رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان در گفتگو با تبریزبیدار:

شایعه سازی ممنوع / هنوز پرونده ردصلاحیت شدگان در هیات مرکزی بررسی نشده

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان روند بررسی تایید صلاحیت ها کاندیداهای شوراهای شهرستان های استان را تشریح کرد.

جعفر راستی در گفتگو با  تبریز بیدار  با اشاره به روند تایید صلاحیت کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا در آذربایجان شرقی اظهار داشت:  در بررسی صلاحیت ها ۱۴۲ نفر در هیات اجرایی ردصلاحیت در استان شدند. در وهله دوم که بررسی دقیق تری توسط هیئت نظارت شهرستان ها انجام می شد، ۱۸۴ نفر رد صلاحیت شدند. جمعا تعداد ۳۲۶ داوطلب در استان رد صلاحیت شده بودند که ۲۰ نفر آنها از کاندیداتوری انصراف داده بودند.

وی افزود: بعد از بررسی تایید صلاحیت ۳۰۶ داوطلب رد صلاحیت شده توسط  نظارت عالی استان، ۱۷۱ نفر آنها دوباره تایید صلاحیت شدند. این اولین بار است که در استان ۵۵ درصد افرادی که رد صلاحیت شده اند توسط هیات عالی نظارت دوباره تایید صلاحیت شوند.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان گفت: بعضی ها می گویند که اگر قرار بود این افراد در هیات عالی نظارت استان رد صلاحیت شوند چرا پس در مراحل قبل رد صلاحیت شدند؟ اگر کسی در دادگاه بدوی محکوم شود، در مرحله تجدیدنظر حق دفاع از خود را دارد. اگر آن فرد در مرحله تجدیدنظر تبرئه شود، قاضی دادگاه تشخیص داده که توجه خوبی به آن موضوع در دادگاه بدوی نشده است. اگر دوباره آن شخص در دادگاه تجدیدنظر نیز محکوم شد بازهم به او اجازه داده می شود تا فرجام خواهی کرده و برای بار سوم از خود دفاع کند. هر بار که مراحل بررسی بالاتر می آید بینش ها و فضاها فرق می کند و احتمالا آن فرد در مرحله فرجام خواهی تبرئه شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: همه این مراحل به این خاطر است که بن بستی وجود نداشته باشد. این عین آزادی عمل و آزادی بیان است و راه امید به یکباره برای فردی بسته نمی شود. این یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است.

راستی با شایعه خواندن فشار بر هیات نظارت برای تایید صلاحیت برخی افراد، اظهار داشت: احراز صلاحیت مابقی کاندیداهای رد شده به تدریج بررسی می شود. برخی عمدا شایعه سازی می کنند که فلانی تایید صلاحیت شده است؛ در حالی که شش روز به مهلت بررسی پرونده های آذربایجان شرقی در هیات مرکزی نظارت در تهران باقی مانده است و هنوز بررسی ها شروع نشده است، چون اولویت بررسی پرونده ها به ترتیب ورود به هیات مرکزی می باشد. بعد از بررسی ها، نتایج تایید و رد صلاحیت ها اعلام نهایی خواهد شد.

پرونده دبیری به هیات مرکزی واگذار نشده بلکه در هیات استانی ردصلاحیت شد

وی در پاسخ به برخی شنیده ها مبنی بر اینکه پرونده بررسی شهرام دبیری بدون اعلام نظر هیات استانی، به هیات مرکزی واگذار شده است، گفت: خیر اینطور نیست. آقای دبیری در مرحله شهرستانی و هم در مرحله استانی رد صلاحیت شده اند و پرونده در هیات مرکزی در مرحله فرجام خواهی است.

در پرونده برادرم از خود سلب مسئولیت کردم

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان اضافه کرد: فقط پرونده آقای علی راستی به دلیل نسبت درجه یک داشتن با من به هیات مرکزی ارسال شده است. البته در قانون منعی برای نظر دادن من راجع به پرونده آقای راستی وجود ندارد اما به خاطر اینکه از شائبه ها جلوگیری شود، من از خویش سلب مسئولیت کرده و پرونده او را همراه با نامه رسمی به هیات نظارت مرکزی ارسال کرده ام.

راستی اظهار داشت: من درخواست نکرده ام که پرونده علی راستی سریع بررسی شود بلکه گفته شده پرونده ایشان همراه با پرونده های دیگر آذربایجان شرقی بررسی شود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.