تبریزبیدار بررسی می کند؛

سکته برقی تبریز / از تناقض گویی ها تا تبعات بر پیکره مشاغل و آموزش

«گرما و خاموشی» دو کلمه‌ای که حال و هوای این روزهای تبریز را روایت می‌کند.

به گزارش تبریز بیدار ، سکته برقی تبریز را در سه پرده «تناقض‌‌گویی‌های مدیران درباره علت خاموشی‌‌ها»، «ماجرای استخراج رمز ارزها و تاثیر محسوس آن در افزایش مصرف برق» و«تبعات قطعی برق بر کسب‌و‌کارهای مختلف و بخش آموزش» قابل ارزیابی است.

طی چند روز پیش تبریز شاهد خاموشی‌های ‌گسترده و سریالی بود. اظهارات متولیان نیز در خصوص خاموشی‌های غافلگیرکننده بود.

برخی افت تزریق سوخت به نیروگاه‌ها را مسبب خاموشی‌ها می‌دانستند و برخی دیگر افزایش مصرف برق به‌دلیل استخراج رمز ارزها را متهم می‌کردند.

بعد از اعمال خاموشی‌ها بدون اطلاع قبلی، اظهارات منعکس شده درخصوص قطعی‌های برق، متناقض و پراکنده است.

استاندار آذربایجان شرقی در این باره می گوید: کمبود برق یک مساله کشوری بوده و تنها مشکل استان ما نیست و مخصوصا در فصول گرم سال که مصرف زیاد است، نگرانی‌هایی وجود دارد اما در استان ما مشکل تامین برق جدی است.

محمدرضا پورمحمدی  اظهار دارد: نیروگاه تبریز یک نیروگاه قدیمی و تکنولوژی آن مربوط به دهه ۶۰ بوده و تنها با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کند.

وی همچنین مدعی است: در سطح کشور ماینرها و استخراج ارز دیجیتالی مصرف برق را به میزان قابل توجهی بالا برده‌اند که به شکل جدی باید جلوی این اتفاقات گرفته شود. از طرف دیگر مصارف خانگی بیشترین میزان مصرف برق را در استان ما به خود اختصاص داده‌اند که باید به فکر اصلاح الگوی مصرف باشیم.

تبعات خاموشی‌ها

تناقض‌ در شناسایی مسببان خاموشی‌ در کنار خاموشی‌های غافلگیرکننده که بدون اطلاع قبلی به مشترکین رخ داد، اعتراضات بسیاری از شهروندان که در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شد را به همراه داشت.

شواهد نشان می‌دهد قطع برق طولانی‌مدت تبریز علاوه بر اینکه چراغ‌های ترافیک تقاطع برخی از خیابان‌های اصلی از جمله چهارراه لاله، ابوریحان، شهید بهشتی، سه راه ولیعصر و… را به خاموشی فرو برده بود، کسادی بازار و اختلال در کار بسیاری از اصناف را به‌همراه داشته است.

مشاهده شهروندان از قطعی برق و تا‌ثیر آن بر زندگی‌شان نشان می‌دهد که آنها هم از گرمای سوزان این روزها آزرده خاطر هستند و هم به‌دلیل خاموشی‌ها که مکمل کسادی کرونایی بازارها شده است، نگرانند. کاسبان تبریزی از خاموشی بازار دون اینکه به آنها از قبل درخصوص خاموشی‌ها اطلاعی داده شود، گلایه داشتند.

البته به‌جز کسب‌وکارهای محلی، کارمندان یا افرادی که دورکاری‌هایشان به اینترنت گره خورده نیز با مصائب جدیدی روبه‌رو شده‌اند. 

دیروز و دیشب در تبریز در مناطق مختلف خاموشی‌های چندباره رخ داده است؛ آنهم در ساعاتی که اوج کار کاسب‌ها، مغازه‌دارها و فروشنده‌ها بود که عموما به‌دلیل کرونا و قرنطینه در ضرر و زیان هستند. 

از سوی دیگر معضلات خاموشی‌ها برای مشاغل نیز ترازوها و کارت‌خوان‌ها را از کار انداخته است. همچنین وای‌فای خانه‌ها قطع و بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان نمی‌توانستند با اساتید و معلمان خود در ارتباط باشند و به این ترتیب علاوه بر اخلال در روند کسب‌وکارها، مقوله آموزش نیز تحت‌تا‌ثیر خاموشی‌ها قرار گرفته است و آنها را در فصل امتحانات به دردسر انداخت.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.