امام جمعه تبریز مطرح کرد:

مطالبات پساانتخاباتی سهم خواهانه نباشد / حل مشکل قطعی آب و برق، مرد بحران می خواهد

نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز امروز به امامت حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در مصلی اعظم امام(ره) برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز با دعوت همگانی به تقوا گفت: تقوا بزرگترین نعمتی است که باعث نزول رحمت الهی می‌شود. بی تقوایی انسان و جامعه انسانی را از نعمت های مادی و معنوی محروم می‌کند.

وی ادامه داد: تقوا متن زندگی مومنانه انسان است و انسان بی تقوا خودش و خانواده و جامعه را ناامن می کند. تقوا مادرزادی نیست بلکه مساله مربوط به تربیت انسان است و انسان بدون تربیت آبستن هرگونه انحراف است.

تربیت 

امام جمعه تبریز با تاکید بر لزوم توجه به مساله تربیت انسان اظهار داشت: تربیت مسیر شکوفایی استعدادهای الهی واخلاقی انسان را فراهم می کند و آن تربیتی ارزشمند است که تقوامحور باشد. بنیان زندگی انسان تربیت است و بنیان تربیت باید تقوا باشد و بنیان تقوا در خانواده شکل می گیرد.

والدین

وی با اشاره به جایگاه بلند پدر و مادر نزد خداوند گفت: قابل توجه است که قرآن در چهار جا نسبت به پدر و مادر سفارشکرده و قابل توجه تر اینکه این سفارش در هر چهار آیه بعد از مساله توحید مطرح شده است و این نشان دهنده عظمت پدرو مادر نزد خداوند است.

وی تصریح کرد: هیچوقت نباید سر پدر و مادر داد بکشیم و باید احترام آنها را حفظ کرد. البته مبادا توجه به جایگاه پدر ومادر ما را از توجه به جایگاه فرزند غافل کند.

ازدواج

حجت الاسلام آل هاشم به روز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهراء (س) اشاره کرده و بیان کرد: امیدواریم که سبک ازدواج مولای متقیان(ع) و حضرت زهرا(س) برای جامعه الگو باشد و خانواده ها ازدواج را آسان بگیرند. پدر و مادر ها بایدجوانان را به ازدواج آسان تشویق کنند.

وی افزود: گاهی جوانی برای ازدواج آسان آماده است اما پدر و مادر می گویند باید فلان رسم و رسوم و… رعایت شود. باید از همان اول ازدواج پایه های زندگانی محکم شود وگرنه دچار مشکل خواهند شد. همچنین افراد باید دانش و مهارتهای لازم مدیریت خانواده و همسرداری و تربیت فرزند را یاد بگیرند وگرنه موفق به تشکیل خانواده سالم و آرام نخواهندشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم توجه به کودک آوری گفت: پیامبر می فرمایند «خانه ای که درآن کودک نباشد هیچ برکتی نیست» البته به این معنی نیست که بعضی کسانی که امکان کودک آوری ندارند خانه شانبرکت ندارد بلکه منظور اینست که امکان کودک آوری باشد ولی کودک آوری نکنند.

وی ادامه داد: اساسی ترین حد کودک مساله تربیت سالم است و از روحانیون می خواهم که این موضوع را در منابرخویش مطرح کنند. همچنین از پدر و مادر ها عاجزانه می خواهم آموزش فرزند پروری را جدی بگیرند.

حجاب و عفاف

حجت الاسلام آل هاشم ضمن اشاره به روز حجاب و عفاف اظهار داشت: این روز بمناسبت قیام خونین مردم در مسجدگوهرشاد علیه کشف حجاب رضاخان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است.

وی تصریح کرد: حجاب زینت زن است. تمام برنامه های خداوند دارای حکمت و دلیل است.برای حجاب چهار دلیل در قرآنآمده است؛ حفظ امنیت ، شکل گیری فرهنگ عفاف در جامعه ، ایجاد طهارت قلبی افراد جامعه و تحقق ترکیه نفس درجامعه چهار دلیلی است که از مضامین آیات حجاب در قرآن است.

وی گفت: استدلال قرآن برای پوشش گویای این پیام است که باید برای مقوله حجاب و عفاف تبیین گری و فرهنگ سازیشود تا این امر به صورت یک باور خلل ناپذیر تبدیل شود.

انتخابات

خطیب جمعه تبریز با تاکید بر لزوم مطالبه از دولت سیزدهم اظهار داشت: مطالبات از منتخبان، باید وظیفه محورانه نه انتقام جویانه و نه سهم خواهانه باشد.

وی افزود: باید اصول خیرخواهی، رعایت انصاف، شجاعت، صراحت، قاطعیت، موقعیت شناسی و پرهیز از بزرگنمایی وسیاه نمایی نیز در مطالبه گری رعایت شود.

حجت الاسلام آل هاشم ضمن بیان چهار مطالبه از دولت سیزدهم گفت: اولین مطالبه مطالبات آرمانی است که عبارت است از بیانیه گام دوم انقلاب که دولت سیزدهم باید آن را ریل گذاری کند. مطالبه دوم ما مطالبات راهبردی میباشد که باید در حوزه های مختلف عملیاتی و پیگیری شود.

وی ادامه داد: سومین مطالبه مطالبات کوتاه مدت است و باید برای تدوین برنامه برای پیشرفت کشور تلاش شود. چهارمین مطالبه نیز که مطالبات فوری نام دارد، تلاش شبانه روزی برای کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و (حل مساله ) کرونا می باشد.

امام جواد(ع)

امام جمعه تبریز در ادامه ضمن تسلیت شهادت امام جواد گفت: امام جواد(ع) معدن وفا و جوان ترین امام شیعیان هستند و درزیارتنامه ایشان روی فضیلت وفا تاکید شده است. ایشان داماد مامون عباسی شدند ولی بازهم این شرایط نتوانست امامرا از انجام وظیفه امامت خویش باز دارد.

خاموشی های تبریز

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه تابستان ۱۴۰۰ تابستان سختی است اظهار داشت: به گفته صاحب نظران صنعت برق و انرژی فاصله تولید و مصرف برق خیلی زیاد شده و گرمای هوا هم در نیم قرن اخیر بی سابقه بود و این افزایش دما مصرف وسایل سرمایشی را نیز افزایش داده است. همچنین تدوام خشکسالی باعث شده نیروگاه های برق آبی از مدار تولید خارج شده اند.

وی با تاکید بر اینکه مدیران باید مرد بحران باشند گفت: مشکلات را می دانیم و همراهی مردم در صرفه جویی لازم است اما از سوی دیگر آب هم قطع می شود؛ مدیریت بحران کجاست؟ مدیران برق و آب و بحران ما باید مرد بحران باشند و درروز بحران برنامه ریزی لازم را بکنند تا مردم تحت فشار قرار نگیرند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.