تبریزبیدار بررسی می کند؛

شیوه نوین لیست بندی در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تبریز / تحلیل حاضرین در لیست

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تبریز و برخی حاضرین در این شورا معتقدند که شیوه نوین در لیست بندی دارند و افراد براساس سنجه های مختلف و امتیاز دهی اعضای شورا رتبه بندی شدند.

سرویس انتخابات تبریز بیدار / انتخابات شورای شهر که به زمان برگزاری نزدیک می شود، لیست ائتلاف ها و اتحادها یک به یک منتشر می شوند، در میان تحلیل گران انتخابات شورای شهر اکثر لیست ها فرعی و تنها برخی لیست های جریانی یا دارای پشتوانه اجتماعی اصلی فرض می شوند.

لیستی به مانند لیست امید اصلاح طلبان تبریز دور قبل انتخابات شورای شهر ۸ نفر را راهی شورای شهر تبریز کرد اما به بنا دلایلی که بارها در گزارش ها آمده است اصلاح طلبان تبریز و بدنه اجتماعی آنان سرخورده تر از آن هستند که بتوانند دوباره لیستی ارایه دهند و برخی را راهی شورای شهر کنند، به قول سیاسی ها این بار دور اصولگرایی است که اکثریت لیست خود را وارد شورای شهر کند، اصولگرایی تبریز تحت عنوان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب توانست ۴ تن از ۶ کاندیدای مجلس لیست خود را راهی مجلس کند، البته برخی معتقدند که پتانسیل شخصی افراد آنان را وارد مجلس کرد اما برخی دیگر رای ۷۰ هزاری جعفری آذر را نتیجه توان لیست می دانند، سوژه این گزارش و تحلیل لیست این شورا برای انتخابات شورای شهر تبریز است.

شیوه نوین لیست بندی

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تبریز و برخی حاضرین در این شورا معتقدند که شیوه نوین در لیست بندی دارند و افراد براساس سنجه های مختلف و امتیاز دهی اعضای شورا رتبه بندی شدند و لیست اعلام شد. این شیوه در انتخابات مجلس فعلی نیز استفاده شده بود اما منتقدانی داشت، نفر ششم لیست مجلس عشرت شایق بود که در روزهای آخر مانده به رای گیری مشخص شد پسر خارج نشین دارد و همین باعث شد افکار عمومی نسبت به این لیست بدبین شود و بسیاری معتقد بودند که با این شیوه سعیدی از لیست جاماند و شایق با وصفی که آمد وارد لیست شد و الباقی ماجرا. در هر حال اعضای این شورا روش خود را شفاف و دقیق می دانند و روش خود را مبری از توصیه پذیری و اعمال نظر خارجی می دانند.

چهره های جدید و جوانان

چهره غالب لیست انتشار یافته حضور چهره های جدید و جوانان را نشان می دهد، برخی جوانان کم آوازه در لیست حضور دارند و در نظر برخی محافل این نشان از اقبال اعضای شورا نسبت به جوانان است، جوانانی که تخصص دارند اما شاید آوازه لازم برای رای آوری را ندارند.

تحلیل و معرفی اجمالی حاضرین در لیست

۱. حجت الاسلام زعفرانچیلر: روحانی، جامعه شناس و البته چهره کم تر شناخته شده در محافل سیاسی و اجتماعی، برخی کاربران و محافل به نفر اول بودن وی و عدم کنش گری فعال او در موضوعات سیاسی و اجتماعی سالهای اخیر معترض هستند اما در هر حال او توانسته امتیاز اول را بدست آورده و صدرنشین لیست باشد.

۲.روح الله دهقان‌نژاد:
حقوق خوانده و چهره آشنای رسانه ای، حضور او به عنوان چهره جدید و جوان قابل پیش بینی بوده و آورده مثبت برای لیست محسوب می شود.

۳.حکیمه غفوری: مادر شهید صادق عدالت اکبری و همسر مرحوم حاج رضا اکبری(فرمانده نام آشنای سپاه تبریز)، در میان بانوان حاضر مقبولیت بیشتری داشته و حضور او نیز آورده در افکار عمومی مثبت محسوب می شود.

۴.علی زارعی: چهره ناشناخته لیست است، تحصیلات عمران دارد و گفته می شود می تواند به لحاظ تخصصی در شورا اثرگذار باشد، سالها نیز در حاشیه شهر فعال بوده و دغدغه رفع محرومیت را دارد، معرفی او باید در دستور کار تیم رسانه ای شورای ائتلاف باشد.

۵. روح‌الله رشیدی: جامعه شناس، کنش گر اجتماعی و چهره مطالبه گری و عدالتخواهی، حضور او در این لیست آورده مثبت برای لیست محسوب می شود.

۶.علی آجودان‌زاده: عضو شورای پنجم تبریز بوده و در این شورا در پازل دبیری بازی کرده و از ابتدا حامی شهردار فعلی بوده است، سعی داشته منتسب به جبهه اصولگرایی بوده و تنها عضو شورای پنجم است که وارد این لیست شده است، احتمال دارد حضور این چهره رای منفی برای لیست با ادعای تحول خواهی محسوب شود.

۷.علی راستی: معاون سابق اطلاعات سپاه عاشورا و چهر ضد فساد در زمینه شهرداری و شورای شهر آذربایجان شرقی است، او بعد از بازنشستگی وارد گود انتخابات شده و چهره ضد فساد او برای لیست آورده دارد.

۸.داوود شعبانی: فعال اقتصادی بوده و در انتخابات مجلس دهم رئیس ستاد انتخاباتی سعیدی بوده و در دور قبلی انتخابات شورای شهر موفق به راهیابی به شورا نشده است، حضور او نیز در لیست شورای ائتلاف شاید با ان قلت هایی همراه باشد.

۹.محمدحسین جعفری: عضو شورای چهارم تبریز و جز دو نفر از تیم سرداران شورای چهارم است که وارد لیست شده است، مدیر عامل اسبق تراکتور در روزهای اوج این تیم بوده است و در جریان شورای چهارم نیز به جز سال سوم مخالف و منتقد دبیری و شهردار وقت بوده است، او جز چهره های به نسبت مقبول شورای چهارم است که در این لیست حضور دارد.

۱۰.علی نوای باغبان: او نیز عضو شورای چهارم است و نفر دیگر تیم سرداران شورای چهارم است که در این لیست حضور دارد. او از سال اول شورای چهارم قصد ریاست شورا را داشت اما همیشه بازی را به دبیری باخت، جز چهره های تکراری لیست است که در میان کنش گران جو منفی نسبت به او وجود دارد.

۱۱.احد صادقی: از چهره های جوان است و به دلیل شاغل بودن در سیستم شهرداری شناخت مناسبی نسبت به مجموعه دارد، او نیز به دلیل چهره جدید و تخصصی آورده مثبت برای لیست دارد.

۱۲.هوشنگ پاکدل: جوان نیست و چهره ناشناخته است در تبریز؛ اما در زمان نیکزاد، معاون او در وزارت راه و شهرسازی بوده و چهره تخصصی دارد، او نیز به دلیل ناشناخته بودن حضورش محل سوال است اما رای منفی نسبت به او دیده نمی شود.

۱۳.یاسین بجانی: دانش آموخته مدیریت شهری و برادر روح الله بجانی ( مسئول انصار حزب الله تبریز و شمالغرب کشور است)، برادرش دور قبل انتخابات شورا موفق به راهیابی نشد و حال او با چهره ای متفاوت وارد گود انتخابات شده است، چهره جوان و غیرتکراری است اما برخی کنش گران نسبت به حضور او در لیست واحد اما و اگر دارند.

در هر حال اعضای شورای ائتلاف معتقدند که با سازکار مشخص انتخاب لیست صورت گرفته است و جریان شفاف است، گرچه خود نیز معترفند که شاید انتقاداتی به لیست وارد باشد و حتی خود اعضای شورای ائتلاف نیز به طور کامل از لیست راضی نیستند اما حضور چهره های جوان و ناشناخته نشان از غیر رانتی بودن لیست دارد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.