تبریزبیدار بررسی می کند؛

کنشگری و جهت گیری سیاسی نمایندگان تبریز در انتخابات ریاست جمهوری

۵ تن از نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی در تدارک حمایت از کاندیداهای ریاست جمهوری هستند و یک تن نیز نامزد شده است.

سرویس انتخابات تبریز بیدار / انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و در این میان نمایندگان مجلس نیز به دنبال کنشگری سیاسی و نقش آفرینی در این صحنه هستند، موضوع این گزارش فعالیت های نمایندگان تبریز در صحنه انتخابات ریاست جمهوری است.

این گزارش پیش از اعلام نتایج تایید صلاحیت ها نگارش شده و امکان دارد جهت گیری و فعالیت افراد بعد از اعلام لیست نهایی کاندیداها متفاوت باشد.

متفکرآزاد حامی رئیسی

بعد از ثبت نام آیت الله رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری خبر منتشر شد که روح الله متفکرآزاد، نماینده تبریز جز سه گزینه اصلی ریاست ستاد آیت الله رئیسی است و این مساله از سوی او تکذیب نشد، گرچه بعدتر نیکزاد به عنوان مسئول هماهنگی ستادهای مردمی معرفی شد اما سابقه کنشگری متفکرآزاد حمایت از آیت الله رئیسی را در انتخابات ۹۶ نشان می دهد، پس می توان نتیجه گرفت که او حامی رئیس قوه قضائیه در انتخابات آتی خواهد بود.

تاج الدینی حامی رئیسی

بعد از ثبت نام آیت الله رئیسی، تاج الدینی نیز جز نمایندگانی بود که به صورت علنی وارد میدان حمایت شد و تصمیم خود را علنی کرد. او در سال ۹۶ نیز گرچه نماینده مجلس نبود اما از حامیان آیت الله رئیسی بود.

تاج الدینی در انتخابات سال ۸۴ از لاریجانی حمایت می کرد اما اکنون بعد از سال ها فاصله معناداری با او دارد.

در جلسه دیروز تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رئیسی، این نماینده تبریز نیز حضور داشت.

فرهنگی در سکوت و برزخ لاریجانی-رئیسی

تاکنون کنشی از سوی فرهنگی دیگر نماینده تبریز در حمایت از کاندیدای خاص دیده نشده است اما او با توجه به سبقه اصولگرایی خود از یک طرف می تواند به آیت الله رئیسی متمایل شود و از طرفی دیگر چون سال ها با لاریجانی همکاری داشته می تواند او را برای حمایت انتخاب کند، سکوت فعلی فرهنگی حکایت از یک برزخ انتخابی دارد و روزهای آتی نشان خواهد داد که او از کدام فرد حمایت خواهد کرد.

بیگی و قمار بر سر احمدی نژاد

استاندار دولت احمدی نژاد در آذربایجان شرقی و نماینده فعلی تبریز در مجلس، بعد از کلی حمایت از احمدی نژاد مسئول ستاد کشوری او شده است و برخی خبرها حکایت از این دارد که قول معاون اولی را از احمدی نژاد گرفته است.

حال که جو علیه تایید صلاحیت احمدی نژاد است اما احمد علیرضا بیگی همچنان در حمایت از تایید صلاحیت او توییت می کند و امیدوار است به تایید صلاحیت او، می توان گفت بیگی قمار سیاسی کرده است و در صورت عدم تایید احمدی نژاد به نوعی اوت خواهد شد، اما در صورت تایید صلاحیت احمدی نژاد در نوع خود برد بزرگی خواهد داشت.

منادی در رویای ریاست جمهوری لاریجانی

روابط نزدیک علیرضا منادی و لاریجانی برکسی پوشیده نیست و گرچه کنشی علنی از او در حمایت از لاریجانی صادر نشده است اما می توان پیش بینی قطعی داشت که از لاریجانی حمایت خواهد کرد، البته در نزدیکی زمان انتخاب و در صورت قطعی نمودن پیروزی آیت الله رئیسی در نظر سنجی ها، منادی می تواند جز افرادی باشد که تغییر جهت دهد، منش سیاسی او نیز در موافقت و مخالفت با برجام چنین نشان داده است که تغییر جهت برای او کاری ندارد.

پزشکیان در برزخ تایید صلاحیت

مسعود پزشکیان شرایط متفاوتی با ۵ نماینده دیگر دارد، آن ۵ تن در تدارک حمایت هستند اما او کاندیدا شده و منتظر تایید صلاحیت است، به نوعی می توان گفت پزشکیان اکنون در برزخ تایید صلاحیت مانده و رویای پاستور را در سر مرور می کند، او اخیرا با سید حسن خمینی دیداری داشته و گویا سعی دارد حمایت او را برای خود جلب کند اما تاکنون قاطبه اصلاح طلبان روی خوشی به پزشکیان نشان نداده اند و او را جز گزینه های اصلی محسوب نمی کنند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.