تبریزبیدار
شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۲۹:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۸۱۷۷۷

در گفتگوی تبریزبیدار با بازیگر بومی سریال جلال مطرح شد؛

متأثرشدن گروهبان فخاری از نقش خود / بهترین نقش منفی سال های اخیر تلویزیون

بازیگر نقش گروهبان فخاری در سریال جلال از واکنش های مردم به این سریال خبرداده و از تلاش های خود برای کامل به ثمر رسیدن نقش وی در این سریال خبر داد.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار/ هادی افتخارزاده بازیگر بومی سریال جلال متولد 20 اسفند 1345 در مراغه، فارغ التحصیل لیسانس بازیگری از دانشگاه تهران و فوق لیسانس از دانشگاه آزاد است.

او فعالیت هنری خود را از عکاسی و فیلمسازی شروع کرده و بعدها در حوزه بازیگری و کارگردانی به هنرنمایی پرداخته است.

افتخارزاده در سریال جلال نیز در نقش «سرگروهبان فخاری» نقش آفرینی کرده و داستان او را می توان یکی از نقاط عطف فیلمنامه این سریال دانست.

به بهانه درخشش سریال های جلال 1 و 2 در رسانه ملی، گفتگویی با افتخارزاده پیرامون این فیلم اثرگذار را انجام داده ایم.


بهترین نقش منفی سال های اخیر تلویزیون

تبریزبیدار: از واکنش مردم به نقش تان در سریال جلال بفرمایید.

افتخارزاده: واکنش مردم به کاراکتر فخاری در سریال جلال واکنشی دوسویه است. هم این کارکتر را دوست دارند چرا که وجود این کاراکتر سهم زیادی در بوجود آمدن درام در این مجموعه بوده و هم چون این کاراکتر نقش منفی این قصه را به دوش دارد، می تواند نوعی انزجار در تماشاگران بوجود آورد.

نکته جالب آنکه طبق کامنت ها و اظهارات تماشاگران، این نقش بهترین نقش منفی بوده که در طی این چند سال اخیر در تلویزیون دیده شده است. این مساله حاکیست که تماشاگران با آگاهی موضوع را دنبال کرده اند.

Image title

تاثیر سریال جلال در سرمایه گذاری روی هنرمندان بومی

تبریزبیدار: تأثیر این سریال در معرفی هنرمندان تبریز چه بود؟

افتخارزاده: وقتی سریالی ساخته می شود، آن کسانی که در آن سریال فعالیت می کنند، به تماشاگران و دیگر هنرمندان شناسانده می شوند. وقتی این اتفاق در آذربایجان صورت می پذیرد، تماشاگران و همکاران ما در پایتخت پی می برند که در جاهای مختلف کشور و در رأس آن در آذربایجان هنرمندانی هستند که می توانند از عهده این کار به خوبی برآیند. تأثیر آن در طولانی مدت می تواند سرمایه گذاری روی این هنرمندان و شناخته شدن و فعالیت هنرمندان ما در جاهای دیگر پروژه ها باشد. اینطور کارها تأثیر خوبی در ادامه کار همکاران ما درسینما و تلوزیون و سراسر کشور دارد.


متأثرشدن گروهبان فخاری از نقش خود

تبریزبیدار: آیا موقع پخش سریال، شده بود که از آزار و اذیت های کاراکتر گروهبان فخاری علیه جلال عصبانی شوید؟

افتخارزاده: موقعی که ما یک اثری را خلق می کنیم، به این چیزها فکر می کنیم که چقدر نقش مقابل ما می تواند از ما عصبانی و متنفر بوده یا چقدر می تواند دوستمان داشته باشد؛ اما در عین حال می دانیم که ما که این نقش ها را بازی می کنیم، بنابراین تحت تأثیر قرار می گیریم اما آگاهیم که این شخصیت ها و این قصه را بازی می کنیم.

من یک جایی تحت تأثیر قرار گرفتم و به شدت آزرده خاطر شدم؛ در یکی از جلسات تدوین که داشتم یک سکانس دیگری را از دوستان خودم تماشا می کردم آسیبی که نقش مقابل های من در این قصه از بابت وجود فخاری مرا تحت تأثیر قرار داد.


گروهبان فخاری 180 درجه با شخصیت خودم فاصله داشت

تبریزبیدار: تا چه اندازه با این نقش کنار آمدید؟

افتخارزاده: نحوه کنار آمدن من با این نقش دو فرم دارد؛ یکی اینکه من اصلا هیچ شباهتی به ویژگی های رفتاری و اخلاقی و کرداری گروهبان فخاری در زندگی خصوصی خودم ندارم. پس باید نقش کسی را بازی کنم که 180 درجه با من فرق می کند. دوم اینکه من باید بررسی کنم ببینم چه کاری باید انجام دهم که به شخصیت یک چنین آدمی که در فیلمنامه نوشته شده و من باید نقش آن را بازی کنم، نزدیک بشوم. من کارهای مختلفی انجام داده، دیدن فیلم های مرتبط، مصاحبه با شخصیت های نظامی، بالابردن آمادگی جسمانی و... تا اینکه ایست نگاه، صدا و... من طوری طراحی واجرا گردد تا به شخصیت نوشته شده در فیلمنامه نزدیک شود.

Image title

همه سکانس های گروهبان فخاری، نقطه اوج است

تبریزبیدار: به نظرتان نقطه اوج نقش گروهبان فخاری کجا بود؟

افتخارزاده: برای من همه لحظات در همه کارها و در همه سکانس ها و پلان ها نقطه اوج هست؛ چون با تمامی وجودم بازی می کنم. با کیفیت بازی کاری ندارم که برآیند و نتیجه آن چه می شود بلکه آن چیزی که درک کرده و به آن پرداخته ام را با تمامی وجودم انجام می دهم.

ممکن است سکانسی را به جهت پرداخت به آن و کادر بندی و نور و دیالوگ دوست داشتم باشم اما به زعم من همه جای بازی من در سریال جلال 2 نقطه اوج بوده است.


از ظرفیت هنرمندان بومی استفاده مطلوب شد

تبریزبیدار: به نظرتان از ظرفیت های هنرمندان بومی در کارهای بزرگ هنری استفاده شده است؟

افتخارزاده: مشخصا از توانایی های هنرمندان آذربایجانی استفاده شده است. این کار در تهران ساخته می شود ولی شاید بشود گفت که شصت الی هفتاد درصد عوامل همکاران آذری بودند.


گفتگو از الهه مهدوی

انتهای پیام/
در همین باره بخوانید:

روایت های بهبودی و پورسعیدی از ظرفیت های بازیگران بومی