همه حواشی یک اقدام ضداجتماعی؛

به لیست ضد المان پیانو رای ندهید! /عقلای گر قوم چاره نکنند، این داستان ادامه دارد…

المان پیانو نهایتا امروز یازدهم فروردین در محل راهنمایی تبریز نصب شد و ماجرا از دید شهرداری پایان یافت اما می توان از چند دید این مسأله و حواشی آن را تحلیل کرد.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار دو روز و اندی می شود که نصب و برچیده شدن اِلِمان پیانو در محل فلکه دانشگاه تبریز موضوع کنش و واکنش های مختلف شده است.

داستان از جایی شروع می شود که المان پیانو در فلکه دانشگاه تبریز نصب می‌شود، بر اساس ادعای یکی از مدیران نزدیک به شهردار در همان روز نصب، تعدادی از جانبازان در اعتراض به عدم ارتباط المان با نام تقاطع که «جانبازان» نام دارد در اداره کل بنیاد شهید تحصن و اعتراض می کنند و شهردار نیز برای پاسخ به اعتراض این جمع دستور برچیده شدن المان و نصب آن در مکان دیگری را می دهد.

انتشار فیلم برچیده شده المان این خبر را مساله اول فضای مجازی در تبریز می کند و افراد مختلف از ظن خود نسبت به موضوع واکنش نشان می دهند و اعتراض می کنند که چرا این المان برچیده شود، حتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم در موضعی می گوید که حاضر است آن المان را در مجموعه های تحت امر خود نصب کند تا به مقام‌ هنر و هنرمند توهین نشود!

بعدتر روابط عمومی شهرداری نیز با انتشار مصاحبه هایی خبر از نصب المان در مکان دیگر می دهد و نهایتا امروز یازدهم فروردین در محل راهنمایی تبریز نصب شد و ماجرا از دید شهرداری پایان یافت اما می توان از چند دید این مسأله و حواشی آن را تحلیل کرد.

تقابل طیف هنرمند و جانبازان!

یکم؛ علی رغم اینکه شهرداری اعلام رسمی نکرده که در پاسخ به اعتراض جانبازان اقدام به جابجایی کرده است اما از ساعات اول این خبر به صورت غیررسمی در شهر پخش شد و طیف هنرمند را در برابر طیف جانباز قرار داد و این خود نشان از یک شیطنت و طراحی خاص دارد.

پروژه خاص برای اهداف انتخاباتی؟

دوم؛ هر المانی برای نصب در هر جای شهر پیش از آن جایابی می شود و مشخصا باید پیش بینی شود که المان با مکان و نامش هماهنگی دارد یا نه، اگر این روند در این باره طی شده نشان می دهد که مدیران شهرداری شناخت دقیقی از محیط تحت مدیریت خود ندارند و اگر نه نشان می دهد که این یک پروژه خاص رسانه ای بوده برای اهداف خاص اعم از انتخاباتی و غیر انتخاباتی که در بندهای بعدی بدان اشاره می شود، در هر حال مدیران شهرداری باید نسبت به اقدام خود پاسخگو باشند و مدعی العموم می باید پیگیر هزینه تحمیل شده به افکار عمومی باشد خصوصا اینکه مدیر سازمان مذکور در سال های اخیر افعالی مانند جمع آوری صندوق صدقات، جمع آوری عکس شهدا، عدم مراقبت لازم از المان تکم چی و رنگ آمیزی قایق به رنگ های پرچم کشور دیگر را در کارنامه دارد.

خوراک خبریِ فرامرزی

سوم؛ بازتاب رسانه ای موضوع از حد کشوری هم گذشت و به بی بی سی فارسی هم رسید و این موضوع خوراکی شد برای فعال کردن یک‌ تبلیغ علیه کشور و نظام و از طرفی در داخل کشور نیز این مساله دوقطبی های کاذبی مانند کنسرت و … را احیا کرد و این در واقع هزینه اصلی بود که به افکار عمومی تحمیل شد، در خود تبریز نیز این دوقطبی کاذب ایجاد شد و میان طیف هنرمند و ارزشی یک شکاف فعال شد. البته افراد و طیف هایی هم امروز و فردای انتخاباتی از این مساله به نفع خود استفاده کرده و می کنند.

«به لیست ضد المان پیانو رای ندهید!»

چهارم؛ به نظر می رسد این مساله در صورت طراحی شده بودن علیه طیفی از کاندیداها استفاده می شود که منتسب به طیف ارزشی خانواده شهدا هستند بر این اساس اگر فردا روزی دیدید تبلیغ می شود «به لیست ضد المان پیانو رای ندهید!» زیاده تعجب نکنید!

عقلای قوم چاره کنند

پنجم و آخر اینکه عدم پیگیری چنین مسائلی برای ریشه کن کردن اقدامات ضد وحدت اجتماعی موجبات تکرار آن خصوصا در تبریز را فراهم می کند، اگر آن روزی که عنوان شهید از سردرب کوچه ها حذف شد این اقدام سهوی تلقی نمی شد دیگر یک المان ساده پیانو به شکاف اجتماعی منجر نمی شد، عقلای قوم اگر چاره نکنند این داستان ادامه دارد!

انتهای پیام/ 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.