفت: در سال جاری که مقام معظم رهبری مجددا بحث تولید را مطرح کردند، نشانگر آنست که تنها نسخه شفابخش مشکلات و معضلات اقتصادی جامعه توجه همه جانبه به تولید و برداشتن موانع سر راه است.

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص شعار سال جدید اظهار داشت: تولید در سال ۱۳۹۹ آن گونه که انتظار می رفت، به صورت کامل تحقق نیافت و مقام معظم رهبری همچنان این شعار راهبردی را در سال جدید نیز حفظ کردند تا در سال جدید تولید را همه جانبه جلو ببریم.

سال گذشته تولید در اولویت تصمیم گیری ها نبود

وی با بیان اینکه مساله تولید یک کار بلند مدت است، افزود: تولید باید همه جانبه حمایت شده و تمام موانع سر راه نیز برداشته شود تا به نتیجه برسد.

معطلی ماهانه مواد اولیه در گمرک یعنی غفلت از تولید

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته با اینکه همه دستگاه های اجرایی، وزارت خانه ها و سازمان ها در رابطه با تولید تلاش کردند و در بعضی عرصه ها نیز به موفقیت های خوبی نائل شدند اما بعضا در تصمیم گیری ها تولید در اولویت اول نبود و غفلت هایی وجود داشت و نشانه آن ماه ها معطلی مواد اولیه در گمرک بود.

وی افزود: واحد های تولیدی و کارخانجات مواد اولیه وارد می کردند ولی به خاطر بعضی تصمیم های غلط دولت ماه ها در گمرک انباشته شده و خط تولید تعطیل می شد؛ تا جایی که در فصل پاییز اعلام شد که حدود هشت میلیون و پانصد هزار تن کالا در گمرک ها انباشته شده است؛ نصف اینها کالای اساسی بوده و بخشی از آنها مواد اولیه کارخانجات و تجهیزات خطوط تولید بود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با اشاره به تعطیلی بخشی از کارخانه های تولیدی، گفت: از طرف دیگر واحدهای تولیدی و کارخانجات با تمام ظرفیت کار نمی کنند. کارخانه ای با ۴۰ درصد ظرفیت خود کار می کند، این موضوع نیازمند حمایت همه جانبه است؛ همچنین سرمایه در گردش نیاز دارد.

رفع مانع تحریم با بومی سازی کالاها

وی ادامه داد: در سال گذشته با وجود تلاش ها در عرصه تولید، به اهداف کامل نرسیدیم و امسال نیز ادامه همان حرکت با رویکرد رفع موانع و پشتیبانی همه جانبه انجام می پذیرد.

میرتاج الدینی با اشاره به موانع تولید اظهار داشت: یکی از موانع، تحریم های خارجی می باشد. ما این موضوع را در سال گذشته تجربه کردیم که این مانع خارجی را با بومی سازی کالاها به یک فرصت تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ورود مهندسین و نخبگان داخلی به خطوط تولیدی تعطیل شده، فرصتی برای کشور است، افزود: باید در مقابل تحریم ها محکم ایستادگی کرده و در رفع و دفع تحریم ها تلاش کنیم. دفع تحریم نیز یعنی خنثی کردن آن ها از سوی ما همانطوری که تا الان نیز خنثی کرده ایم.

تاج الدینی اظهار داشت: دشمنان می خواستند ما نتوانیم نفت بفروشیم ولی فروش نفت را افزایش دادیم. همچنین آنها می خواستند کارخانه های ما به طور کلی تعطیل شود که بحمدالله با مقاومت و ایستادگی مردم فعالیت واحد های تولیدی و کارخانجات ادامه یافت. باید با انواع اقسام راه ها این تحریم ها دور بزنیم و بی اثر کنیم و این امکان وجود دارد.

خودتحریمی با بروکراسی اداری 

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از موانع تولید را خودتحریمی دانسته و گفت: باید آن چیزی که مانع یا دست انداز در تولید ایجاد می کند، برطرف شود. بعضی از این خود تحریمی ها در سر راه تولید قرار گرفته و مشکلاتی ایجاد می شود؛ از جمله این مشکلات عدم حمایت از تولید کننده و معطل مانده او در پیچ و خم مجوز و بروکراسی ها است.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از خودتحریمی ها، ایجاد موانع در گمرک ها است، همه موانع باید برطرف شود تا تولید به خوبی به راه بیفتد.

از بازدیدهای نتیجه بخش رئیسی تا سردرگمی تولید کننده در دادگاه ها

نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی به وظایف دیگر قوای نظام در بحث تولید اشاره کرده و گفت: قوه قضاییه و مجلس نیز باید همه جانبه از تولید حمایت کنند. بازدید های آیت الله رئیسی واحدهای تولیدی در در استان ها اقدام خوبی در جهت تولید است. اما بعضا گزارش هایی به دست می رسد که فلان واحد تولیدی بر اثر شکایتی در دادگاه اذیت می شود.

وی بیان کرد: قوه قضائیه باید یک سیستمی طراحی کند تا مبادا با یک شکایت، واحد تولیدی به مشکل بخورد و کارآفرین فقط گرفتار سوال و جواب دادگاه و شاکی شود.

رویکرد مجلس در حذف قوانین مزاحم

حجت الاسلام تاج الدینی راهکاری برای این مساله نیز مطرح کرده و گفت: قوه قضائیه می تواند این مسأله را روان سازی کند و طوری عمل کند که هم به شکایات و حق شاکی رسیدگی شود و هم واحد تولیدی تعطیل نشود.

وی تنها علاج مشکلات اقتصادی را توجه به تولید دانسته و گفت: وظیفه مجلس در این رابطه، تسهیل و روان سازی قوانین مربوط به حوزه های تولید است تا هر آن چیزی که مانع ایجاد می کند را برطرف کرده و بعضی قوانین مزاحم را اصلاح و وظیفه نظارتی خود را پیگیری کند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.