مسئول ستاد استهلال آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار:

وضعیت رویت پذیری ماه شوال / پنجشنبه عید فطر است یا نه؟

بنا به اظهار مسئول ستاد استهلال آذربایجان شرقی احتمالا روز پنجشنبه عید سعید فطر می‌باشد.

حجت الاسلام سیدجلال موسوی شربیانی در گفتگو با تبریز بیدار ، در خصوص استهلال ماه شوال در استان اظهار داشت: استهلال روز چهارشنبه در حضور نماینده ولی فقیه در استان انجام خواهد شد و طبق محاسبات انجام شده امکان رویت هلال ماه تقریبا زیاد است اما این دلیل نیست که فعلا بگوییم روز پنجشنبه عید فطر است یا نیست.

وی افزود: نتایج استهلال به دفتر مقام معظم رهبری ارسال خواهد شد و بعد از بررسی تقدیم مقام معظم رهبری شده و در نهایت مشخص می شود که ماه شوال ثابت شده یا نه.

مسئول ستاد استهلال آذربایجان‌شرقی در خصوص نظر آن دسته از مراجع تقلیدی که به ثبوت هلال با چشم مسلح قائل نیستند، گفت: این اختلاف به مبنای فقهی آنان مربوط می شود، اما مساله صرفا مساله تقلیدی نیست. در مساله تقلید به وسیله خبر دادن دو عادل یا رویت هلال ماه توسط خود فرد، تکلیف تمام است.

وی ادامه داد: نظر برخی مراجع تقلید فرق دارد و بحث رویت فرد مطرح نیست بلکه برخی از آنان هم افق بودن مناطق را قبول نمی کنند و می گویند باید ماه در منطقه محل زندگی دیده شود. برخی دیگر نیز رویت با چشم مسلح را قبول نداشته و عقیده دارند که باید ماه را با چشم عادی دید. 

حجت الاسلام شربیانی با تاکید بر اختلاف مبنای فقهی علما در رویت هلال ماه و وظیفه مقلدان در عمل به فتوا، گفت: یکی از وظایف حاکم شرع و رهبر نظام اسلامی، اعلام عید فطر بوده و معمولا مراجع دیگر به آن توجه دارند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.