تبریزبیدار گزارش می دهد؛

بازار در قبضه مانتوهای آستین کوتاه و جلوباز / تعارض فرهنگ و سلیقه در دنیای مد

اکنون مانتوهای جلوباز بازار مانتو را قبضه کرده اند اما متولیان ادعا دارند فروش آنها ممنوع است!

سرویس اجتماعی تبریز بیدار تعداد قابل توجهی از بانوان تبریزی از وضعیت نامناسب مانتوهای موجود در بازار گلایه کرده و خواستار ریشه یابی پدیده مانتوهای جلوباز شدند و از عادی شدن این سبک از پوشش نامتعارف انتقاد می کنند.

پناه بر خیاطی از بازار مفتضح!

الف.م دختر جوان تبریزی است که طی پیامی به تحریریه تبریزبیدار نوشت: «وضعیت بازار مانتو به قدری مفتضح شده که برای دختران امثال من مانتوهای مناسب پیدا نمی شود؛ اغلب آنها یا جلوباز هستند یا تنگ و حریر»

خانم عباسی دیگر بانوی تبریزی است که می گوید: «بخاطر اینکه مانتوی مناسب با اعتقادات و فرهنگ مان پیدا نمی شود، مجبور شدم خودم دست به کار شده و خیاطی کنم تا برای خودم و چند نفر از دوستانم مانتو بدوزم.»

مرز آراستگی و ولنگاری با دکمه؟!

پیگیری این موضوع را از بررسی میدانی و حضور در فروشگاه های مانتو در بازار تربیت شروع می‌کنیم. با بررسی اوضاع بازار مانتو و گشت و گزار در چند پاساژهای، سرنخ های خوبی به دستمان می آید.

فروشگاه های بازار تربیت دم دستی ترین گزینه برای شروع گزارش میدانی است. به عنوان خریدار وارد یکی از فروشگاه ها می شوم. مانتوهای جلوباز کنار هم ردیف شده اند و هر کدام در عجیب و نامتعارف بودن مدل به کناری طعنه می زند، کمی که دقیق شوی در میان انبوه مانتوهای جلوباز هیچ رد و نشانی از مانتوی دکمه دار پیدا نمی شود.

Image title

مشتری ندارد!

از فروشنده سراغ یک مانتوی دکمه دار را که می گیرم و می گوید: تقاضایی برای خرید مانتوهای دکمه دار در بازار وجود ندارد و روی دستمان می ماند.

هر چند از این پاسخ قانع نمی شوم اما بر حرف خود پافشاری می کند.

یکی از بانوان که مشغول خرید مانتو بود، در پاسخ به این سوال که آیا به راحتی مانتو مورد علاقه اش را پیدا می‌کند؟ می گوید: مانتو ساده به سختی پیدا می‌شود. اکثرا رنگی، کوتاه و جلوباز است.

خانمی که به اصطلاح پوشش امروزی هم داشت اما از وضعیت مانتو‌ها گلایه کرده و می گوید: وضعیت مانتو‌ها واقعا افتضاح است. مانتو‌ها یا شبیه پرده هستند؛ شیشه‌ای و یا طراحی‌های عجیب و غریب دارند که به نسبت بقیه با المان‌های فرهنگ ما همخوانی دارند.

ریشه تقاضا کجاست؟

وارد فروشگاه دیگری می شوم، مانتوها با مدل های عجیبی و غریبی که شباهت به همه چیز دارد جز مانتو کنار هم چیده شده اند.

این فروشنده بعد از شنیدن سوالم با حالت تلخی می گوید: همیشه نوک پیکان انتقادها به سمت ما است، و حتی گاهی به خاطر فروش مانتوهای جلوباز جریمه می شویم. چرا سراغ تولیدکنندگان نمی روید؟ یک سر بروید مراکز عمده فروشی و پخش مانتو، ببینید موجودی تولیدی ها چه نوع مانتویی است؟

وی ادامه می دهد: چرا سراغ کسانی که این مد را وارد بازار کرده اند نمی روید؟ من هر آنچه تقاضای خریدار هست می آورم، چرا پیگیر نیستید که این تقاضا چطور شکل گرفت؟

از مدل های اینستاگرامی تا سلبریتی های الگو

مشتری خانمی که گویا او هم از یافتن مدل مانتوی متناسب خود بلاتکلیف مانده بود؛ شاهد این بگومگو بوده و وارد بحث شده و می گوید: مد جدید مانتو توسط مزون های خاص وارد بازار می شود که برای ترویج مانتوهای خاص، از مانکن ها استفاده و در بستر فضای مجازی تبلیغ می کنند.

وی ادامه می دهد: یک روش دیگر هم برای تبلیغ مد جدید مانتوها، استفاده از سلبریتی ها است. پوشش سلبریتی ها یکی از مهم ترین تعیین کننده های مد است.

البته با کمی گشت و گذار در فضای اینستاگرامی به راحتی می توان به صحت حرف های این خانم پی برد، صفحات مجازی با ده ها پست که در آن چند دختر جوان با صورت های ماسیده از آرایش، مانتوهای جلوباز را در رنگ ها و مدل های مختلف تبلیغ می کنند.

Image title

Image title

در ادامه به یکی از پاساژها با ویترین های پر زرق و برق وارد می شویم. فروشنده، خانم جوانی است با یکی از همان مانتوهای عجیب و غریب بر تن، می گویم دنبال یک مانتوی دکمه دار می گردم که تنگ هم نباشد.

با پوزخندی می گوید: زمانه عوض شده و اینجور لباس ها پیدا نمی شود مگر اینکه بدهید خیاط بدوزد!

در ادامه گزارش قصد داشتیم که سری به چند مرکز تولیدی مانتو نیز بزنیم که با شنیدن موضوع، از گفتگو خودداری کرده و محترمانه ما را بیرون کردند.

Image title

Image title

فروش ممنوع در بازار آزاد!

به گفته کارشناسان حوزه پوشاک، این موضوع ریشه در فقدان برنامه ریزی متولیان فرهنگی برای فرهنگ سازی و ترویج پوشش متعارف بانوان دارد. اینکه هر سال در فصل تابستان، تیم های بازرسی را فعال کنیم و صرفا اقدام به جریمه فروشندگان مانتوهای جلوباز کنیم، راه به جایی نمی برد.  

اکنون مانتوهای جلوباز بازار مانتو را قبضه کرده اند اما متولیان ادعا دارند فروش آنها ممنوع است! به نظر می رسد اتحادیه صنفی ذیربط هم عزم جدی در ریشه یابی ورود مانتوهای نامتعارف به بازار ندارد و یا وقتی وارد میدان می شود که کار از کار گذشته است.

دستفروشی با نازل ترین قیمت

اما معضلاتی که منجر به وضعیت کنونی بازار فروش مانتوهای جلوباز شده است فقط به مزون های زیرزمینی و مانکن های اینستاگرامی ختم نمی شود. یکی از شهروندان طی پیام ارسالی به تحریریه تبریزبیدار به نقش مهم دستفروش ها در ترویج مانتوهای جلوباز در میان قشر متوسط با نازل ترین قیمت اشاره می کند که قابل تامل و پیگیری است.

افسارگسیختگی در قاب سینما و تلویزیون

همه مسئولین از ضرورت سازماندهی بازار پوشاک زنانه با کمک متولیان فرهنگی سخن می گویند اما مسئولیت فرهنگسازی و الگوسازی فقط در حیطه وظایف ارگان هایی امثال اتحادیه پوشاک نیست. نیم نگاهی به پوشش بانوان در سریال های شبکه خانگی، فیلم های سینمایی و حتی سریال های تلویزیونی نشان می دهد هیچ عزم جدی برای ترویج سبک خاصی از پوشش که هم منطبق با ارزش های جامعه و البته سلایق نسل وجود ندارد.

گزارش از الهه مهدوی

عکس ها از احمدرضا مشهوری

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.