علت بوی بد دهان کودکان را بشناسید

گاهی اوقات کودکان هم مانند بزرگ سالان دهان‌شان بو بد می‌دهد. بوی بد دهان می‌تواند نشانه ‌بیماری‌های دهان و دندان، بیماری‌های مختلف یا حتی عفونت باشد. بنابر‌این خیلی مهم است که پدر و مادر‌ها حواس‌شان به این موضوع باشد.

خشکی دهان

اگر فرزندتان از طریق دهان نفس می‌کشد (برای مثال گرفتگی بینی دارد)، باکتری‌های موجود در دهانش بدون دردسر رشد می‌کنند و زیاد می‌شوند.

جسم خارجی

یک نخود، لوبیا، یک اسباب بازی کوچک یا شیء دیگری که فرزندتان در بینی خود قرار داده ممکن است باعث بوی بد دهان او شده باشد. این اتفاق در کودکان و بچه‌های نوپا‌که معمولا سراغ همه چیز می‌روند مشترک است.

بهداشت نامناسب دهان

‌ باکتری‌های طبیعی در دهان زندگی می‌کنند و روی باقی‌مانده ذرات غذا بین دندان‌ها، در خط لثه، روی سطح زبان یا روی سطح لوزه در پشت گلوی فرزند‌تان تأثیر می‌گذارند. همین باعث بوی بد دهان می‌شود مخصوصا اگر غذا به مدت طولانی در دهان باقی بماند.

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن بوی بد دهان است.

کرم‌خوردگی‌ها، ‌جرم دندان یا آبسه‌های دندانی

این‌ها می‌توانند در هر سنی روی دندان بچه‌ها تأثیر بگذارند و باعث بوی بد دهان شوند.

خوردن غذاهای تند

اگر فرزندتان از خوردن سبزیجاتی مانند پیاز و سیر لذت می‌برد، باید بدانید که آن‌ها موقتا تا زمانی که در سیستم گوارش او وجود دارند، روی تنفس اش تأثیر می‌گذارند.

بیماری یا شرایط خاص

گاهی اوقات عفونت‌های سینوزیت،‌ ورم لوزه‌ها یا حتی آلرژی‌های فصلی می‌توانند باعث بوی بد دهان شوند. بعضی از کودکان مبتلا به ریفلاکس معده به مری نفس بدبویی دارند.

چگونه بوی بد دهان کودک را از بین ببریم؟

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن بوی بد دهان است. اگر فرزند‌تان نوزاد است،‌ سعی کنید لثه‌ها و همه دندان‌هایش را بعد از هر‌بار غذا‌خوردن یا قبل از خواب برایش پاک کنید یا مسواک بزنید. شما می‌توانید به آرامی زبانش را هم مسواک بزنید (البته در این سن نیاز به خمیردندان نیست).

گاهی اوقات عفونت‌های سینوزیت،‌ ورم لوزه‌ها یا حتی آلرژی‌های فصلی می‌توانند باعث بوی بد دهان شوند.

وقتی کودک‌تان مرحله نوزادی را پشت سر گذاشت برایش مسواک بزنید (در نهایت به او آموزش دهید دندان‌هایش را مسواک بزند) آن هم دو بار در روز و یک‌بار قبل از خواب. تا زمانی که او ۲ ساله شود فقط به اندازه یک دانه برنج برایش از خمیر‌دندان استفاده کنید یا حتی کمتر. بعد از ۲ سالگی به اندازه‌یک نخود و بعد از ۵ سالگی به اندازه یک لوبیای کوچک از خمیر‌دندان استفاده کنید.

کودک‌تان را برای معاینات منظم به دندان پزشکی ببرید و مطمئن شوید که دندان‌هایش سالم و تمیز هستند. اگر هنوز هم دهان فرزند‌تان بوی بد می‌‌دهد او را برای معاینه پیش پزشک ببرید.اگر فرزندتان انگشت شست یا بقیه‌ انگشتانش را می‌مکد، شما باید مطمئن شوید که او دست‌ها و وسایل شخصی‌اش را به‌طور مرتب با آب و صابون می‌شوید. اگر کودک‌تان از پستانک استفاده می‌کند،‌ برای ضد‌عفونی کردن آن می‌توانید آن را در آب داغ بیندازید.در نهایت لزومی ندارد که فرزند‌تان را به خاطر بوی بد دهانش خجالت‌زده کنید. سعی کنید با این موضوع کنار بیایید حتی اگر کمی به خاطر آن احساس شرمندگی می‌کنید.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.