گفتگوی تبریزبیدار با داوود امیرحقیان کاندیدای شورای ششم تبریز؛

پیشرفت شهر در گرو بودجه سرمایه گذاری / انتخاب شهرداران با لابی و بدون برنامه، گریبانگیر تبریز شده

داوود امیرحقیان نامزد ششمین دوره شورای شهر در گفتگو با تبریزبیدار به مسایل مهم در مدیریت شهری پرداخته است.

سرویس انتخابات تبریز بیدار داود امیرحقیان عضو شورای چهارم شهر تبریز و نامزد ششمین دوره انتخابات شورای شهر تبریز در گفتگو با این سایت خبری به چالش ها و رویکردهای اولویت دار در مدیریت شهری پرداخته است.

مشروح گفتگو بشرح ذیل می باشد:

انتخاب شهرداران با لابی و بدون برنامه، گریبانگیر تبریز شده / مرکز پژوهش های واقعی نداشتیم

تبریز بیدار: معضلات اصلی ادوار گذشته شورای شهر را چه می دانید؟

امیرحقیان: اگر به معضلات اصلی مدیریت شهری ریشه ای نگاه کنیم می بینم اکثریت قریب به اتفاق شهرداران در گذشته با لابی شهردار شدند و برای شهرداری که در آنجا انتخاب می شود کار کارشناسی اتفاق نمی افتد. کدام شهردار تا باحال برنامه های خود را ۱۰ روز قبل از انتخاب شدن به اعضای شورا می دهد؟ چون لابی انتخاب می شود.

در شورای چهارم شاهد بودم شب ساعت ۱۱ فلانی پیش من آمد و گفت من شهردار شده ام و شما هم به من رای بدهید به ایشان گفتم اجازه دهید در صحن شورا رای گیری شود و دیدم قبل از اینکه به صحن شورا بیاید ایشان انتخاب شدند و رای خود را گرفته و مشخص می شود لابی گیری شده است.

اعتقاد دارم با فعال کردن واقعی مرکز پژوهش ها در شورای شهر، شورا صرفا جای پژوهش و علم باشد و برای شورا برنامه بنویسد. اگر در مرکز پژوهش های شورا کار کارشناسی و منطقی انجام شود،  حداقل در عرض ۴ سال کارهای خوبی در سطح شهر اتفاق می افتد.

Image title

پیشرفت شهر در گرو بودجه سرمایه گذاری / ضرورت ایجاد جذبه سرمایه گذاری در مناطق کم برخوردار

تبریز بیدار:  به نظرتان چرا موضوع بودجه متمرکز در شهرداری راه به جایی نمی برد؟

امیرحقیان: این بحث به اعضای شورا و شهرداری بر می گردد، می گویند مناطق، شرکت ها و سازمان ها بودجه های خود را بنویسند هر منطقه خودش بودجه می نویسد هر شرکت برای خودش بودجه تعریف می کند که مهم ترین آن ها مناطق ده گانه شهرداری می باشد یعنی فشار بیش تر در آمد روی مناطق ده گانه می باشد باید ببینیم در آمدی که خودشان تعریف می کند متوازن می باشد؟

باید فکر اساسی برای تولید ثروت در مناطق کم برخوردار شود و قرار نیست تمامی سرمایه گذاری ها در مناطق بر خوردار اتفاق بیفتد ما باید حتما آمایش دقیق سرزمینی در شهر تبریز داشته باشیم و بودجه سرمایه گذاری نوشته شود.

با فراهم کردن زمینه های مناسب برای جذب سرمایه گذار در مناطق کم برخوردار که البته سرمایه گذار هم باید توجیه شود و جذبه ای داشته باشد، می توانیم در مدت زمان کوتاه در مناطق کم برخوردار قدم هایی برداریم.

Image title

چالش های نظارت در نتیجه بی اطلاعی اعضا از وظایف خود

تبریز بیدار: بحث نظارت همواره چالش هایی در ادوار مختلف شور داشته است، نظر خود را در این مورد بگویید؟

امیر حقیان: شورا در بدو تشکیل ۲ وظیفه دارد هم وظایف اجرایی و هم وظایف نظارتی بعد از این که شهردار را انتخاب می کنند وظیفه اجرایی را از صفر تا ۱۰۰ به شهردار تفویض می کند و خود را از وظایف اجرایی آزاد می کند و در اجرا، دخالت نمی کند فقط وظیفه اجرایی و تصویبی آن ها باقی می ماند.

گاهی احساس می شود اعضای شورا  به وظایف خود واقف نیستند، مثلا تقاطع های غیر همسطح در شهر احداث می شود که در آن از تکنولوژی چند سال قبل استفاده می شود در حالی که شهر باید از لحاظ بصری بهتر شود و این موضوع به اعضای شورا بر می گردد که به وظایف خود آگاه نیستند. مثلا در نظارت به آسفالت اعضای شورا حتما در مورد درصد قیر یا فرق بین آسفالت سرد و گرم اطلاع داشته باشند، تسلط کافی و لازم در مسایل عمرانی، بهداشتی و… برای اعضای شورای شهر لازم می باشد.

گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: نگار رشیدی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.