تبریزبیدار
یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۱:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۸۱۹۸۴

آنچه در جلسه غیرحضوری شورای شهر تبریز گذشت؛

مسکوت ماندن لایحه واگذاری مالکیت؛ عمدی یا سهوی؟! / کلیدواژه تبلیغاتی به نام کارگر

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری به صورت مجازی در بستر مجازی اسکایپ برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرام دبیر، رئیس شورا در سخنان پیش از دستورجلسه، ضمن گرامیداشت روز شوراها گفت: این روز را به اعضای شورای شهر و شهروندان تبریزی تبریک می‌گوییم چراکه این روز تجلی مردم سالاری دینی است و باید گفت این دوره از شورای شهر یکی از موفق ترین دوره‌های شورای شهر است و از کمیسیون ها می‌خواهیم‌ عملکرد ها را جمع آوردی کنند.

 وی همچنین با اشاره به روز کارگر گفت: توسعه کشور مرهون وجود کارگران است و امروز اگر شاهد پاکیزگی تبریز هستیم در سایه همین کارگران زحمت کش است که در حین انجام وظیفه گاهاً دچار سانحه می‌شوند.

دبیری با اشاره به روز معلم نیز بیان کرد: معلمین، آینده سازان جامعه هستند و آنها آینده کشور را تربیت می‌کنند و باید این را نیز بدانیم که هرچه را یادگرفته‌ایم در سایه این معلمان زحمت کش است .
در ادامه از دکترمحمدباقر ‌بهشتی نیز به عنوان یک مدرس و رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر تقدیر می‌کنیم و اقدامات دکتر بهشتی در خصوص چشم انداز ۱۲ ساله و برنامه پنج ساله و حسابرسی ها تماماً در سایه تلاش های دکتر بهشتی بوده است که زمان مسئولیت شان به اتمام رسیده و مدیریت مرکز پژوهش ها را به فرد دیگری واگذار کردند.


دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا به بررسی نامه شهرداری تبریز درخصوص تعیین تکلیف ۱۳ نفر از رانندگان حمل پسماند پرداخت.

فریدون بابایی اقدم، عضو شورا در این جمع گفت: در دوره چهارم شورای شهر کارگرانی که ۳ سال بیمه داشتند مشکل قراردادی شان حل شد ولی برخی رانندگان با همین مشکل قراردادشان درست نشد که معلوم نیست چرا این قرارداد ها حل نمی‌شود. این رانندگان از همان سال تا امروز پیگیر قرارداد خود هستند.

وی افزود: مشکل از آنجاست که شرکت های همکار بیمه رانندگان را به صورت کامل پرداخت نکرده است، برای اینکه مشکل این عزیزان حل شود این مشکل را برای همیشه حل کنیم.

بابایی اقدم‌ افزود: این رانندگان خود کارگر بودند چون گفته شد که توانمندی رانندگی دارند به بخش رانندگی فرستاده شدند در واقع توانمندی آنها بیشتر بوده و امروز این مشکل گریبان گیرشان شده است.

عبداله تقی‌پور نیز در ادامه گفت: مصوبه کمیسیون محیط زیست این بود که این موضوع پیگیری شود و نوشته شد که همانند ۱۰۴ نفری که اسامیشان به لیست بیمه افزوده شده اسامی ۱۳ نفر نیز به لیست بیمه افزوده شود.

محرم محمدزاده، عضو دیگر شورا در این رابطه اظهارداشت: این ۱۳ نفر متاسفانه یک سال است گرفتار شده‌اند که کسی برای حل مشکل آنها اقدام نمی‌کند که لازم‌است برای حل مشکل آنها تصمیم گیری کنیم.

وی ادامه داد: بلاخره مشخص نشد که شهرداری نهاد دولتی است یا خصوصی زمین های شرکت پیش ساخته آذربایجان را از دست این شرکت گرفته‌اند و هیچ اطلاعاتی در این خصوص از طرف شهرداری به اعضای شورا داده نمی‌شود.

محمدزاده افزود: این اقدام کاهش سهم شهرداری در شرکت ها در ایام نزدیک انتخابات درست نیست چرا که به ضرر کارگران شهرداری است. ما باید شرکت های واسطه را حذف کنیم ‌نه اینکه با کاهش سهم خود به خصوص در شرکت همشهری این شرکت را توانمند تر کنیم.

محمدباقر بهشتی گفت: انحلال شرکت ها به عهده شورای شهر نیست و هر شرکت ساختار قانونی و حقوق خود را دارد.

وی افزود: سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مکلف کرده است که شهرداری بخش عمومی غیر دولتی است که کاهش شهرداری در شرکت همشهری به ۴۰ درصد قانونی است و با این موضوع موافق هستم.

سونیا اندیش اظهارداشت: چند سوال در خصوص شرکت های تابعه وجود دارد ما فقط شرکت هایی که در لایحه فعلی آمده را نداریم تعداد زیادی از شرکت ها برای تسهیل در فعالیت های شهرداری ایجاد می‌شود که باید تکلیف این شرکت ها نیز مشخص شود.

وی افزود: نحوه واگذاری و قیمت گذاری باید مشخص شود که نحوه واگذاری به اشخاص است یا با مزایده خواهد بود. موضوعات و زمینه‌های فعالیت این شرکت ها متفاوت است که لازم است هرکدام به صورت مجزا بررسی شود.

وی با بیان اینکه  باید تمام شرکت های شهرداری بررسی شود و قیمت گذاری و واگذاری به صورت شفاف باشد گفت: عمده مشکل ما با شرکت همشهری موضوع نیروی انسانی است.

فرج محمد قلیزاده، عضو شورا تصریح کرد: به جهت وضعیت موجود، باید بررسی شرکت همشهری را به زمان دیگری موکول کنیم تا کامل بررسی شود. براساس توضیحات داده شده این موضوع یک تکلیف فرادستی و قانونی است که باید سهم شهرداری در شرکت ها کاهش یابد.

قلیزاده تاکید کرد: براساس تجربه‌ای که داریم کاهش سهم شهرداری در دو شرکت دیگر نه تنها خوب است بلکه فروش ۱۰۰ درصدی آن نیز به نفع شهرداری و در راستای کوچک سازی شهرداری است و در زمینه نظارت نیز بهتر می‌توان عمل کرد.

وی با بیان اینکه شرکت های نمودار و پیش ساخته به جز تحمیل هزینه به شهرداری چیزی نداشته اند گفت: موافق واگذاری ۱۰۰ درصدی سهام این شرکت ها هستیم ‌اما شهرداری مطابق آیین نامه اقدام به فروش کند بعید می‌دانم مشتری برای این شرکت ها وجود داشته باشد چراکه این شرکت ها بجز هزینه تراشی برای شهرداری چیزی نداشته‌اند.

غلامحسین مسعودی ریحان نیز در این رابطه بیان کرد: واگذاری این شرکت ها به خصوص شرکت همشهری موجب وارد آمدن فشار مضاعف به کارگران خواهد شد و هرچقدر سهم شهرداری در شرکت ها بالا باشد قدرت چانه زنی شهرداری و شورا افزایش می‌ یابد و در این صورت می‌توانیم حق و حقوق کارگران خود را به نحو کامل پیگیری کنیم.

وی افزود: پیشنهاد دارم‌ با حضور مسئولان استانی و قضایی موضوع حذف شرکت های واسطه را بررسی کنیم و قراردادها به صورت مستقیم با شهرداری باشد. شرکت های شهرداری باید بررسی شود که اگر سود ده است و یا زیان ده مشخص شود.

کریم صادق زاده، عضو دیگر شورا نیز با اشاره به روز کارگر و روز معلم تاکید کرد: امیدواریم توجه جدی به حقوق کارگران در واحد های تولیدی و شهرداری افزایش یابد و در دوره پنجم شورای شهر نیز شاهد بودیم که حقوق کارگران به درستی پرداخت شده که باید بهتر از این نیز باشد تا کارگران شهرداری به مشکل بر نخورند.

وی در ادامه گفت: در این برهه نزدیک انتخابات ضرورتی برای واگذاری شرکت ها در ایام ‌انتخابات نداشته باشیم. الان دو درصد سهام  شرکت شستا اگر هیئت وزیران تایید کنند به بازنشستگان واگذار می‌شود که پیشنهاد داریم واگذاری این شرکت ها نیز  به کارگران شهرداری باشد حتی اگر به صورت اقساطی باشد.

صادق زاده تاکید کرد: اگر بتوانیم سهم مازاد شهرداری را به کارگران بدهیم هم موجب رشد و توسعه خواهد شد و هم‌موجب نظارت بیشتر خواهد شد که امیدواریم‌ هرکاری می‌کنیم برای مردم باشد که بزرگترین پشتوانه منتخبان هستند.

اسوتچی در ادامه گفت: نگرانی بنده در این موضوع در زمینه این است که در این مقطع زمانی که مسئله اشتغال و قضایای روحی  و روانی بسیار مهم‌ است، افراد شاغل در این شرکت ها دچار استرس خواهند شد که مطرح شدن این موضوعات در این برهه مناسب نیست و موجب نگرانی کارکنان این شرکت ها خواهد شد.
وی افزود: باید مشخص شود که شهرداری نهاد دولتی است که دیوان محاسبات به علیه شهرداری شکایت کرده است یا خیر به نظر بنده ما منتظر باشیم تا اگر محکوم شدیم اقدام به این‌کار کنیم تا موجب نگرانی افراد شاغل نباشیم. برخی سوالات وجود دارد که با وجود حل نشدن آنها مطرح شدن این موضوعات مناسب نیست.
اسوتچی تصریح کرد: امیدواریم در این شرایط این‌اتفاقات به وقوع نپیوندد تا در روز کارگر موجب نگرانی کارگران‌ نباشد.

محمدزاده تاکید کرد: نباید به خانواده افراد شاغل در شرکت همشهری استرس وارد کنیم که این اقدام کار مناسبی نیست

بابایی اقدم در ادامه افزود: در این برهه ایام انتخابات درست نیست این موضوعات را بررسی کنیم و این موضوع را به شورای بعدی واگذار کنیم. در صورت بررسی نمایندگان این شرکت ها نیز در جلسه حضور داشته باشند. پیشنهاد می‌دهیم این موضوع فعلا مسکوت باقی بماند تا شورای بعدی تصمیم گیری کند.


لازم به ذکر است که لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز جهت واگذاری مالکیت و سهام مازاد بر ۴۰ درصد شرکت های تابعه شهرداری همچون نمودار، همشهری و شرکت پیش ساخته آذربایجان به دلیل حساسیت زمانی مسکوت باقی ماند.


دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا درخصوص لایحه شهرداری تبریز مبنی بر تجویز مجوز جهت انجام توافق و مصالحه همگی و تمامی شش دانگ پلاك ثبتی ۶۸۶۴ واقع در بخش ۴ تبریز بود.

سعید نیکو خصلت، عضو شورا در این خصوص گفت: به نظر من این باغ را به نحوی طراحی کنیم که برای فروش گل نیز در نظر گرفته شود چراکه خاک این باغ غنی است و می‌توان در زمینه اقتصادی آن‌نیز اقدام کرد.
مسعودی ریحان ادامه داد: یکی از اقدامات ارزشمند شورای پنجم و شهرداری افتتاح پارک های محله‌ای و گسترش فضای سبز است و ما هرچقدر بتوانیم نسبت به گسترش فضای سبز اقدام‌کنیم واجب و پر اهمیت است، با این موضوع موافق هستیم تا فضای سبز شهر گسترش یابد.
وی تصریح کرد: اگر بسیاری از کار‌های خود را کنار بگذاریم و این زمین را خریداری کنیم هم موجب جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز خواهد شد و هم موجب گسترش فضای سبز و ارزش افزوده می‌شود. اگر بتوانیم‌این باغ را به پارک اقتصادی و تخصصی تبدیل کنیم بسیار خوب خواهد بود.
محمدزاده تاکید کرد: این زمین هایی که تملک می‌شود نباید به نحوی باشد که ما آن را خریداری کنیم و در گوشه ای بماند ما از ذهنیت شورای آینده خبر نداریم باید مصوب شود که این زمین برای احداث پارک خریداری می‌شود و عملیات اجرایی آن نیز شروع شود تا از بطن شهر فاصله بگیریم‌ و اینگونه نباشد که زمین بلا استفاده بماند.


لازم به ذکر است که لایحه  شهرداری تبریز مبنی بر تجویز مجوز جهت انجام توافق و مصالحه همگی و تمامی شش دانگ پلاك ثبتی ۶۸۶۴ واقع در بخش ۴ تبریز تصویب شد.


دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز برای اجرای دستورالعمل حمایت از توسعه فرهنگ و هنر از برگزیدگان و هنرمندان و رویدادهاي هنري کلانشهر تبریز در سطح ملی و بین المللی پرداخت.

فرج محمد قلی زاده در این رابطه بیان کرد: ۳ سال است که این موضوع مطرح است که بتوانیم عملکرد شهرداری در حوزه فرهنگ‌ و هنر را قانونمند کنیم و چارچوبی برای آن تهیه کنیم.  این لایحه مورد تایید و تصویب کمیسیون فرهنگی شورا است اما کمیسیون یک مصوبه داشته که آن لحاظ نشده که باید لحاظ شود اگر این موضوع پیگیری شود اولین کلانشهر هستیم که عملکرد حوزه فرهنگی را قانونمند می‌کنیم و از سلیقه افراد فاصله می‌گیریم.
وی افزود: در شورای پنجم اقدامات شورا به صورت مناسب برای شهروندان انعکاس داده نشده است اما اقدامات ارزشمند بسیاری انجام شده است.
 مسعودی ریحان در ادامه گفت: این اقدام اقدامی بسیار مناسب است که لازم‌است نظرات سایر کارشناسان فرهنگی و هنری را نیز در این خصوص در نظر بگیریم تا جامع تر باشد.
وی ادامه داد: ایرادی وجود ندارد که تصویب این موضوع با بررسی بیشتر باشد.
نیکوخصلت تاکید کرد: این اقدام بسیار مثبت است که اگر به درستی جلو رود نمونه‌ای برای سایر شهرداری ها خواهد بود. برای تدوین این‌شیوه نامه ها جلسات بسیاری با حضور کارشناسان‌ و اعضای شورا تشکیل یافته است اگر این موضوع تصویب شود یک ماه به طول خواهد انجامید تا فرمانداری تصویب کند این اقدام یک اقدام مثبت شورای پنجم است که اگر به موقع تصویب نشود نمی‌توانیم ‌نتیجه درست آن را ببینیم.
بهشتی نیز در این خصوص بیان کرد: اگر این مصوبه را تصویب نکنیم شورای بعدی هم باید زمان بسیاری برای آن صرف کند. این لایحه را تصویب کنیم‌ و متن آن در سایت منتشر شود و نظرات مختلف ارائه شود تا درشورا اصلاح شود.

لازم به ذکر است که لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز برای اجرای دستورالعمل حمایت از توسعه فرهنگ و هنر از برگزیدگان و هنرمندان و رویدادهاي هنري کلانشهر تبریز درسطح ملی و بین المللی تصویب شد.در ادامه بررسی لایحه شـهرداري تبریز مبنی بر توافق و مصالحه نامه منعقـده فیمابین شهرداري تبریز و آقایان محمد، علی، عباس تابعی و آقایان فیروز، علی رضا، سعید، اسماعیل و بانوان نادره و عالیه اسماعیل زاده اسکندانی درخصوص تملک اراضی وادي رحمت بررسی شده و به تصویب اعضا شورا رسید.