مدیر کل بهزیستی استان مطرح کرد؛

مسکن، اولویت اصلی برای توانمندسازی معلولین

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۵۰۰ واحد مسکونی مددجویی با تفام نامه منعقد شده با بسیج سازندگی ساخته خواهد شد، گفت: مسکن یکی اولویت های اصلی برای توانمندسازی مددجویان است و بعد از آن اشتغال پایدار قرار دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، فرگل صحاف، ظهر پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بزرگترین کاری که در سال گذشته انجام شده است ساخت ۵۷۰ واحد مسکن برای خانواده های دو و یا چند معلول بود که از این تعداد ۴۰۳ واحد تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه ۴۲ واحد مسکن برای مددجویان زنان سرپرست خانوار هستند اذعان کرد: ۷۵ درصد هزینه ها را بهزیستی تامین کرده است که از این تعداد ۱۷ واحد واگذار شده است، ۴۰ واحد مسکن برای ایتام در دست ساخت است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی خاطر نشان شد: مشارکت های مردمی در سال ۹۹ نسبت به سال گذشته ۷۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با اعلام اینکه از این اعتبارات پانزده میلیارد تومان برای ایجاد یا توسعه مشاغل روستایی استفاده شده است اظهار داشت:  12میلیارد تومان برای کارگاه‌های آسیب دیده از کرونا که کارگر معلول داشتند، هزینه شده و حق بیمه و خویش فرمایی ۲۲۰ مددجو کمک شده است.

صحاف گفت: کارفرمایانی که به مددجویان بهزیستی شغل ایجاد کرده اند برای آنان وام بلاعوض داده می شود.

وی با بیان اینکه ۲۳۲‌ نفر از سالمندان و ۹۵ نفر از کادر بهزیستی واکسینه شدند افزود: تقریبا ۹ هزار نفر در مراکز بهزیستی مشغول کار هستند که خوشبختانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمترین ابتلا را داشتیم.

مدیرکل بهزیستی استان افزود: غربالگری شنوایی، تشخیص اختلالات ژنتیک و تنبلی چشم جزو خدمات پیشگیرانه بهزیستی می باشد که با توجه به تعطیلی مدارس و مهدکودک‌ها ۶۶ درصد کودکان از نظر تنبلی چشم معاینه شده اند.

وی اعلام کرد: در سال ۹۹، ازتعداد  شش هزار و ۳۶۰ مورد آزمایشات اختلال ژنتیکی، حمایت مالی شده است  که نسبت به سال۹۸ افزایش ۶۳ درصدی داشته است.

صحاف گفت: در سال گذشته با کمک خیرین با مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان برای مددجویان بسته غذایی، جهیزیه تهیه و هزینه درمان و… پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در سطح شهر تبریز،  ۵ مرکز اوتیسم و ۱ مرکز نگهداری برای بیماران اوتیسم وجود دارد اذعان کرد:  ما می توانیم در مرکز اوتیسم دوماه هر کودک اوتیسم را نگه داری کنیم و دو ماه دیگر هم تمدید کنیم. 

مدیر کل بهزیستی استان افزود: در استان آذربایجان شرقی سه هزار ۹۵۰ نفر دانش آموز معلول وجود دارد و که هزینه های آن ها  حمایت می کنیم.

 وی با بیان اینکه  ۱۹ هزار نفر زن سرپرست خانوار مستمری بگیر،۱۷۶۰  خانواده چند قلو و ۱۷ پایگاه اورژانس اجتماعی در شهرستان ها فعال است، گفت: بهزیستی استان ۱۹۰ نوع خدمت مختلف به مددجویان ارائه می‌کند.

صحاف با اشاره به فعالیت ۱۶۶ مرکز مثبت زندگی در استان اظهار داشت: مراکز مثبت زندگی خدمات مختلف برای تسهیل امورات افراد تحت پوشش را ارائه می‌کنند و براساس تعداد مددجویان در مناطق مختلف ایجاد شده اند.

 وی گفت: در مراکز مثبت زندگی ارائه خدمات  الکترونیکی است که یک گام مثبت در جهت الکترونیکی کردن اطلاعات به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.