سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

سیزده به در کرونایی در خانه

امسال هم همانند سال گذشته، مردم در سیزده بدر راهی دشت و صحرا نمی شوند و از مردم خواسته شده در خانه های خود بمانند

به گزارش تبریز بیدار ، امسال، دومین سال است که حال و هوای سیزده به در، به دلیل شیوع ویروس کرونا متفاوت تر از سال های قبل است. مردم با خانه نشینی بهترین انتخاب را برای حفظ سلامت خود و خانواده رقم می زنند.

امسال هم همانند سال گذشته، مردم راهی دشت و صحرا نمی شوند و از مردم خواسته شده در خانه های خود بمانند و محدودیت ها و جریمه های سنگینی در نظر گرفته شده است به طوری که در اکثر شهر ها مانند تبریز تجمع و اتراق در پارک ها و فضای سبز ممنوع اعلام شده است.

سیزدهمین روز فروردین ماه به عنوان جشن بدرقه نوروز مجموعه ای از آداب نوروزی مانند تدارک غذا، رفتن به پارک، گره زدن سبزی، بازی و داشتن یک روز خوش در کنار خانواده و شادی کردن در طبیعت است.

سیزده به در آخرین مراسم از آیین های نوروزی پس از گذراندن آداب و رسومی مانند خانه تکانی، چهارشنبه سوری، تحویل سال، سفره هفت سین و دید و بازدید است. در روز سیزده به در نیز ایرانیان با حضور در طبیعت یک روز شاد برای خود و خانواده ایجاد می کنند که این آداب و رسوم قدمتی چندین ساله دارد.

در سیزده بدر مردم بر این باورند که یک روز خوب را در روز طبیعت در دشت و صحرا گرد هم بیایند و هم سفره شوند. 

گره زدن و به آب سپردن سبزه

گره زدن سبزه و به آب سپردن از آداب روز سیزدهم فروردین ماه است. در قدیم خانواده ها با دقت زیادی تا سیزدهم نوروز از سبزه عید خود مراقب می کردند و روز سیزده، سبزه را به آب روان می سپردند به امید اینکه این دانه ها به همراه آب روان موجب برکت و باروری کشتزار ها شوند و یا سبزه های خود را در دشت و طبیعت می کاشتند تا زمین از وجود آن بارور تر شود.
سبزه ها را گره می زنیم تا گره ها و مشکلات زندگی را به طبیعت منتقل کنیم و از خالق طبیعت بخواهیم که گره های زندگی مان را بگشاید.

بازی جمعی

بازی کردن با خانواده در روز طبیعت موجب ایجاد شادی و نشاط می شود که امروزه دوچرخه سواری و توپ بازی جای بازی های محلی مانند کشتی های دو نفره، چوب بازی، هفت سنگ و … را گرفته است اما هنوز هم در بعضی مناطق بازی های محلی در دشتی بزرگ با انتخاب چند نفر از خانواده اجرا می شود.

حفاظت از طبیعت

با توجه به نامگذاری روز سیزدهم به روز طبیعت باید مراقب طبیعت زیبا باشیم؛ با رعایت نکات زیست محیطی در این روز قدردان خالق زیبایی ها باشیم و زباله ها را به طبیعت رها نکنیم چرا که همیشه طبیعت برای مردم مقدس است. وظیفه همه ما است که در این روز ضمن استفاده از طبیعت زیبا با مهربانی با طبیعت برخورد کنیم و موجب آلوده شدن محیط زیست نشویم.


سیزده به در کرونایی در خانه

البته امسال هم مثل سال گذشته، با وجود شیوع ویروس کرونا این آیین برگزار نمی شود تا همگی در خانه های خود، حیاط یا پشت بام این روز را گرامی بداریم و به امید اینکه سال بعد، سیزده بدر بدون کرونا در دل طبیعت زیبا همراه با سلامتی، آداب و رسوم سیزده به در را به نحو احسن اجرا کنیم.

نگارنده: معصومه نعمتی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.