تبریزبیدار
دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۵:۱۲:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۸۱۹۵۱

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

اعمال ایام البیض رمضان و فضیلت های آن

ایام البیض ماه رمضان شب هایی است که عباداتی برای خود داشته و اجرهای مخصوصی برای آن در نظر گرفته شده است.

به گزارش سرویس فرهنگی تبریز بیدار ، شب های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه مبارک رمضان لیالى بیض (شب هاى روشن) است كه در آنها انجام این اعمال وارد شده است.


اعمال شب سیزدهم:

۱_غسل.

۲_چهار ركعت نماز (هر دو ركعت به یك سلام) كه در هر ركعت یك مرتبه حمد و ۲۵ بار سوره توحید خوانده می‌شود.
۳_دو ركعت نماز كه در شب سیزدهم ماه رجب و شعبان نیز خوانده مى شود اینست که در هر ركعت، بعد از سوره حمد سوره هاى یس، ملك، و توحید خوانده می‌شود.


اعمال شب چهاردهم نیز از این قرار است:


۱_خواندن دعاى مجیر در شب هاى سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم.
۲_در این شب چهار رکعت نماز مى خواند (هر دو رکعت به یک سلام)، به صورتى که در شب سیزدهم گذشت.


شب پانزدهم نیز از شب هاى بافضیلت و ارزشمندى است که اعمال آن عبارتند از:


۱ـ غسل.
۲ـ شش رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام) که در هر رکعت، سوره هاى حمد و یس و ملک و توحید خوانده می‌شود.
۳ـ صد رکعت نماز، که در هر رکعت بعد از حمد، ده مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود. از حضرت امیرالمؤمنین على(علیه السلام) از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) روایت شده است که هر کس این عمل را بجا آورد خداوند ده فرشته را به سوى او بفرستد تا دشمنان را از او دفع کنند و سى فرشته را به هنگام مرگ نزد او بفرستد تا بهشت را به وى بشارت دهند و سى فرشته دیگر، تا او را از آتش دوزخ ایمن دارند.
۴ـ زیارت امام حسین(ع). از امام صادق(ع) سؤال کردند که پاداش کسى که در شب نیمه ماه رمضان کنار قبر امام حسین(ع) باشد چیست؟ فرمود: خوشا به حال کسى که در شب نیمه ماه رمضان در کنار قبر امام حسین(ع) بعد از نماز عشا ده رکعت نماز بگزارد، در هر رکعتى بعد از سوره حمد ده مرتبه قل هو الله احد را بخواند و از آتش دوزخ به خدا پناه ببرد؛ خداوند نیز به پاداش این عمل، نامش را «آزاد شده از آتش» ثبت فرماید و قبل از آن که بمیرد، فرشتگان به وى بشارت بهشت مى دهند و فرشتگان دیگرى، او را از آتش دوزخ ایمن مى دارند.


شیخ مفید در مقنعه از حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام روایت کرده که هر که این عمل را بجا آورد، حق تعالى بسوى او ده ملائکه بفرستد که دفع کنند از او دشمنان را از جنّ و انس و بفرستد سى فرشته نزد مَوْت او که او را ایمن کنند از آتش.


بنابر قولی روز نیمه ماه رمضان، روز ولادت باسعادت امام مجتبى(علیه السلام) مى باشد که روز بسیار بافضیلتى بوده و دادن صدقه و خیرات و کمک به مستمندان در این روز پاداش زیادى دارد.

انتهای پیام/