تبریزبیدار گزارش می دهد؛

بسیج سازندگی پیشگام در عرصه حمایت از تولید

بسیج سازندگی سپاه عاشورا در طول سال های گذشته از مشاغل متعددی حمایت کرده اند.

به گزارش تبریز بیدار ، همزمان با سال «تولید، پشتیبانی ها و رفع موانع» و اهمیت این موضوع در پویایی اقتصاد، خبرنگاران تبریزی طی سفر یک روزه به شهرستان های استان از طرح های اشتغالزایی بسیج سازندگی استان بازدید بعمل آوردند.

بسیج سازندگی پیشگام در عرصه حمایت از تولید و اشتغال

سرهنگ پاسدار محمد اسکندری، مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه عاشورا پیش از بازدید از طرح های انجام گرفته به کمک این سازمان در سال های گذشته گفت:ذ هدف از این بازدیدها نشان دادن کارهای حمایتی است که این سازمان انجام داده؛ با توجه به اینکه وضعیت اقتصادی کشور مناسب نیست می توان با حمایت از مشاغل خانگی و تولید، نقش مهمی در درآمد زایی خانواده های نیازمند داشت.
Image title
وی با اشاره به برنامه‌های بسیج سازندگی در حوزه اشتغالزایی و محرومیت زدایی خاطر نشان کرد: در حوزه مشاغل خانگی و افزایش تولید و اشتغال جوانان کارهای خوبی در سال های گذشته انجام شده و برای سال جاری برنامه های ویژه ای در حوزه اشتغال و تولید تعریف کرده ایم.

وی با اشاره به نقش بی بدیل رسانه‌ها در امیددهی به مردم و نگه داشتن آنها در صحنه گفت: البته انسانی که منتظر ظهور حضرت حجت(عج) است، همیشه با امید زنده است و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری آینده کشور به دست جوانان مومن انقلابی خواهد افتاد.

ممقان دومین قطب فرآوری نخودچی در جهان

بازدید از طرح شغلی فرآوری نخودچی در ممقان اولین مقصد این سفر بود.

رئیس اتحادیه آجیل، خشکبار و نخودچی ممقان از وجود ۲۴۰۰ کارگاه فراوری در سطح ممقان خبر داد که در حال حاضر به دلیل مشکلات موجود از این تعداد فقط ۱۳۰۰ کارگاه فعال می باشند ولی با این وجود ممقان دومین قطب تولید نخودچی در جهان محسوب می شود.
Image title
جواد اژدری در جریان بازدید خبرنگاران از کارگاه های تولید نخودچی در ممقان با بیان اینکه ممقان دومین تولید کننده نخودچی در جهان است، اظهار کرد: نخودچی جزو ۶ قلم اصلی آجیل و خشکبار است و سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن در ۱۳۰۰ کارگاه فعال در ممقان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: حدود ۸ هزار نفر به صورت مستقیم در این صنف مشغول به کار هستند و با توجه به فعالیت این میزان افراد در کارگاه های تولید نخودچی، به هیچ عنوان مشکل اشتغال نداریم و حتی از شهرستان های دیگر هم در ممقان مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به لزوم حمایت از کارگاه های فرآوری نخودچی گفت: باید تسهیلات بانکی با سود کم از طرف دولت به این کارگاه ها اختصاص داده شود که متاسفانه این کار انجام نگرفته است.

اژدری ضمن تشکر از حمایت های بسیج سازندگی در این شهرستان در راستای تولید گفت: طی سه سال گذشته یک میلیارد و سیصدمیلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه در سطح ممقان از طرف بسیج سازندگی انجام گرفته، که باعث اشتغال جوانان شده است.

او از صادرات این محصول به کشور های همسایه خبرداد و گفت: محصول نخودچی ممقان توانسته با کیفیت عالی خود در کشور های همسایه از جمله عراق، افغانستان، پاکستان بازار را بدست بگیرد حتی به کشور های استرالیا و چین نیز صادر شده است.

رئیس اتحادیه آجیل، خشکبار و نخودچی ممقان خاطر نشان شد: تمام دستگاه های مورد استفاده در صنعت نخودچی ممقان در کارگاهی هایی که در ممقان وجود دارند تولید می شود که هر دستگاه قیمتی نزدیک به ۲۲میلیون تومان دارد. صفرتا صد دستگاه های لازم برای راه انداختن کارگاه فراوری نخود چی حداقل ۱۵۰ میلیون تومان خرج دارد؛ دستگاه تفت، پوست کن، آب زن، سایز بند، دستگاه پنج کاره، پرکنی و سردوز برای بسته بندی از جمله‌ی آنهاست.

Image title
اژدری گفت: حدودا هر ۱۰سال باید تمام دستگاه های کارگاه های فرآوری نخود تعویض شوند که لازم به ذکر است تمامی این دستگاه به سطح کشور ارسال می شود

وی از قدمت بالای فرآوری نخود در ممقان خبرداد و گفت: این شهرستان از سال های گذشته در این صنعت فعالیت داشته و پیشرو بوده به طوری که قدمت فرآوری نخودچی در ممقان تقریبا به ۷۰ سال پیش برمی گردد.

وی در تشریح مشکلات این صنف نیز گفت: با توجه به اینکه مصارف برق و گاز کارگاه های ما بسیار زیاد است، درخواست ما این است که به جای تعرفه صنعتی، تعرفه کشاورزی حساب شود و در خصوص بیمه تامین اجتماعی هیچ گونه یارانه دولتی پرداخت نمی شود و خواهانیم مانند قالیبافان از صنف ما نیز به‌صورت اختصاصی حمایت شود.

آقا محمدی، رییس تعاونی نخودپزان ممقان نیز گفت: شهر ممقان جزو شهرهای فعال در عرصه اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و اگر برخی مشکلات و موانع این صنف حل شود، ظرفیت تولید سالانه از ۱۳۰ هزار تن به ۲۵۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

محمد آقا محمدی افزود: بحث اشتغال در ممقان بسیار قابل توجه است به صورتی که در هر کارگاه حدود ۴ الی ۵ نفر مشغول به کار هستند ولی متاسفانه صنفی که بیش از ۲۰۰ میلیون دلار ارز آوری دارد، برخلاف سایر مشاغل از حمایت های خوبی برخوردار نیست و تاکنون کد اختصاصی نخودچی ممقان صادر نشده است.

وی همچنین در رابطه با اعمال محدودیت ها در خصوص بحث طعم دهی خاطر نشان کرد: در مورد بحث طعم دهی و تنوع محصولات متاسفانه به دلیل مشخص نبودن مقدار اسانس و مواد افزوده شده به نخود از طریق سازمان غذا و دارو جلوگیری شد.

آقا محمدی متذکر شد: در حال حاضر طعم های شکلاتی و شکر مورد تایید سازمان غذا و دارو است و ما از این سازمان انتظار داریم با ارائه راه کار این مشکل را حل کرده و از کاهش تنوع محصولات در بازار جهانی باعث جلوگیری کند.

رییس تعاونی نخودپزان ممقان تاکید کرد: وجدان کاری تولید کنندگان اجازه نمی‌دهد که در بحث طعم دهی به صورت زیرزمینی کار کنند و محدود کردن فعالیت خود را به کار زیرزمینی ترجیح می‌دهند.

در ادامه بازدیدها به شهر سردرود و طرح های تولیدی تابلو فرش رسیدیم.

هادی ابری رئیس اتحادیه تابلو فرش سردرود در این باره به خبرنگاران گفت: سیاست های اشتباه و عدم حمایت از این‌ هنر و شغل مشکلات زیادی به وجود آورده است.

وی در جریان بازدید اصحاب رسانه از کارگاه های تولید تابلو فرش در سردرود گفت: با بیان اینکه نامگذاری سال ۱۴۰۰ توسط رهبر انقلاب یکی از بهترین نامگذاری ها همانند سال های اخیر است که متاسفانه در سال های گذشته پشت تولید کننده خالی شده است و در حالی‌که ما در ایام کرونایی با شعار «در خانه بمانیم، در خانه ببافیم» و «هرخانه یک کارگاه» این صنف را تعطیل نکردیم، بیشترین آسیب به این شغل وارد شد.

رئیس اتحادیه تابلو فرش سردرود با انتقاد از نحوه برخورد ماموران اداره مالیاتی با تولیدکنندگان تابلو فرش گفت: متاسفانه برخلاف قانون که تولیدکنندگان معاف از مالیات هستند، ماموران مالیات به ما می‌گویند همانطور که مالیات یک کارمند اداره مالیات از فیش حقوقی اش کسر می‌شود، شما نیز باید بخاطر فروش تولیدات خود مالیات دهید.

Image title
تنها جایی که از من تولید کننده حمایت کرد بسیج سازندگی بود، از طرف دولت هیچ گونه حمایتی از تولید ما انجام نگرفت حتی در زمان کرونا.
وی با اشاره به اقدامات بسیج سازندگی در راستای حمایت از این صنف گفت: سردار زهرایی (رییس سازمان بسیج سازندگی کشور) در کنار بافنده نشسته و پیگیر مشکلات تولیدکنندگان است و در واقع بسیج سازندگی کار دولت را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: حمایت ۵ الی ۱۵ میلیون تومانی از تولید کنندگان تابلو فرش، معرفی این هنر از طریق تیزرهای تبلیغاتی، رصد افراد بیکار و معرفی آنها جهت اشتغال در کارگاه ها از جمله اقدامات حمایتی سازمان بسیج سازندگی سپاه عاشورا از این هنر است.

گزارش از علی آقائیان

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.