آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

پیچ و خم مبارزه با فساد / دست های پشت پرده در کرونا / «ناصر آغزی» دیگر «دهان ناصر» نشود!

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری و با تاخیر ۱۵ دقیقه ای صادق زاده، اندیش و تقی پور در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرام دبیری در سخنان از پیش از دستور جلسه اظهار داشت: در دنیا ۱۵۷ میلیون نفر کرونا گرفتند که حدود ۳ میلیون نفر فوت کرده اند. بیشترین مبتلایان در آمریکا هستند و فوتی های روزانه در هندوستان بیشتر می باشد. روند شیوع کرونا در ایران نیز به تدریج روند کاهشی پیدا کرده است.

وی افزود: در آمریکا ۱۵۰ میلیون نفر دوز اول واکسن را تزریق کرده اند و ۱۰۶ میلیون نفر هر دو دوز واکسن را تزریق کرده اند. در ایران هم حدود ۱ میلیون هر دو دوز واکسن را تزریق کردند.

فساد در حکمرانی محلی

دبیری همچنین گفت: وجود فساد در مدیریت شهری کیفیت حکمرانی محلی و خدمات را کاهش می دهد. هدف شفاف سازی سازمانی، اطلاعات و اداری می باشد تا باعث افزایش اعتماد عمومی شود. مردم حق دارند در مورد تصمیم گیری پروژه های شهرداری نظر بدهند

فرج محمد قلی زاده، عضو شورا در این خصوص بیان کرد: کمیسیون نظارت، تحقیق و ارزیابی اقدامات ارزنده ای در خصوص شفافیت انجام داده است. این  کمیسیون مرتباً در زمینه شفافیت و راه اندازی پنج سامانه اقدام کرده است و برنامه ما اتمام‌ هرچه سریعتر این روند بوده است

وی افزود: با شیوع کرونا چون ماهیت کمیسیون محرمانه است نمی‌توانستیم ‌در فضای مجازی برگزار کنیم که بعد از هماهنگی ها دو جلسه مجازی برگزار شد ولی با برگزاری چند جلسه فوق العاده می‌توانیم‌ در عرض دو هفته این اقدامات را به ثمر برسانیم

قلی زاده در ادامه گفت: تلاش داریم ‌با تصویب در شورا شفافیت را به قانون تبدیل کنیم‌ و کمیته‌ای ایجاد شود تا این موارد را مستمر پایش کنند. برخی کلان شهرها در این زمینیه از ما جلوتر بودند اما ما سعی کردیم ‌نقاط قوت را دیده و نقاط ضعف را برطرف کنیم. سامانه ما سامانه جامع مدیریت شهری است که می‌توانیم سایر ادارارت را نیز در این سامانه لینک کنیم‌ و در حد استانی ارتقاع یابد.

غلامحسین مسعودی ریحان نیز تاکید کرد: باید در سامانه شفافیت چگونگی عزل و نصب مدیران را شرح دهند.

دستور جلسه اول

در دستور اول جلسه امروز شورا به تقـدیر و تشـکر از  محمـدباقر بهشـتی بدلیل فعالیت در مرکز پژوهش هـای شـورای اسلامی کلانشهر تبریز در دوران تصدی پرداخته شد.

محمدباقر بهشتی، عضو شورا اظهار داشت: مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر تبریز در زمان شورای پنجم به صورت قانونی راه اندازی شده است. پژوهش یک پروژه دیربازده است هدف اصلی مرکز پژوهش ها ارائه مشاوره و بازوی علمی و مشورتی شورای شهر و شهرداری است. ادعا می‌کنم الگوی مرکز پژوهش ها را می‌توان در کلیه ادارات شهرداری انجام داد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برخی از اعضای شورا فکر می‌کردند من از مرکز پژوهش ها پول می‌گیرم اما هیچکس نمی‌تواند بگوید یک ریال از مرکز پژوهش ها دریافت کرده‌ام. آقای حسین اصغر پور استاد تمام‌دانشگاه تبریز است که به صورت مامور رییس مرکز پژوهش ها است که روند سابق مدیریتی را ادامه خواهند داد.

بهشتی گفت: برخی مدیران شهرداری پژوهش را دخالت در اجرا می‌دانستند اما شهردار خود از مرکز پژوهش ها حمایت کرده‌اند. من از مرکز پژوهش ها خارج شده‌ام و پیشنهاد می‌دهم یک نفر فرد متخصص غیر عضو شورا در هیئت امنا مرکز پژوهش ها باشد. باید گفت یکی از اقدامات مثبت شورای پنجم راه اندازی مرکز پژوهش ها بوده است.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز در ادامه افزود: یکی از شاخص ترین کار هایی که در شورای پنجم اتفاق افتاد مرکز پژوهش ها بود. امیدواریم بدنه مرکز پژوهش ها در شورای بعدی ادامه داشته باشد.

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا در خصوص ارائه گزارش دکتر قدیر محمدی در خصوص طب سنتی بود.

این متخصص طب سنتی در ارائه گزارش خود گفت: طب سنتی در بیش ۲۰ دانشگاه بزرگ تدریس می شود و بیش از هزار نفر دکتر طب سنتی وجود دارد. از اوایل دوران پزشکی عمومی به طب سنتی علاقه بیشتری داشتم و از سال ۸۶ در دانشگاه این طب را تدریس می کنم. با گسترش دانشگاه های طب سنتی، افراد به طب سنتی تمایل زیادی دارند. در اواخر سال ۹۸ به عرصه جهانی پا گذاشت و برخی مقالات نشان می دهد که ویروس کرونا از سال ۹۵ بوده است و بیشتر به واقعیت نزدیکتر می باشد.

دست های پشت پرده مانع کنترل کرونا!

وی افزود: بنده دارویی ساختم که تقدیم استاندار کردیم و قول مساعد دادند ولی تا کنون به نتیجه نرسیده است. چندین بار در تلویزیون اعلام کردم دارویی که ما ساختیم حدود ۶۰ نفری که با من کار می کنند به کرونا مبتلا نشدند و کسانی هم که این دارو رو ناقص مصرف کردند به صورت سرما خوردگی این ویروس را از بدن خود دفع کردند.

محمدی اظهار داشت: این دارو در کشور خودمان یافت می شود و من تضمین می دهم کسی که این دمنوش را استفاده کند به کرونا مبتلا نمی شود. اگر سه هفته این دمنوش را استفاده کنیم از شر این ویروس در امان می مانیم. این بیماری واقعیت دارد چرا باید از بیماری ترس داشته باشیم؟ استرس و ترس سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند.

وی همچنین تاکید کرد: ۷۶ درصد افرادی که مرتب ماسک زدند به کرونا مبتلا شدند برای این ها شواهدات وجود دارد. چین با یک و نیم میلیارد نفر کرونا را کنترل کرد چرا نمی گذارند ما کنترل کنیم؟ پس اتفاقاتی پشت این ماجرا ها وجود دارد. سوال اینجاست که چین با یک و نیم میلیارد نفر جمعیت چطور بیماری را کنترل کرد؟ آیا واکسن زد؟ آنها چطور توانستند کنترل کنند؟ چرا ما نمی‌توانیم؟ چطور این بیماری به تهران و واشنگتن رسید، ولی به شانگهای نرسید؟

محمدی در پایان افزود: متاسفانه مطالعات مرا از بین تمامی مطالعات دانشگاهی در مورد کرونا حذف کردند. ترکیب گیاهی آویشن، زوفا، مریم گلی، شیرین بیان روزی یک لیوان دمنوش شده و مصرف شود.

دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسـی لایحه شـهرداری تـبریز در خصوص تجویز مجوز جهت انجـام تملـک و توافق ومصـالحه قسـمتی ازپلاک ثبتی واقــع دربخش ۹ تبریز به لحاظ واقع شدن درمحدوده پارک موزه دفاع مقدس ازمحل تبصره ۷۸ با قید یک فوریت پرداخت.

مسعودی ریحان در این رابطه بیان کرد: اجازه جهت تملک زمین های اطراف باغ موزه دفاع مقدس، بدون بررسی کمیسیون کار درستی نیست. باید ابتدا میزان مشارکت با استانداری و مسکن و شهرسازی و ارزش زمین ارزیابی شود؛ در واقع به گونه‌ای نباشد که در آینده نتوانیم پاسخگو باشیم.

عبدالله تقی‌پور، عضو شورا  شهرداری پلاک هایی را تملک کند که به تکمیل هرچه سریعتر باغ موزه دفاع مقدس که افتخاری برای شهر است کمک ‌کند. اگر یک و نیم هکتار تحویل گرفته شده است، موضوع لایحه باید تغییر یابد، پراکندگی قطعات باید مشخص شود که چند ملاک در این مورد ثبت خواهد شد. همه اعضا با تصویب لایحه موافق هستند اما نحوه ارائه لایحه باید تغییر یابد و منابع به صورت شفاف آورده شود.

فریدون بابایی اقدم، عضو دیگر شورا خاطرنشان کرد: از شهرداری برای کمک به حل بلاتکلیفی چند ساله تقدیر می‌کنیم اما توپوگرافی منطقه به نحوی است که این زمین ها ممکن است به نام منابع طبیعی باشد. نحوه پرزنت این لایحه در مقایسه با حجم آن مناسب نبود، این لایحه باید به صورت شفاف بررسی شود که ارزش زمین ها چقدر است و چگونه خریداری و واگذار می‌شود.

لازم به ذکر است که قرار شد این لایحه در کمیسیون ها بررسی شود و بعداً در صحن شورا رای گیری شود

دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا در رابطه با گزارش مـدیرعامل سازمان پسـماند آقای اصـغری درخصوص سامانه مدیریت واحد ماشین آلات شهرداری تبریز بود.

اصغری تصریح کرد: هر جایی اگر آمار در دست نباشد نمی توانیم مدیریت داشته باشیم. هزینه های سالانه تمامی خودرو ها شفاف سازی می شود

وی افزود: ۱۷۶ اتوبوس فعال در سطح شهر تبریز وجود دارد و اتوبوس غیرفعال ۱۷ عدد می باشد و در سیستم هوشمند که قرار است رونمایی شود تمامی کارها در مورد ماشین آلات شفاف سازی خواهد شد

تقی پور تاکید کرد: این کار بسیار ارزشمندی می باشد و امیدواریم این کار تداوم داشته باشد و در هزینه ها صرفه جویی شود.

وافزود: در سیستم ما ۲۹ لودر داریم اما فقط یک بیل مکانیکی داریم، ضرورت اولیه در مواقع بحرانی استفاده از بیل مکانیکی است اما متاسفانه در دهه ۸۰ بیل های مکانیکی شهرداری به مزایده گذاشته و فروخته شد.

 بابایی اقدم در ادامه گفت:با وجود سیستم کنترل هوشمند برای ماشین آلات ضعف های ما بروز خواهند یافت. ابهامی در خصوص خریداری و بازسازی اتوبوس ها وجود دارد که تعداد خرید و بازسازی مجددا اعلام‌شود. پرداخت های رانندگان استیجاری به نظم‌ و نظام آورده شود تا انتقادی بر کارکرد ها وجود نداشته باشد و جی پی اس نیز در این ماشین ها وجود داشته باشد.

شکور اکبرنژاد، عضو شورا خاطرنشان کرد: اساتید شیمی دانشگاه از نحوه جمع آوری باطری ها در مدیریت پسماند نگران هستند و معتقدند می‌توان در آینده برای شهر مشکل بیماری ایجاد کند

مسعودی ریحان تصریح کرد: راه اندازی سامانه آنلاین اقدامی مثبت است که جای تشکر دارد. بحث ایجاد کارخانه زباله سوز از سال های گذشته وجود داشته و در دوره پنجم نیز بررسی شد اما علی رغم پیگیری ها نتیجه‌ای حاصل نشده است. دیگر زمان دفن زباله گذشته است، در دنیای امروزی بحث محیط زیست اولویت اول دنیا است. کارخانه زباله سوز خود ارزش افزوده ایجاد می‌کند و به جای دفن زباله می‌توانیم از آن درآمد زایی داشته باشیم.

 قلی زاده نیز بیان کرد: ایده اولیه و هماهنگ سازی هوشمند سازی و شفاف سازی از طرف کمیسیون تحقیق و نظارت و شورای شهر بود اما شهردار تبریز و مدیران ارشد نیز کمک ها مناسبی داشتند. آقایان اسوتچی، آجودان زاده، تقی‌پور و محمدزاده زمان بسیاری برای تحقق این اهداف انجام دادند

وی تاکید کرد: اولین اتفاقی که انجام گرفته مدیریت واحد شهرداری به وجود آمده است بعدا خواهیم‌ دید که هزینه های مصرفی و نگهداری و تعمیراتی چه میزان تغییر خواهد داشت. تصمیم به خرید ماشین آلات از این به بعد در شهرداری سیستمی خواهد بود و کارایی سیستم ارتقاع خواهدیافت.

 اسوتچی: آقای دبیری دهان مرا باز نکنید!

محمدحسن اسوتچی خطاب به رئیس شورا گفت: آقای دکتر دبیری! در خصوص تبدیل وضعیت من را مجبور نکنید که اینجا مانند آقای احد میرزائی اسم افراد دیگری را هم بیاورم. تبدیل وضعیت ها انجام می‌شود، پس مرا مجبور نکنید که بگویم و فردا بگویند به آبروی فلانی لطمه خورد. 

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز خاطرنشان کرد: متاسفانه چون موضوعات به شکل معمول و متعارف گفته می‌شود نمی توان جواب گرفت. شما دوبار مرا شرمنده کرده اید و گفته اید بیایید حرف بزنیم ما که اینجا حرف پشت پرده نداریم و همان مباحثی است که اینجا مطرح می‌شود. من خیلی صبر کردم که از این شیوه استفاده نکنم ولی جواب نگرفتم.

وی افزود: شما که در ابتدای جلسه بحث شفافیت را مطرح کردید من بسیار خوشحال شدم که شورا و شهرداری به این رسیده که همه چیزش شفاف شود و بسیار هم زیباست ولی تا وقتی که در شورا و شهرداری اعمال نشده همیشه مسائل مان در این شرایط مورد سوال قرار خواهد گرفت.

شورا عاجز از نگه داری پله برقی!

اسوتچی در ادامه گفت: من قبلا در خصوص پله برقی ها و خرید جاروها درخواست کرده بودم،  در تصادف مترو نتیجه کمیسیون سوانح را نمی‌گویم آن هفته شما شما گفتید که گزارشات به اعضای شورای شهر فرستاده شود و تا به امروز خبری نشده و فرستاده نشده است. جایگاه حقیقی و حقوقی شما به عنوان ریاست شورای شهر این را می‌رساند که حتما آن کار انجام شود. در خصوص پله برقی ها همچنان مصیبت واقع است.

وی در پایان تاکید کرد: مردم می‌گویند اینها مدعی هستند که قرار است یک مملکت را نگه داری کنیم اما یک پله برقی را نمی‌توانند نگه دارند و نمی‌تواند به شکل مستمر یک پله را نگه دارند! در قضیه جارو ها هم شاهد هستیم که متاسفانه از همکاران ما در اثر تصادف جان خود را از دست دادند و هنوز قرار است جارو خرید کنیم و هنوز قرار است تصمیم بگیریم که تا به اینجا نتیجه ای نداشته است

در ادامه محرم محمد زاده خاطرنشان کرد: در شهرک سفیر امید در روزهای آینده پارکی افتتاح می شود و نام این پارک با نام فضولی نام گذاری می شود.

وی در ادامه گفت: متاسفانه افرادی نام محلات را تغییر می دهند نام گول باشی را سر استخر نام گذاری کردند و این بی سوادی افراد را نشان می دهند. امکان ندارد مثلا نام محل (ناصر آغزی) را دهان ناصر نامگذاری کرد.!

محمدزاده در پایان گفت: متاسفانه در اتوبان پاسداران وانت ها میوه می فروشند و این برای رانندگان مشکل ایجاد می کند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.