گزارش تبریزبیدار از قدیمی ترین شهرک صنعتی تبریز؛

تولید؛ مانع زدایی یا مانع گذاری؟! / از مسیر مرگ آفرین تا حسرت آب و گاز

شهرک صنعتی شهید مدنی با وجود نزدیکی به شهر تبریز از برخی امکانات اولیه نیز محروم است که داد اهالی را درآورده است.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرک صنعتی شهید مدنی تبریز، اولین شهرک صنعتی در شمال‌غرب کشور که در سال ۱۳۶۲ تأسیس شده است و دارای کارگاه های تولیدی پرتعداد بوده که صدها نفر از آن طریق امرار معاش می‌کنند.

این روزها کوی صنعتی مدنی کلانشهر تبریز، حال خوبی ندارد و از زمین و زمان، مشکلات بر آن می‌بارد و اهالی به تنگ آمده‌ و چشم انتظار حمایت مسئولان هستند.

برخی ساخت و سازهای غیرمجاز باعث شده مسئولین کل این شهرک صنعتی را غیرقانونی بدانند اما نائب رئیس هیات امنای کوی صنعتی شهید مدنی، آن را تنگ نظری قلمداد کره و می گوید: ما هنوز نتوانسته ایم مسئولین را قانع کنیم که شهرک صنعتی شهید مدنی کاملا قانونی است هرچند که قبول دارم به علت عدم نظارت یا سوء نظارت شهرداری موجب شده است که ساختمان سازی به صورت ایمن و استاندارد صورت نگیرد.

این شهرک با وجود نزدیکی به شهر تبریز از برخی امکانات اولیه نیز محروم است که داد اهالی را درآورده است.

محمد عظمایی نائب رئیس هیات امنای شهرک در این باره به خبرنگار ما می گوید: ما نعمت های اولیه مثل آب آشامیدنی و بهداشتی و راه دسترسی مناسب  محروم هستیم و انشعاب گاز هم که تازه وصل شده است اما ۹۰ درصد مشترکین موفق به دریافت انشعاب گاز نشده اند و فروش انشعاب گاز به مشترکین به سختی صورت می پذیرد.

وی، تعارضات بین شهرداری و شهرک صنعتی را عامل مشکلات انشعاب گاز دانسته و و می گوید: شهرداری در یک برهه زمانی به ساخت و ساز در این شهرک صنعتی نظارت نداشت، ساختمان های این شهرک به صورت غیر استاندارد ساخته شدند و الان شهرداری می گوید این ساختمان ها باید تخریب شده و از نو ساخت و ساز شوند که تحقق این امر هم به هیچ وجه ممکن نیست چون همه سرمایه و بودجه کلانی ندارند که بتوانند کارگاه خود را به یکباره عوض کنند.

همانطور که گفته شد عدم وجود راه دسترسی به این شهرک از مسایلی است که باعث شد اهالی دیروز در محدوده کوی دست به تجمع اعتراضی مسالمت آمیز بزنند.

Image title

عظمایی در این باره به تبریزبیدار می گوید: راه ما بسته شده و مجبوریم از مسیر تردد خودروهای سنگین عبور و مرور داشته باشیم که بسیار خطرناک و حادثه آفرین است و تا به حال چندین مورد تصادفات مرگبار در آنجا اتفاق افتاده است. این ناشی از بی مسئولیتی مدیران است که دودش به چشم کارگران بیچاره شهرک می رود.

منتخبان دولت و ملت پشت صنعتگران را خالی کردند!

وی ادامه می دهد: وعده احداث تقاطع غیر همسطح داده شد و حتی مصوب هم شد اما الان هم دوسال است که این طرح را کنار گذاشته اند و قرار بود یک طرح اصلاحی به ما بدهند که ندادند و بعد از افتتاح آزاد راه تبریز سهند مسیر ارتباطی ما تخریب شد و با نامه نگاری و برگزاری جلسات ما را سرگرم کردند.

نائب رئیس هیئت امنای کوی صنعتی شهید مدنی با بیان اینکه شهرداری در حق ما کوتاهی کرده، می گوید: پول های گزافی بابت عوارض از مردم گرفته شده ولی این پول ها در مناطق دیگر شهر خرج شده است. در این شهرک همه کارگاه ها به صورت خودجوش راه اندازی شده و از هیچ رانت و تسهیلات و … استفاده نشده است و کارفرما و کارگر با هم به یک میزان حقوق می گیرند.

عظمایی ضمن ابراز تاسف از بی نتیجه بودن پیگیری ها از استانداری، فرمانداری و اداره کل راه و شهرسازی می گوید: به شورای شهر رفتیم و جلسه اولیه را در آنجا برگزار کردیم، آقایان آجودان زاده، بابایی اقدم و صادق زاده به ما گفتند که ما از شما حمایت می کنیم و واقعا هم پا پیش گذاشتند ولی آخرش گفتند که کاری از دست ما بر نمی آید و شما خودتان باید مذاکره کنید.

وی در پایان با لحن کنایی می گوید: متاسفانه مسئولینی که می گویند ما از تولید ها مانع زدایی خواهیم کرد، برعکس موانع گذاری هم می کنند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.