رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی:

سنگینی فشار مالیاتی بیشتر بر دوش بخش صنعت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: فشار مالیاتی بیشتر بر روی بخش صنعت بوده و دولت آینده برای پایداری منابع درآمدی خود باید به سمت تقویت پایه‌های مالیاتی برود تا در آمد های مالیاتی کشور را افزایش داده و بتواند کشور را مدیریت کند.

به گزارش تبریز بیدار ، داود بهبودی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بار رسانه، اطلاع رسانی و قلم زنی در عرصه مسائل اقتصادی و اجتماعی یکی از الزامات در مسیر توسعه هست

وی اذعان کرد: در سطح کشور اگر کلان روندهای اقتصادی، را در دهه‌های گذشته بنگریم فراز و نشیب‌های مختلفی داشتیم.

بهبودی با اعلام اینکه شروع دولت در سال ۹۲ با یک وضعیت خاصی از نظر اقتصادی و اجتماعی و سیاسی مواجه بود، بیان کرد: از وضعیت اقتصادی با یک فشار تحریمی مواجه بودیم و یک نابسامانی اقتصادی وجود داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان افزود: با رویکردهای دولت که بخشی از آن در چارچوب مذاکرات برجام بود به تدریج این فشارها کم شد و اصلاح انتظارات به کاهش فشار تورمی و ایجاد حرکت‌های مناسب در فضای اقتصادی منجر شد.

بهبودی در ادامه گفت: در سال های ۹۵ و ۹۶ با دستیابی به رشدهای اقتصادی این حرکت آثارش را به نمایش گذاشت اما این دستاوردها به دلیل اختلال در اجرای برجام ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۹۷ جریان فشار مضاعف بازگشت و به علت کاهش شدید درآمدهای نفتی و فشاری که به بودجه دولت ایجاد شد شاخص‌ها دچار بی ثباتی شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: در سال ۹۹ که علاوه بر فشار تحریم عوارض پاندمی کرونا هم مزید بر علت شد که محدودیت فعالیت‌های اقتصادی و بسته شدن و از دست رفتن فرصت های شغلی که نیازمند اقدامات حمایتی بود.

وی افزود: لذا سال ۹۹ را هم با فشار تحریم به نحوی که درآمدهای نفتی  محقق شد ۱۰ درصد میانیگن سالهای قبل بود.

دولت آینده برای اصلاح ساختار اقتصادی ایده داشته باشد

بهبودی با بیان اینکه آنچه که طی ده سال گذشته اتفاق افتاد برای کشور ما خروجی آن به رغم نوسانات یک رشد میانگین نزدیک به صفر را رقم زدیم، خاطر نشان کرد:  این نوسانات یعنی نباید انتظار داشته باشیم شاخص های رفاه در کل کشور رشد چندانی داشته باشد.

وی در مورد انتظارات خود از دولت بعدی، افزود: انتظار داریم تا دولت آینده حتما برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور ایده داشته باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در ادامه  سخنان خود خاطرنشان کرد: دولت آینده برای بهبود وضعیت یکسری اقدامات رو بنایی انجام می‌دهد که تا کوتاه مدت و ظرف دو الی سه سال آینده جوابگو خواهد بود  و اصلی ترین چالش‌های کشور در حوزه ساختاری می باشد  و باید ابتدا آن‌ها را حل کنیم.

وی گفت: باید  از ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی استفاده کنیم و اگر استفاده نشود  نمی توانیم شکاف رشد اقتصادی کشور را ترمیم کنیم.

بهبود با اعلام اینکه باید برای اقتصاد برتر منطقه، قوی تر شدن جایگاه و ارتقای درآمد سرانه، باید تولید را افزایش دهیم بیان کرد: برای این امر نیز باید بازارهای داخلی و خارجی برای خود پیدا کنیم .

وی با اعلام اینکه قرار بود  پروژه آزادراه تبریز_بازرگان‌ در سال ۹۴ با مشارکت سرمایه گذار خارجی در بازه زمانی پنج ساله به اتمام برسد، خاطرنشان کرد: سازوکار مشارکت سرمایه گذار خارجی در نظام اداری به سر انجام نرسید و به دست سرمایه گذاران داخلی افتاد.

بهبود در ادامه افزود:  در سال ۹۸ میزان تخصیص اعتبارات با میانگین ۳۵ درصد پایین بود اما در سال گذشته و جاری تخصیص‌های خوبی داشتیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در پایان گفت: در استان چهار هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی هزینه می‌شود و حدود شش هزار میلیارد درآمد و ۱۶ هزار میلیارد هزینه وجود دارد که آن را دولت می‌دهد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.