در گفتگوی تبریزبیدار با متخصص آلرژی مطرح شد؛

حساسیت فصلی و راه های دم دستی برای درمان

حساسیت ها و خواب آلودگی های فصل بهار موضوعی است که افراد کم و بیش با آن مواجه هستند. حساسیت هایی که گاها موجب اختلال های جدی در زندگی یک فرد می شود.

دکتر جواد احمدیان متخصص آلرژی در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص آلرژی های فصل بهار اظهار داشت: خواب آلود بودن در فصل بهار مربوط به همه نیست و بسیاری از افراد، این فصل را به علت سرسبزی و بیداری طبیعت بیشتر دوست دارند؛ ولی همین بهاری که بهترین فصل برای برخی افراد هست برای برخی دیگر بدترین فصل شمرده می شود، یعنی شروع بهار کابوسی برای آنها محسوب می شود.

وی با برشمردن علائم حساسیت های بهاری گفت: برخی افراد آلرژی فصلی به گرده های درختان، چمن و علف های هرز دارند. برای این افراد آغاز بهار شروع علائم آلرژی با خارش و گرفتگی بینی، عطسه، قرمزی و آبریزش چشم ها و اختلال خواب همراه است و برخی عوارض نیز مربوط به داروهایی مثل آنتی هیستامین های نسل قدیم هست. این قبیل افراد به علت اختلال خواب شبانه در طی روز خواب آلود و کم انرژی هستند و احساس شادابی ندارند.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی به راه درمانی این حساسیت ها اشاره کرده و افزود: برای درمان این افراد بهترین راه، شناسایی درختان یا علف هایی است که فرد به آن آلرژی دارد؛ این کار باید توسط یک آلرژیست و با استفاده از تست های خاص صورت گیرد، ولی در اکثر مواقع این ‌کار به طور کامل امکانپذیر نیست به همین دلیل برای کاهش علائم رعایت مواردی همچون عدم حضور در پارک ها و محل رشد گیاهان ضروری است.

این عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: این افراد باید شب ها پنجره اتاق را باز نگذارند و جلوی باد کولر  قرار نگیرند و گل و گیاه را از منزل خارج کنند.

احمدیان در خصوص درمان دارویی آلرژی فصلی نیز گفت: تجویز داروهای مناسب با کمترین عوارض جانبی توسط پزشک می تواند به این افراد کمک کند.

وی خاطر نشان کرد: در مواردی که علایم آلرژی شدید است و اثرات بدی بر روی فعالیت و زندگی روزمره فرد می گذارد، انجام ایمنوتراپی یا همان حساسیت زدایی برای فرد توسط آلرژیست انجام می شود و این کار باعث بهبودی کامل یا کاهش طولانی مدت علایم می شود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.