گفتگوی تبریزبیدار با غلامرضا احمدی کاندیدای شورای ششم تبریز؛

در نگاه توسعه محور، مناطق حاشیه نشین محروم از سرمایه گذاری هستند

غلامرضا احمدی نامزد ششمین دوره شورای شهر در گفتگو با تبریزبیدار به اولویت های مهم در مدیریت شهری پرداخته است.

سرویس انتخابات تبریز بیدار /  غلامرضا احمدی کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای شهر تبریز با حضور در تحریریه این سایت خبری به تشریح برنامه های خود پرداخته است.

مدیریت موسسات آموزشی، نویسندگی در حوزه جهاد و پایداری و کنشگری در عرصه عدالتخواهی از جمله سوابق مهم این نامزد انتخابات می باشد.

مشروح گفتگو با احمدی به شرح ذیل می باشد:

دادشهر با کارنامه عدالتخواهی / سوابق انقلابی خط قرمزِ تعامل با دیگر لیست ها

تبریزبیدار: شما عضو ائتلاف دادشهر هستید، در مورد ساز و کار این ائتلاف و تعامل آن با دیگر لیست های ائتلافی بفرمایید.

احمدی: این ائتلاف ساختگی و برای جلب رای ایجاد نشده و عملا اعضای این ائتلاف سوابق عدالتخواهی خود را به میان آورده‌اند. عدالت خواهی شعار جدیدی نیست بلکه جزء آرمان های انقلاب اسلامی بوده و هست.

به تمامی لیست هایی که در جبهه‌ی انقلاب هستند احترام قائلم و می توانیم با همه آنها تعامل داشته باشیم مگر اینکه بعضی خطوط قرمز در آن لیست ها رعایت نشود و افرادی که سوابق آنها نشان دهنده انقلابی بودنشان نیست و یا دارای پرونده در سیستم قضایی یا امنیتی هستند که برای احراز صلاحیتشان چانه زنی شده است.

Image title

در روند توسعه، نباید عدالت قربانی شود / در رویکرد توسعه محور، توسعه ای هم ندیدیم

تبریزبیدار: همیشه در مقابل عدالت، بحث توسعه بوده و در مدیریت شهری بیشتر توجهات به سمت توسعه شهری است، بااین وجود برنامه‌ای که بتواند بحث توسعه را عدالت محور به پیش برد، دارید؟

احمدی: یکی از ضرورت ها تغییر این رویکرد است که در دهه های اخیر ظاهرا رویکرد توسعه محور است ولی توسعه آنچنانی دیده نمی شود، ما با توسعه مشکلی نداریم ولی نه اینکه در روند توسعه عدالت قربانی توسعه شود بلکه باید عدالت بر توسعه مقدم شود.

با این تفاسیر تغییر رویکرد توسعه محور به عدالت محور ضروریست. خصوصا شورای شهر کار تیمی است که در آن باید نگاه همه اعضا عدالت محور باشد حتی اگر شهردار با خصوصیت فوق انتخاب نشود بهترین برنامه ها اجرایی نخواهند شد.

Image title

بینش برای پیوست فرهنگی پروژه های عمرانی وجود ندارد

تبریزبیدار: در ادوار گذشته شورا یکی از برنامه هایی که مورد غلفت قرار گرفته‌است پیوست فرهنگی پروژه های عمرانی می باشد. به نظر شما پروژه های عمرانی انجام گرفته در ادوار چقدر با زیست بوم فرهنگی منطقه سازگار هستند؟

احمدی: اصلا بینش این نبود که برای پروژه پیوست فرهنگی تعریف شده باشد و مصوباتی که در این خصوص تصویب شده عملی نشده‌اند در حالی که پیوست فرهنگی ضرورتی است برای کار کرد صحیح و کاهش آسیب های یک پروژه که دارای قانون بالا دستی هم هست.

در نگاه توسعه محور، مناطق حاشیه نشین محروم از سرمایه گذاری هستند / حاشیه نشینی اولویت مدیران شهری نبوده

تبریزبیدار: یکی از مسائل گریبانگیر تبریز بحث حاشیه نشینی است که روز به روز در حال افزایش است و در ادوار شورا اقدام ملموسی در این باره انجام نگرفته است، در این رابطه شما رویکرد فرهنگی واجتماعی را کارساز می بینید یا صرفا مسائل توسعه و عمرانی را؟

احمدی: به نظر من مسئله اصلی، دیدگاه مدیران شهری به حاشیه نشینی است چرا که پرونده حاشیه نشینی را به عنوان دغدغه مسئولان روی میز آنها نمی بینیم؛ چون با دید توسعه ای به شهر نگاه می کنند سرمایه و سرمایه گذار را به مناطق بالای شهر سوق داده اند.

اگر با کرامت انسانی به این موضوع نگاه کنیم با توجه به مشکلات و نارسایی هایی که در حاشیه شهر وجود دارد حاشیه نشینی در اولویت است؛ اگر عدالت محور به این موضوع توجه کنیم عقب ماندگی ها و عدم توجه هایی که شده باز حاشیه شهر در اولویت است و اگر با نگاه مدیریت بحران با مسئله حاشیه نشینی نگاه کنیم به ادعای کارشناسان منطقه‌ی حاشیه شهر هم روی گسل است و هم احتمال لغزش زمین وجود دارد و با ضعیف ترین زلزله آسیب های غیر قابل جبران وارد خواهد شد که به تعبیر کارشناسان فاجعه انسانی رخ خواهد داد با این وجود حاشیه شهر به مراتب دارای اولویت است.

از طرفی نبود امکانات کافی مانند بولدوزر شنی دار که به تعداد بسیار اندک در سطح شهر وجود دارد این نگرانی را بیشتر می کند. هزینه هایی که خدایی نکرده بعد از حادثه در این مناطق باید صرف شود اگر اکنون قسمتی از آن به این مناطق اختصاص یابد می شود کارهای عمرانی و فرهنگی قابل توجهی انجام داد و از تلفات انسانی نیز جلوگیری کرد.

انتقال حاشیه نشینان از گسل به گسل!

با توجه به زیست بوم و بافت طایفه ای که در مناطق حاشیه شهر وجود دارد نمی توان به راحتی ساکنان آن مناطق را به جای دیگر انتقال داد از طرفی مکانی که برای اسکان آنها در نظر گرفته شده(شهرک جوانان) خود روی گسل است و خود این موضوع هم قابل پیگیری هست و باید راه کار های اساسی تری در این موضوع اندیشیده شود.

هویت زدایی از مزار شهدای تبریز با ساده اندیشی

تبریزبیدار: چنان که مستحضرید در سال های اخیر در گلزار  شهدای وادی رحمت تبریز پروژه یکسان سازی قبور شهدا اجرا شد که مورد عتاب رهبر معظم انقلاب قرار گرفت، با توجه به اینکه بخشی از مسئولیت آن به عهده شهرداری بود، اکنون به نظر شما راهکار در خصوص جبران این ضایعه چیست؟

احمدی: در همان موقع که این پروژه شروع شد، با آن مخالفت کردم ولی مجریانی این سیاست در تبریز ساده اندیشانه در فکر ساماندهی بودند اما اگر دید جامعه شناسانه نسبت به هویت اختصاصی هر مقبره شهید وجود داشت، این کار نباید انجام می گرفت، حتی نوشته روی سنگ مزار شهید بیانگر تاریخ، افکار، احساسات و ارزش های آن شهید و خانواده اوست؛ و این خسارت ها جبران ناپذیر است و باید این پروژه به صورت اکید متوقف شود.

گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: علی آقائیان

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.