واکنش وزیر بهداشت به سخنان زیباکلام در تبریز؛

ننگ بر این سیاست‌زدگی! / ۱۰۰ ساله که‌ واکسن می‌سازیم‌

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برخی زحمت یک ساله مدافعان سلامت و سازندگان دارو و واکسن و… را نفی می‌کنند تا یک فرد یا جریانی را بزنند، گفت: ننگ بر این سیاست‌زدگی!

به گزارش تبریز بیدار ، سعید نمکی در حاشیه نشست استانی ستاد مقابله با کرونای آذربایجان شرقی در تبریز با اشاره به توانمندی‌های داخلی برای مقابله با کرونا اظهار داشت: اکنون ما به سازنده برخی از مهم‌ترین ابزارهای مقابله با کرونا از جمله ونتیلاتور و واکسن و… تبدیل شده‌ایم و حتی ‌برخی محصولات صادر می‌شوند که در دنیا بی‌نظیر است، در حالی که ما در شرایط تحریم این اقدامات را انجام دادیم.

وی با بیان اینکه “برخی قلم به‌دست گرفتند که وقتی ما نمی‌توانیم دوچرخه بسازیم چرا ادعای تولید واکسن داریم؟” تصریح کرد: این افراد که چنین سخن می‌گویند، نمی‌دانند که اکنون آنتی‌بادی واکسن رازی و پاستور در بدنشان وجود دارد! این‌ها برای حرف زدن حتی به تاریخ نگاه نمی‌کنند که بیش از صد سال است ما واکسن می‌سازیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پرشکی با ابراز اینکه “وقتی می‌گوییم واکسن می‌سازیم و به‌عنوان ششمین و هفتمین واکسن‌ساز بزرگ دنیا مطرح می‌شویم، نمی‌گویند دانشمندان این عرصه شبانه‌روز تلاش کردند و یک عظمت آفریدند”، اضافه کرد: وقتی یک ورزشکار روی سکو می‌رود، عده‌ای با پرچم شیر و خورشید هم به این قهرمانی اشک شوق می‌ریزند ولی برای دانشمندان ما این موضوع فراهم نیست و گمنامانه در این عرصه جانفشانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی زحمت یک‌ساله مدافعان سلامت و سازندگان دارو و واکسن و… را نفی می‌کنند تا یک فرد یا جریانی را بزنند، افزود: ننگ بر این سیاست‌زدگی چراکه این امر دور از اخلاق و انصاف است و تلاش‌های دانشمندان این سرزمین را زیر سؤال می‌برند.

نمکی در ادامه با تأکید بر اینکه “پیک چهارم را با عزت و عظمت مدیریت کردیم” خاطرنشان کرد: میزان مرگ در پیک چهارم «یک‌دوم» پیک سوم بود و این به‌دلیل استفاده از زیرساخت شبکه، کلینیک‌های سرپایی که بار بیمارستان‌ها را کم کرد و شیوه موفق مراقبت در منزل بود.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت کلینیک‌های سرپایی درمان کرونا و مراقبت را به‌عنوان مدل موفق بین‌المللی ثبت کرد، خاطرنشان کرد: پایلوت مراقبت و رهگیری ویروس کرونا به‌صورت محله‌محور را هم در تبریز برای کاهش بار بیماری انجام دادیم که اکنون به‌عنوان الگوی موفق به کل کشور ارائه شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه “قبلاً گفته بودم که اگر احساس کنم زحمات همکارانم زیر سؤال می‌رود و خون شهدای سلامت هدر می‌رود سخن خواهم گفت”، اظهار داشت: هر کسی در مورد من هرچه بگویند پاسخی نمی‌دهم چراکه ما آمدیم کار کنیم و روی مین برویم.

وی با یادآوری اینکه از دو ماه پیش مناطقی از سوش هندی در ایران شناسایی و رصد شده بود، گفت: در هرمزگان، بوشهر، آذربایجان غربی در کارخانه‌ای که هندی‌ها کار می‌کردند، در یزد کارخانه فولاد با کارکنان هندی، در قم و… همه اینها شناسایی و رصد شدند و ما مثل موشک نقطه‌زن اینها را رهگیری می‌کنیم تا آتش این گرفتاری دامن کشورمان را نگیرد.

وی با تأکید بر اینکه باید تا ده روز پس از ترخیص بیماران، به‌صورت تلفنی وضعیت افراد ترخیص‌شده کرونایی را پیگیری کرد، ادامه داد: سوش جدید کرونا در روز هشتم تا دهم یک موج التهاب در ریه ایجاد می‌کند و وقتی ترخیص می‌شود، در منزل دوباره با ریه پر در بیمارستان بستری می‌شود لذا برای پیشگیری از مشکلات ناشی از این سوش بیماری، حتماً تا ده روز باید تلفنی مراقبت در منزل داشته باشید.

وزیر بهداشت از احیای طرح بسیار مهم شهید سلیمانی در کشور برای مراقبت خانه به خانه خبر داد و گفت: با همکاری بسیج و هلال احمر و… تلاش می‌کنیم پیک پنجم را آبرومندانه مدیریت کنیم.

وی با اشاره به ضرورت مراقبت بیشتر در برابر انواع خارجی کرونا در کشور، اضافه کرد: ممکن است سوش و نوع ویروس‌های درون‌مرزی هم داشته باشیم و رصد لحظه‌ای در این زمینه ضرورت دارد.

نمکی در بخش پایانی صحبت‌های خود در تبریز، پس از بررسی روش‌های پیشگیری و مقابله با کرونا، تأکید کرد: ما درمان ویروس را هم فراموش نکردیم. در فاز التهاب بیمار، داروی ضدویروس دادن اثری ندارد ولی در فاز اول باید شیوع ویروس در بدن را کاهش داد تا سیستم ایمنی بدن تخریب نشود.

وی خواستار بی‌تفاوتی کادر درمان و مدافعان سلامت نسبت به برخی حرف و حدیث‌ها علیه نظام سلامت شد و گفت: شما منتظر تشویق جریانات نباشید، شما با خدا معامله کرده‌اید. از جوسازی و بی‌ارزش کردن زحمات نهراسید، ما سربازیم، بدانید مدافعان سلامت، کنار این تخریب‌ها از بلندمرتبه‌ترین مرد این سرزمین تقدیر گرفته‌اید. مقام معظم رهبری به‌اندازه‌ای که از تیم سلامت تقدیر کردند از کسی تقدیر نکرده‌اند. وقتی ولی فقیه به شما لقب «مجاهد فی سبیل الله» می‌گویند، دیگر مقامی بالاتر از این نیست. روز گذشته در خدمت رئیس جمهور منتخب بودم که ایشان هم چندین بار از مدافعان سلامت تقدیر کردند و مردم هم قدردان هستند.

وزیر بهداشت به افتتاح پروژه‌های بزرگ بهداشتی و درمانی در آذربایجان شرقی اشاره و اضافه کرد: همین‌که ده‌ها پروژه در حال افتتاح است، این نشان می‌دهد که هم افتخار سازندگی دارید و هم کرونا را مدیریت کرده‌اید.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.