تبریزبیدار
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲:۴۴ شناسه خبر : ۱۰۸۲۱۹۴

گفتگوی تبریزبیدار با محمدحسین جعفری کاندیدای شورای ششم (بخش اول)؛

حواشی شورای چهارم در نتیجه طمع همیشه رئیس بودن آقایان

محمدحسین جعفری عضو شورای چهارم شهر تبریز و نامزد ششمین دوره شورای شهر در بخش اول گفتگو با تبریزبیدار به بازخوانی حواشی شورای چهارم پرداخته است.

سرویس انتخابات تبریز بیدار / محمدحسین جعفری کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای شهر تبریز با حضور در تحریریه این سایت خبری به تشریح برنامه های خود پرداخته است.

مدیرعامل سابق تیم فوتبال تراکتورسازی و عضویت در شورای چهارم شهر تبریز از جمله سوابق مهم این نامزد انتخابات می باشد.

بخش اول گفتگو با جعفری به شرح ذیل می باشد:


پویایی شورای شهر با شورای سیاسی پنجم از بین رفت

تبریز بیدار: حضرت عالی بعنوان عضو شورای چهارم، چه تفاوتی بین شورای چهارم و پنجم تبریز می بینید؟

جعفری: شورای چهارم  21 نفره بود که به لحاظ عددی با سایر شوراها تفاوت داشت و همچنین افرادی هم که در آن شورا منتخب شده بودند، از تفکرهای مختلف برخوردار بودند؛ یعنی در بین اعضا هم افرادی از اصناف وجود داشتند، هم از سیاسیون، هم افراد متخصص و...

در واقع به نظر من شورای چهارم یک پکیج مناسب بود. اما شورای پنجم کلا به شورای سیاسی تبدیل شد و این اصلی ترین تفاوت این دو شورا بود. زنده بودن و پویا بودن شورای پنجم به خاطر همین سیاسی بودن آن زیر سوال رفت در حالی که شورای چهارم با وجود هرگونه تفاوت رفتاری و تفکری افراد، باز هم یک شورای زنده بود. شاید بخشی از آن به نحوه انتخاب شهردار، کارکرد شهردار، اکثریت و اقلیتی که شکل گرفته بود و باعث شد یک تضارب آرایی اتفاق بیفتد و ... بر می گردد.

در شورای چهارم افراد با تجربه و بی تجربه در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند. این خود باعث بروز یک سری اتفاقات شد که خوشبختانه در شورای پنجم تا به حال این اتفاق نیفتاده است. این تفاوت ها از لحاظ ظاهر قضیه بودند. از لحاظ کارکرد تخصصی، واقعیت این است که من در این زمینه تفاوتی بین شورای پنجم و شورای چهارم و حتی بخشی از شورای سوم نمی بینم؛ یعنی شورا از  یک آهنگ مدیریتی ثابت برخوردار است. اینطور نیست که بگوییم مثلا در شورای پنجم نظارت ها به نحو احسن انجام گرفت ولی در شورای پنجم درصد نظارت پایین بود. وقتی در این دو دوره حوزه وظایف شورا ها را با هم مقایسه می کنیم، می بینیم که تفاوت چندانی ندارند و شاید هم این مورد، تنها تشابه بین شورای چهارم و شورای پنجم باشد! چون این دو شورا در حوزه انجام وظیفه ها بر اساس قانون، تمایزی با یکدیگر نداشتند. در شورای چهارم، کارکردهای عمرانی باخود و بی خود خیلی زیاد انجام شد ولی در شورای پنجم، ما «مادرپروژه» ای نمی بینیم. پروژه های «مادرپروژه» ای که نیمه تمام مانده اند (مثل میدان آذربایجان) هم همینطور دست نخورده مانده اند. 

Image title


طمع همیشه رئیس بودن، باعث به وجود آمدن حواشی شورای چهارم شد

تبریز بیدار: در شورای چهارم یک سری حواشی و دستگیری ها باعث شد که ذهنیت افکار عمومی نسبت به کلیت شورای چهارم منفی باشد. این حواشی  از کجا شروع شد؟

جعفری: در شورای چهارم متاسفانه یک بستری ایجاد شد که در سایه اکثریت و اقلیت اتفاق افتاد. کسانی که می خواستند رئیس شورا شوند یا کمیسیون در دستشان باشد و  خودی نشان دهند، مطالبه های مادی و مسئولیتی و پستی زیاد مطرح شد. یا مثلا بعضی افرادی که می خواستند نیروهای خودشان را در شهرداری استخدام کنند و به این و آن وعده و وعید داده بودند برای رای آوردن، یا بعضی ها بودند که سوابقشان در شورا و شهرداری زیاد بود و با پیمانکاران زیادی ارتباط داشتند. این ها همه آیتم هایی بودند که افراد بی تجربه زیادی را دامن گیر شورای چهارم و درگیری هایش کرد. همه این اتفاقات از آنجا نشأت گرفت که گفتیم باید به هر قیمتی رئیس شورا شویم! 

به نظر من این که اصلا بخواهیم حتما در رأس هرم قرار بگیریم و همیشه و به هر قیمتی رئیس باشیم، استارت انحراف در بعضی اتفاقاتی است که منجر به دستگیری ها و لطمه هایی که به آبروی تبریز و شورای شهر وارد شد می شود. این یک تجربه بزرگ و سنگین برای شورا بود و امیدواریم که در سال ها و دوره های آتی دیگر تکرار نشود.

Image titleتبریزبیدار: به نظر شما شهردار شدن آقای شهین باهر در دوره پنجم مناسب و بجا بود؟ ایشان را در مقام شهردار چگونه ارزیابی می کنید؟

جعفری: من معمولا به نیمه پر لیوان توجه می کنم. جوانان ما استعداد گرفتن مسئولیت دارند و خوشبختانه در دوران ما هم این اتفاق افتاده بود. از زمان جنگ که یک جوان 21 ساله فرمانده تیپ لشکر شده و کارهای بزرگی هم انجام داده بود تا الان که قرارگاه سازندگی که در جهان معروف است، توسط جوانان اداره می شود. اگر بخواهیم در مورد آقای شهین باهر حرف بزنیم، ایشان ذاتا از یک سری توانایی های اولیه برخوردا بودند؛ حتی قبل از عضویت در شورای چهارم، مدتی هم در نظام مهندسی مشغول به کار بودند و به هر حال به قوانین شهر و شهرسازی و ... آگاه بودند. در شورای چهارم هم به حد کافی 4 سال فعالیت داشتند و می دانستند که چطور باید شهرداری را مدیریت کنند. این امتیازات را خودشان دارا بودند اما اینکه چگونه توانستند از این امتیازات درست استفاده کنند و منجر به پیشرفت شود را ضعیف ارزیابی می کنم! چون از آقای باهر انتظار بالایی داشتم. این ضعیف حرکت کردن شهردار که به پای شورا و شهرداری هم نوشته شد الان در شهر و بین مردم هم مشهود است.


ادامه دارد....


گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: نگار رشیدی


انتهای پیام/