فعال سیاسی در گفتگو با تبریزبیدار تشریح کرد؛

تاثیر همه پرسی ۱۲ فروردین در معادلات جهانی / خاطره علی قادری از رای به جمهوری اسلامی در تبریز

به مناسبت سالروز رفراندوم جمهوری اسلامی در روز دوازدهم فروردین ماه ۱۳۵۸ تبریزبیدار با یکی از فعالین عرصه انقلاب به گفت‌وگو نشسته‌ است.

علی قادری در گفتگو با تبریز بیدار ، با اشاره به تاثیرات همه پرسی روز دوازدهم فروردین سال ۵۸ بر معادلات جهانی و منطقه ای اظهار داشت: رفراندوم روز جمهوری اسلامی با تدبیر حضرت امام خمینی(ره) در موضوع تثبیت نوع نظام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور برگزار شد که واقعا یک اقدام بی نظیر در طول تاریخ ایران و تمام کشور هایی بود که در آنها انقلاب شده است.

وی افزود: خیلی ها به حضرت امام(ره) می‌گفتند که مردم در راهپیمایی ها و تظاهرات، جمهوری اسلامی را تأیید کرده اند و نیازی به رفراندوم نیست ولی حضرت امام (ره) قبول نکردند و فرمودند مردم بیایند و پای صندوق های رأی نظر خود را به نوع نظام اعلام کنند. در این روز، جمهوری اسلامی با ۹۸/۲ درصد آرای موافق شرکت کنندگان، نظام منتخب مردم ایران شد.

این فعال سیاسی با اشاره به حماسه‌ آفرینی مردم گفت: آن مقطع زمانی که ضدانقلاب، نظام سرنگون شده پهلوی، آمریکا، استکبار جهانی، شرق و غرب همگی در تقابل با نظام نوپای ایران بودند، حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی، قدرت مردمی و مقبولیت مردمی نظام جمهوری اسلامی را به منصه ظهور رسانید و در دنیا این نظام با تأیید مردم به عنوان یک نظام نوپا شناخته‌شد.

وی ادامه داد: در آن زمان که دنیا دو قطبی بوده و قطب غرب با رهبری آمریکا و قطب شرق با رهبری اتحاد جماهیر شوروی در حال سلطه بر دنیا بودند، نظام نوپای جمهوری اسلامی با شعار استقلال، آزادی، نه شرقی و نه غربی مسیر خود را در معادلات جهانی مشخص کرد.

قادری در پاسخ به سوال تبریزبیدار مبنی بر اینکه بعد از ۴۲ سال آرمان همه پرسی دوازدهم فروردین تا چه حدی عملی شده است، گفت: علی رغم فراز و نشیب های فراوان و با عنایت به مشکلاتی که نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه بوده اعم از جنگ تحمیلی، جنگ های داخلی توسط ضدانقلاب در مناطق مختلف کشور، ترور ها و انفجارها، تحریم ها، مشکلات منطقه ای و فرا منطقه‌ای، تهاجمات دشمن در کشورهای هم پیمان ایران، ظهور و بروز داعش، آرمان رفراندوم دوازدهم فروردین که داعیه استقلال و آزادی و عدم وابستگی داشته، عملیاتی شده و امروز شاهدیم که جمهوری اسلامی این مسیر را با افتخار پیش رفته و به معنای واقعی کشوری مستقل در دنیا است و تصمیم گیری برای اداره کشور  با حضور مردم در پای صندوق های رأی صورت می پذیرد.

این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به دیگر آرمان های رفراندوم دوازدهم فروردین گفت: ما در مسیر آرمان حضرت امام (ره) یعنی تاثیر گذاری انتخاب مردم و رأی مردم و اعمال عدالت اجتماعی در جامعه پیش می‌رویم. البته مسیر پر از سنگلاخ و پر فراز و نشیب بوده و دشمنان مشکلات بسیار سختی را بوجود می آورند ولی هیچکدام از این مشکلات باعث نشده که ما از مسیر خود دور شویم.

وی اظهار داشت: متاسفانه در کنار مشکلاتی که بیگانگان بوجود آورده اند، در بعضی از مقاطع حضور نفوذی ها و سرکار آمدن طبقات اشرافی گری و اعتماد به لیبرالیسم غربی ما را در رسیدن به آرمان های والای انقلاب با مشکل مواجه ساخته است. اما هیچکدام از اینها باعث نشده که از مسیر جدا شده و در تقابل با این مسیر باشیم و آرمان های شهدا و امام شهدا و رأی مردم را به فراموشی بسپاریم‌.

قادری در پایان با بیان خاطره ای از رأی گیری رفراندوم دوازدهم فروردین ۵۸ در تبریز گفت: من سر صندوق رفراندوم در مسجد امام رضا(ع) فعلی واقع در خیابان بهار و اره گر تبریز حضور داشتم. یادم است که حضور گسترده و بی شمار مردم از اولین دقایق تا پایان رای گیری ستودنی بود. آحاد مردم با تفکرات مختلف برای رأی دادن آمده بودند و همه خود را ملزم به اعلام نظر و رای دادن می دانستند.

وی افزود: آن روز پیرمردانی که در عمر خود هیچوقت در انتخابات نظام طاغوت شرکت نکرده بودند؛ آمده بودند که در نظام نو رای خود را اعلام کنند. خاطرات آن روز حماسی را به عنوان یک جوان ۱۸ ساله در کنار خادمین انتخابات در مسجد امام رضا(ع) را هیچوقت از یاد نمی برم.

انتهای پیام/ 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.