یادداشت تبریزبیدار؛

تلنگر انتخاباتی / اختیارات رئیس جمهور در بنای تمدن اسلامی

به لحاظ ساختار قانونی موجود و ابزارها و ظرفیت‌های لازم ، قوه مجریه می تواند نقش بسیار اساسی در احیای تمدن عظیم اسلامی و الگوسازی پیشرفت ایرانی – اسلامی برای سایر ملت ها به ویژه ملت‌های مسلمان ایفا نماید.

یادداشت تبریز بیدار : دکتر جلال شیری/  از جمله مهمترین سوالات پیشروی مردم در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب گزینه اصلح از بین نامزدهای انتخاباتی است که وارد میدان رقابت شده‌اند. انتخاب صحیح و رای به گزینه اصلح می تواند کمک بسیار زیادی به رشد و تعالی کشور داشته و از این منظر قوه مجریه را که برابر قانون اساسی دارای اختیارات و وظایف فراوانی در اداره امور کشور می باشد به دست صالح ترین فرد بسپارد.

صرف نظر از آرایش های انتخاباتی پیش رو و اعلام آمادگی جناح ها و احزاب سیاسی در معرفی نامزدهای مورد تایید خود، یک مطلب بسیار مهم می باید مورد توجه قرار گیرد و آن این که با توجه به وضعیت موجود کشور و تحولات بین المللی گزینه مطلوب و رئیس جمهور منتخب می باید دارای کدام ویژگی های اخلاقی، سیاسی، کارکردی و رویکردی باشد تا بتواند مسائل و مشکلات کشور را در حوزه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، معیشتی، خانواده و جمعیت و … با همکاری و تعامل با سایر قوا حل و فصل نماید.

در کنار ویژگی‌های کلی و آنچه از بیان بزرگان انقلاب و پیشکسوتان عرصه سیاست و مدیریت کشور در خصوص ویژگی‌های نامزد مطلوب ریاست جمهوری بر می‌آید، تامل در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می‌تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد. نگرش عمیق به پیام‌های گسترده و معنی‌دار مقام معظم رهبری در بیانیه فوق الذکر حاکی از آن است که نیروهای دلسوز و متعهد به انقلاب اسلامی با یک وظیفه خطیر و جدی در این خصوص مواجه هستند که می باید هم به لحاظ تبیینی و هم به لحاظ کارکردی به آن عمل نمایند.

ورود انقلاب اسلامی به عنوان پرشکوه ترین انقلاب عصر حاضر به دومین مرحله خودسازی و تمدن سازی پیام بسیار روشنی به تمام آزادگان و دلسوزان انقلاب داشته و آن لزوم حرکت جدی و آگاهانه با بصیرت به سمت تمدن سازی اسلامی در منطقه و حتی در سطح جهان می باشد. تمدن اصیل و عظیم اسلامی که سال‌ها توسط ایادی استکبار به حاشیه رانده شده و در پیچ و خم روزگار سعی بر تحریف، منزوی ساختن و تضعیف آن داشته‌اند در اثر وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران بار دیگر جان تازه گرفته و روح آزادگان و عدالتخواهان عالم را به تلاش برای احیای این تمدن عظیم فراخوانده است.

بی شک، ایران اسلامی که به لحاظ قدمت تاریخی و پیوند دیرینه آن با روح تعالیم اسلامی سرآمد تمدن سازی بشر بوده است، در عصر حاضر و به دنبال انقلاب اسلامی مردم خاستگاه عدالت‌خواهی ها و مبارزات علیه عمال استکبار محسوب شده و سهم هر یک از مردم عزیز در ایجاد این تمدن عظیم، بسیار ارزنده و قابل ذکر است. لیکن به لحاظ ساختار قانونی موجود و ابزارها و ظرفیت‌های لازم ، قوه مجریه می تواند نقش بسیار اساسی در احیای تمدن عظیم اسلامی و الگوسازی پیشرفت ایرانی – اسلامی برای سایر ملت ها به ویژه ملت‌های مسلمان ایفا نماید. دلیل این امر نیز وجود اختیارات قانونی فراوان در حوزه های موضوعی مختلف برای این قوه و به ویژه ریاست آن یعنی رئیس جمهور می باشد.

وجود باور قلبی، التزام درونی و عزم و اراده جدی به طراحی، پیاده‌سازی و ایجاد الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت در راستای بنا نهادن تمدن عظیم اسلامی از جمله مواردی است که رئیس جمهور منتخب باید بآن آراسته بوده و تلاش و همت خود و مجموعه های ذیربط خود را مصروف این امر مهم نماید. پیامدهای مثبت چنین رویدادی در تمام عرصه های کشور به ویژه عرصه اقتصادی ( که در حال حاضر اهمیت و جلوه مضاعفی پیدا کرده است ) و پشتیبانی از تولید ملی و کار ایرانی و مانع زدایی از عرصه‌های تولید به روشنی قابل مشاهده خواهد بود؛ چه آنکه وجود یک زیربنای فکری و نرم افزاری قوی و معتقد به بنای تمدن عظیم اسلامی در گام دوم انقلاب، یکی از پیشران‌های تحقق این امر می باشد.

اعتقاد و التزام به شعارهای اساسی انقلاب اسلامی یعنی استقلال آزادی و جمهوری اسلامی از جمله ویژگی‌های بارزی است که نامزدهای ریاست جمهوری باید دارا بوده و در شرایط حساس کنونی جامعه جهانی تمامی همت خود را صرف حفظ و برقراری این شعارها نماید. هر چند خصوصیات و مختصات گام دوم انقلاب اسلامی و آنچه در بیانیه مقام معظم رهبری آمده است شامل موارد بسیار متعددی بوده و زوایا و جوانب گوناگونی را درنظر داشته است، لیکن محور اصلی نوشته حاضر، حول بحث تمدن‌سازی عظیم اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی بوده و چنین به نظر می‌رسد که با روی کار آمدن دولت انقلابی و پایبند و معتقد به ارزش‌های اسلامی و انقلابی تحقق این امر دور از انتظار نخواهد بود، که البته در این راستا همراهی و همکاری دو قوه مهم و اثرگذار دیگر نیز نباید از نظر دور بماند. به بیان دیگر، با یک نگرش جامع و به هم پیوسته به ظرفیت های سه‌گانه و تعاملات بین آنها و با توجه به لزوم وحدت ملی و انسجام بین آحاد مختلف مردم و مسئولین، مشخص می‌گردد که بنای تمدن عظیم اسلامی یک کار جمعی بوده و نظر به نقش و وظایف و اختیارات قانونی قوه مجریه، تاثیرگذاری دامنه وظایف و عملکرد آن در این راستا بسیار زیاد خواهد بود.

آنچه مهم است وجود یک دیدگاه ژرف نگر بر گفتمان اسلامی و محتوای انقلابی و ارزشی در انتخابات بوده و لذا با یک انتخاب با بصیرت، هوشمندانه و مسئولانه میتوان زمینه را برای روی کار آمدن دولتی انقلابی، دلسوز، با کفایت، متخصص، پای کار، عدالتخواه، معتقد به اثرگذاری جوانان و نیز معتقد به ارزش‌های انقلاب و آرمان های امام راحل عظیم الشأن(ره) و شهدای گرانقدر و ملتزم به معنویات مقام معظم رهبری(مدظله) فراهم آورد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.