گفتگوی تبریزبیدار با منتخب شورای ششم شهر تبریز(9)؛

برگی: تبدیل شورای شهرداری فعلی به شورای شهر

حجت الاسلام برگی با برشمردن اولویت های مهم شورای ششم شهر تبریز ، بر لزوم انتخاب شهردار پرکار و شجاع تاکید کرد.

حجت الاسلام رسول برگی در گفتگو با تبریز بیدار، با خاص دانستن ترکیب جدید شورای شهر تبریز اظهار داشت: این ترکیب اگر مدیریت شود، خواهد توانست فایده های بزرگ و پیامدهای مثبتی برای شهر داشته باشد. اما اگر مدیریت  نشود، نه تنها برای شهر خوب نخواهد بود بلکه مسائلی اتفاق می افتد که در شان تبریز نخواهد بود.

مدیریت شورا نباید خارج از دایره ۱۳ نفره باشد

وی افزود: این مدیریت باید از داخل شورا و نه خارج آن باشد. مدیریت باید از طرف این ۱۳ نفر باشد نه از طرف آنهایی که از خارج شورا سعی دارند نفوذ کرده و شورا و شهرداری را به نام انقلاب اما به نفع خودشان مصادره کنند. پس اگر مدیریت از داخل باشد ترکیب خوبی است و تعامل ها می تواند برقرار شود.

شفافیت و ضد رانتی بودن اصل اساسی شورای ششم باشد

منتخب شورای ششم شهر تبریز با برشمردن اولویت های شورای ششم شهرداری اظهار داشت: اولین و مهمترین اولویت، تبدیل شورای شهرداری فعلی به شورای شهر است و شورا باید در تمام مسائل شهر حضور داشته باشد. همچنین طبق قول هایی که داده شده باید طرح شفاف سازی اتفاق بیفتد. تمام کاندیداها سعی کرده خودش را ضد فساد و ضد رانت نشان دهد.

وی ادامه داد: اولین کاری که باید در این خصوص انجام شود باید بررسی شود که منافذ فساد در بدنه شهرداری و شورای شهر کجاست. در برخی جاها نیاز به تغییر بخش نامه و اصلاح یا ملغی کردن برخی دستورات قبلی هستیم. لازم است که به مزایده و مناقصه هایی که در سطح شورای شهر و شهرداری اتفاق می افتد با چشم نظارت نگریست. نظارت اگر از سوی شورای شهر باشد مطمئنا بسیاری از مشکلات حل می شود.

ضرورت تحقق شهرداری شیشه ای

برگی با بیان اینکه باید مساله شورای شهر شیشه ای و شهرداری شیشه ای عملا تحقق پیدا کند، افزود: مسائل عمرانی شهر مدت هاست که به بهانه های مختلف تعطیل شده است و به این مساله چاره شود.

شهردار منتخب باید در حد وزیر و بدور از جناح بازی باشد

حجت الاسلام برگی تصریح کرد: باید یک شهردار قوی در حد یک وزیر انتخاب شود؛ این شهردار باید دارای رزومه مثبت و سوابق کاری عالی و پاکدست و همه گرا باشد و از هیچ جناحی تبعیت نکند.

وی با بیان اینکه برخی افراد از سیاست چماق و هویج استفاده می کنند و به مجموعه شهرداری و شورای شهر اعمال نفوذ می کنند، گفت: مجموعه شهرداری و شورای شهر نیز گاها به خاطر اینکه این کار تبعات نداشته باشند مجبور است در برخی چیزها با آنان همکاری و همراهی داشته باشد، پس شهردار باید نترس و شجاع باشد.

تبدیل تبریز به بتن شهر در صورت دوری از پیوست های فرهنگی

وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل فرهنگی شهر گفت: پیش تر به شهر با رویکرد عمرانی و ساخت و ساز نگاه کرده اند و در صورت تداوم این رویکرد، شهر به یک بتن شهر واقعی تبدیل خواهد شد که روحی در آن وجود نخواهد داشت.

حجت الاسلام برگی خاطر نشان کرد: جامعه شناسان می گویند که شهر موجودی زنده است؛ یعنی اگر یک سنگینی در محله ۴۲ متری تبریز دیده شود، باید در منطقه ولیعصر هم همان سنگینی احساس شود.

شورایاری محلات و اقشار توسعه یابد

وی با تاکید بر لزوم ایجاد گروه های شورایاری در محلات بیان کرد: الان در محله های قراملک و شنب غازان این اتفاق افتاده است و باید وسعت پیدا کند. همچنین باید شورایاری تمام اقشار و اصناف و … نیز وجود داشته باشد و یک امر ضروری است.

منتخب شورای ششم شهر تبریز اظهار داشت: با تشکیل شورایارها و تعامل با آنها و با شنیدن درد و دل ها، می توان قفل شهر را باز کرد.

تعامل ۱۳ نفره خارج از تعصبات کذایی

وی با بیان اینکه ۱۳ نفر اعضای شورای شهر یک پیکره را تشکیل می دهند؛ گفت: اگر اختلاف ها به بیرون تسری یابد شهر را گرفتار خواهد کرد. منظورم این نیست که هر ۱۳ نفر یک تفکر را داشته باشند اما اگر واقعا تعامل گرا باشیم، باید از باب شایسته سالاری و خارج از تعصبات کذایی و جناحی، شایسته ترین فکر را عملی کنیم.

حجت الاسلام برگی افزود: ترکیب جدید شورای شهر جهادی و انقلابی است و این شورا می تواند کارهای مثبتی را انجام داده و قول هایی که به مردم داده شده را اجرایی کند.

بدترین آفت شورای شهر، جناحی کردن آنست

وی با بیان اینکه بدترین ایده برای شورای شهر جناحی کردن آنست، اظهار داشت: اگر قرار باشد شورای شهر به جناح بندی وارد شود از ماموریت اصلی خویش بازخواهد ماند. شورای شهر یک نهاد مردمی است و توسط دولت انتصاب نشده است. 

این منتخب شورای ششم شهر تبریز گفت: در شورای شهر هر فردی که در خدمت مردم بوده و برای شهر و رفاه مردم تلاش می کند،  انقلابی است ولو اینکه با من هم جناح نباشد. اما آن فردی که برای معامله آمده باشد مطمئنا غیرانقلابی است.

انتهای پیام/

در همین باره بخوانید:

رشیدی: تحقق عدالت شهری و اصلاح ساختارهای شهرداری اولویت های مهم شورای جدید

دهقان نژاد: در شورای ششم هم چهره تبریز و روحیه شورا باید عوض شود

بابایی اقدم: ضرورت پرهیز از آفت فراکسیون بندی و جناح بندی

نوای باغبان: نارسایی های مدیریت شهری باید درمان شود

غفوری: ضرورت سالم سازی مسایل مدیریتی و نظارت در شورا و شهرداری

احمدی: ساماندهی حاشیه نشینی، شفافیت، فساد ستیزی و توسعه فضای سبز؛ جزو اولویت ها

زعفرانچیلر: نگاه ویژه به مشارکت شهروندان در مدیریت شهری

صادقی: لزوم توزیع متوازن امکانات بین مناطق تبریز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.