احیاگر غدیر، غریب در زادگاهش آذربایجان؛

وقتی آخوندی حاضر به مرمت خانه پدربزرگش نشد

زمانی که آقای آخوندی وزیر بود از او خواستم بجهت نسبت خویشاوندی نزدیک با علامه، پیشقدم شده و نسبت به مرمت این مکان اهتمام ورزد، اما بی توجه از کنار موضوع گذشت.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار /  شیخ عبدالحسین امینی مشهور به علامه امینی به عنوان متکلم، مورخ و از مشهورترین و تاثیرگذارترین محدثان شیعی است که در سال ۱۲۸۱ خورشیدی در سراب استان آذربایجان شرقی دیده به جهان گشود.

علامه امینی را با کتاب گرانسنگ «الغدیر» می شناسند که با تحریر این اثر در ۲۰ جلد و در طول ۴۰ سال با استناد به روایات ۱۱۰ تَن از صحابه و ۸۴ تَن از تابعین پیامبر (ص)،  علاوه بر احیای غدیر بعنوان «عیدالله الاکبر»، زنگار تفرقه میان مذاهب اسلامی را زدود.

دیروز بزرگداشت این فقیه عالی مقام جهان اسلام بود؛ با وجود شهرت جهانی این زعیم شیعه، اما او در دیار خود یعنی آذربایجان غریب بود، بخصوص اینکه وقتی ببینیم نوه او که روزی از مسئولین رده بالای دولتی بود، نسبت به این فخر آذربایجان بی تفاوت باشد.

حجت الاسلام سید رضا تقوی رئیس شورای عالی زکات کشور طی سفر خود به تبریز در سال ۹۸ در جمع دبیران شورای زکات شهرستان های استان ضمن اشاره به مقام علمی علامه امینی، روایتی از بی توجهی وزیر سابق راه و شهرسازی که اتفاقا نسبت فامیلی نزدیک نیز با علامه داشته، کرده است.

تقوی ضمن ابراز تاسف از وضعیت کُند مرمت خانه پدری علامه امینی در سراب اظهار داشت: «زمانی که آقای آخوندی وزیر بود از او خواستم بجهت نسبت خویشاوندی نزدیک با علامه، پیشقدم شده و نسبت به مرمت این مکان اهتمام ورزد، اما بی توجه از کنار موضوع گذشت.»

جالب است بدانیم عباس آخوندی، وزیر سابق دولت روحانی که تبریزی ها بدلیل حادثه قطار تبریز مشهد از او دل خوشی ندارند، در بخشی از زندگینامه خود در سایت شخصی اش آورده است: «مادرم کبری امینی زاده تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود نگاشت ندارد. خاندان امینی نیز در خطه آذربایجان خاندانی شناخته شده هستند و او به شخصه نیز عَلَمی از اعلام دین و از بزرگان تشیع است…. »

ناگفته نماند که اداره میراث فرهنگی شهرستان سراب اقداماتی را در جهت مرمت خانه پدری علامه امینی داشته است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.