تبریزبیدار
دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۰۷:۲۴ شناسه خبر : ۱۰۸۲۰۱۷

بیزیم محله(7) / گزارش میدانی تبریزبیدار؛

حواشی میدان دام سنتی آناخاتون / از داد اهالی تا سرگردانی چوبداران / تبریز میدان دام ندارد!

فعالیت میدان دام سنتی در منطقه کم برخوردار آناخاتون تبریز، مشکلات فراوانی برای اهالی محله ایجاد کرده است.

سرویس شهری تبریز بیدار / در سلسله گزارشات پیگیری مشکلات محله ای اینبار به منطقه آناخاتون آمدیم که اهالی از وجود محلی غیربهداشتی برای عرضه و ذبح دام گله مند بودند.

از معذب بودن اهالی تا نگرانی های بهداشتی

وجود محلی نامناسب برای خرید و فروش دام، معضلی بود که در تماس تلفنی اهالی  منطقه با تحریریه سایت مطرح شده و خبرنگار و عکاس ما را به محل کشاند.

گلایه های اهالی از قبل معلوم بود و داد آنها از مشکلات محل فروش و ذبح غیربهداشتی دام بلند بود و خواستار رسیدگی به موضوع بودند.

برای پیگیری بیشتر موضوع به جمع چوبداران منطقه رفتیم که حرف هایی برای گفتن داشتند، آنها که انگار با دیدن خبرنگار راه نجاتی از مشکلاتشان پیدا کرده باشند، دور ما را گرفته و شروع به صحبت می کنند.

آقای منصور فرج نژاد یکی از این چوبداران است که می گوید: تعداد ۶۰۰ نفر چوبدار در منطقه آنا خاتون مشغول به فعالیت هستند،  مشکل اصلی ما نبود میدان برای خرید و فروش دام زنده است. بارها از شهرداری و سازمان میادین پیگیر شدیم ولی هر بار موکول به زمان کردند.

Image title

آقای فتح اللهی یکی دیگر از چوبدارانی است که سر حرف را اینگونه باز می کند: چوبداران حدود هشت در این منطقه آواره هستند و اجاره هم می پردازند.

جای خالی هفته بازار دام

وی می‌افزاید: از مسئولین می خواهیم که برای ما یک میدان دام در نظر بگیرند تا خرید و فروش دام شود. البته ما هم به دولت عوارض پرداخت خواهیم کرد. تخصیص این میدان هم به نفع ما و هم به نفع دولت است.

در این میان آقای مسعود سعداللهی به وجود هفته بازارهای دام در دیگر شهرهای ایران اشاره کرده و می‌گوید: تبریز که نام کلانشهر و قطب اقتصادی را یدک می کشد، یک هفته بازار دام هم ندارد. اگر کسی برای مراسمات دام لازم دارد، برای خرید دام باید به خسروشاه برود!

این چوبدار به مسأله عدم تعیین هزینه ورودیه میادین شخصی توسط شهرداری اشاره کرده و اظهار می‌دارد: در میدانی که کرایه ای و شخصی است، صاحب آنجا هر چقدر که قیمت ورودیه تعیین‌ کند، ما مجبور به پرداخت آن هستیم اما اگر آن میادین دست شهرداری باشد عوارض مشخصی برای ورودیه وجود خواهد داشت. 

Image title

امضاهای بی نتیجه مسئولین شهری

آقای سعداللهی می گوید: حدود ۴۰۰ روستا در این اطراف وجود دارد که قادر به فروش دام خود نیستند اما اگر شهرداری میدانی برای آنها تخصیص دهد دام خود را راحت تر خواهد فروخت.

وی به پیگیری ها از مسئولین اشاره کرده و بیان می‌کند: این مطالبه را از مسئولین پیگیر شدیم. یکی امضا کرد و دیگری قبول نکرد و گفت امکان این کار وجود ندارد. حدود ۳۰ نامه در این خصوص نوشته‌ ایم اما جوابی نگرفته ایم. با دکتر بابایی اقدم عضو شورای شهر حرف زده ایم اما به جایی نرسید.

در ادامه این گزارش گروهی دیگر از چوبدار ها به جمع ما می پیوندند و با اظهار ناراحتی ها از این معضل، می گویند: مردم برای خرید دام مجبور به سفر به دیگر شهرها می شوند و این باربری هزینه قابل توجهی دارد.

وعده هایی با تاریخ مصرف انتخاباتی

آنها گله مندانه از مسئولین درخواست می‌کنند: از مسئولین خواهشمندیم رسیدگی کنند. شهر به این بزرگی چرا باید یک میدان نداشته باشد؟ 15 سال است که وعده می دهند و ما را از آن طرف به این طرف می‌کشند. 

این شهروندان به پوچ بودن برخی وعده های تبلیغاتی کاندیداهای شورای شهر اشاره‌ کرده و می‌گویند: کسانی آمده و وعده دادند و از این منطقه رای جمع کرده و به شورای شهر رفتند اما الان 5 دوره از شورای شهر گذشته و خبری از میدان نیست.

Image title

آنها معتقدند اگر میدانی برای خرید و فروش دام باشد همه می توانند بخوبی امرار معاش کنند.

چوبداران پیشنهادی برای حل این مشکل به مسئولین می‌دهند: اداره منابع طبیعی اینجا زمین هایی دارد که می تواند با در اختیار قرار دادن یکی از آنها، مشکل را حل کنند. 

برای پیگیری این موضوع، اداره کل دامپزشکی اولین نهادی است که به سراغ آن رفته ایم.

دامپزشکی: پیگیری ها بی ثمر بوده


امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار در پاسخ به مطالبه این شهروندان، با تاکید بر لزوم تخصیص میدان در شهر تبریز برای خرید و فروش دام گفت: علی القاعده جای خالی یک میدان برای خرید و فروش دام در تبریز احساس می شود که البته برای حفظ سلامت حیوانات، میدان باید مطابق با معیارهای دامپزشکی باشد تا بیماری های مشترک بین انسان و حیوان شیوع پیدا نکند.

وی به پیگیری های بی ثمر از مراجع مختلف اشاره کرده و می گوید: به جز در دو شهرستان میانه و اهر، در مناطق دیگر استان میدان دام استاندارد و پروانه دار وجود ندارد. متاسفانه میدان دام شهرستان اهر با کم محلی مسئولان این شهرستان مواجه است و حمایت نمی شود و شاید همین، باعث دلسردی سرمایه گذاران شده است. 

بهداد ادامه می دهد: علی رغم پیگیری هایی که به نتیجه ای نرسیده؛ این موضوع یکی از مطالبات دامپزشکی استان است و این در شأن تبریز نیست که این کلانشهر بزرگ با این قدمت یک میدان دام بهداشتی نداشته باشد. از لحاظ قانونی متولی این کار شهرداری می باشد. 

شهرداری: درخواست بدهند!

شهرداری ارگان دیگری است که مستقیما با این موضوع ارتباط دارد. مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه 6 تبریز در گفتگو با تبریزبیدار در واکنش به این مطالبه می گوید: این شهروندان تا بحال موضوع را از ما پیگیری نکرده اند و من اولین بار است که این حرف را می شنوم.

مستانی اظهار دارد: این شهروندان از روابط عمومی وقت ملاقات گرفته و مطالبه خود را مطرح کنند تا حل کنیم!

 کارشکنی ها برای احداث میدان دام تبریز

فریدون بابایی اقدم از جمله اعضای فعلی شورای شهر تبریز است که چندی قبل بازدید میدانی از محل داشته است. او به تبریزبیدار می گوید: اینها چوبداران تبریز هستند و تا سال 1393 سازمان میادین برای آنها یک میدان دام در جنب آجی کورپی سی درنظر گرفته بود اما چون این میدان در حریم آجی چای قرار گرفته بود، در سیل آذرماه سال 1393  بیش از 500 رأس گوسفند به واسطه این سیل تلف شدند. 

وی ادامه می دهد: در آن مقطع، شورای چهارم شهر تبریز ورود پیدا کرده و در قالب یک لایحه تمامی غرامت آنها را تا اوایل سال 1394 پرداخت کرد. اما چون محل قبلی در حاشیه آجی چای بوده، امکان بازسازی نیز وجود نداشت.

Image title


بابائی اقدم با بیان اینکه کارشکنی های بسیاری برای احداث میدان دام در تبریز صورت گرفته، می افزاید: سال های قبل کشتارگاه تبریز فضایی برای این امر در نظر گرفته بود اما کارشکنی ها مانع تملک و احداث میدان دام شد.

وی می گوید: سال 1393 پیگیری های لازم را از طریق سازمان میادین انجام دادیم و نهایتا معاونت وقت عمرانی استانداری، زمینی را به مساحت 10 هزار هکتار  در جاده باباباغی واقع بود را به این امر اختصاص داد. از 17 دستگاه استعلام گرفتیم و همه آنها به جز اداره کل محیط زیست تایید کردند. (دلیل عدم اجازه اداره محیط زیست این بود که روبروی آن زمین، زندانی در حال احداث بود که در نهایت تلاش های برای احداث میدان دام در این محل نتیجه نداد.

بابایی اقدم به فروش آزاد دام در نقاط مختلف شهر اشاره کرده و اظهار دارد: روستائیان و چوبداران در جاهای مختلف شهر به ویژه در عید قربان گوسفند می فروشند که خوشایند نبوده و زیبنده این شهر نیست و شاید نکات بهداشتی لازم نیز در این اماکن رعایت نمی شود. عدم اراده مدیریت شهری تبریز نیز به این موضوع بیشتر دامن می زند و برای همین مشکل حل نمی شود. 


گزارش از امیررضا فرامرز

عکس ها از احمدرضا مشهوری


انتهای پیام/

اخبار مرتبط:

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

حفاری ژرفی برای آبیاری قطره ای!