در گفتگوی مشروح با عضو منتخب شورای ششم شهر تبریز مطرح شد؛

قضاوت درباره غیر متخصص بودن شورای ششم را به یک سال آینده موکول کنید!

احد صادقی می گوید: مردم با دیدن ماحصل کارهای شورای ششم در آینده خواهند فهمید که ما تخصص داریم یا نه!

سرویس اجتماعی تبریز بیدار / احد صادقی عضو منتخب شورای ششم شهر تبریز با حضور در تحریریه سایت خبری تبریزبیدار پاسخگوی سوالاتی پیرامون چالش های شورای شهر و شهرداری تبریز شد.

مسایلی همچون تبدیل وضعیت و بکارگیری نیروهای جدید، شائبه غیرتخصصی بودن شورای ششم و انتخاب شهردار جدید از جمله مواردی بود که با عضو جوان و پدیده شورای ششم مطرح شد.

جلسه شبانه برای هبه؟!

احد صادقی در رابطه با بحث تبدیل وضعیت ها و بکارگیری نیروهای جدید در شهرداری در سه ماه اخیر می گوید: پیش تر مطلبی با عنوان «امضاهای طلایی در روزهای آخر شورای پنجم» منتشر کردم که نه تنها شامل تبدیل وضعیت بوده بلکه در موضوعات دیگری همچون قراردادها، واگذاری ها، تغییر کاربری ها و … مصداق داشت. هفته قبل جلسه شبانه و فوق العاده شورای پنجم برگزار شده و ما  فکر کردیم حتما موضوع مهمی است که برای آن شبانه جلسه گذاشته اند در حالی که جلسه در مورد هبه بود تا هبه روی زمین نماند! این ها فضا ی کلی در روزهای آخر است.

Image title

اکثر جذب های جدید شهرداری، آقازاده های پشت میزنشین هستند

صادقی همچنین در خصوص نیروهای مازاد شهرداری تبریز می گوید: هنر ما اینجا این خواهد بود که اولا بار اضافه ای به شهرداری تحمیل نکنیم و در شورای ششم ترمز این جذب ها گرفته شود؛ مگر بعد از سازماندهی ساختار نیروی انسانی. ما در اولین قدم باید ساماندهی نیروی انسانی را انجام دهیم که بدانیم چند نفر در کجا کار می کنند. بعد از آن ظرفیت ها هم مشخص می شود که مثلا در این حوزه افراد زیادی کار می کنند در حالی که نیازی نیست و در این حوزه افراد کمی وجود دارند در حالی که خیلی نیاز داریم؛ الان اکثر کسانی که جذب شده اند به اصطلاح آقازاده هستند و این افراد هم برای کارگری نمی آیند و باید حتما پشت میز باشند! زین پس نیروهایمان را به فراخور جایگاه و پستی که لازم داریم سر کار بیاوریم نه اینکه چشم بسته جذب داشته باشیم.

عضو شورای ششم شهر تبریز اضافه می کند: دومین قدم اینست که بر اساس یکسری شاخص ها مثل؛ سابقه کار، میزان تحصیلات، اولویت های مورد نیاز و … اقدام به جذب نیرو کنیم. 

برخورد دوگانه با ساخت و ساز غیرمجاز؛ درآمدزایی در بالای شهر و تخریب در پایین شهر

صادقی در مورد برخورد دوگانه با ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق مرفه و حاشیه نشین شهر می گوید: شهرداری در مناطق مرفه نشین مجوز مازاد تراکم می دهد تا ساخت و ساز غیرمجاز صورت گیرد چرا که برای شهرداری درآمد دارد اما چون در مناطق حاشیه نشین درآمد وجود ندارد، با آن برخورد می شود. این دوگانگی از نیاز نشأت می گیرد. ما در جایی که نیاز به کسب درآمد داریم، درآنجا سکوت می کنیم. حدود ۷۰ درصد درآمد شهرداری از طریق مازاد تراکم به دست می آید؛ این نشان می دهد که شهرداری نیاز به درآمد دارد و کمبودش را از این طریق جبران می کند.

وی ضمن اشاره به پیگیری های صورت گرفته در مورد استخدام و تبدیل وضعیت ها توسط خود و تعداد دیگری از اعضای منتخب می گوید: بعضی از افراد می خواهند وجهه ما را خراب کنند و بگویند که مثلا این افراد هنوز نیامده، شکایت بازی می کنند ولی این کار اخلاقی نیست که کسی بخواهد برای افراد بعد از خودش هزینه ایجاد کند. تبدیل وضعیت تنها دست شهرداری و شورای شهر نیست و یک همت جمعی با حضور نمایندگان مجلس، استانداری و دولت می خواهد. باید لایحه به مجلس فرستاد و در صورت تصویب و اخذ مجوز از دولت، تبدیل وضعیت صورت گیرد. بعضی ها، وعده های انتخاباتی می دادند درحالی که می دانستند اصلا دست خودشان نیست.

Image title

وی تاکید می کند: متاسفانه متخصص های ما هم تعهدی برای نظارت بر ساخت و سازهای این چنینی ندارند. اگر ما بتوانیم سیستم شهرداری را هوشمند کنیم و جلوی این مازاد تراکم ها گرفته شود به شرط کسب درآمد ثابت برای شهرداری، این مشکلات حل خواهند شد. 

عضو منتخب شورای ششم شهر تبریز ادامه می دهد: از طرف دیگر، در دوره پنجم شورای شهر تعرفه های عوارض ساخت و ساز افزایش یافت به حدی که الان در ناحیه یک، درآمدی که از این طریق به دست آمده ناگفتنی است! در بعضی مناطق، این تعرفه نسبت به دوره گذشته، ۳۰۰ درصد افزایش داشته است و این کار، انگیزه ساخت و ساز را در بین مردم از بین برده است. ما اولین تدبیری که احتمالا در شورای ششم انجام خواهیم داد، بازنگری در تعرفه عوارض خواهد بود که مردم به سمت ساخت و ساز و درآمدزایی ترغیب شوند. همچنین باید با ایجاد سیستمی که ما را به سمت انضباط مالی ببرد، بر حوزه های مالی نظارت داشته باشیم.

پروژه چهارراه ارتش؛ تامین ۱۰۰ درصدی بودجه با ۲۰ درصد پیشرفت!

وی اظهار می کند: الان مثلا پلی که در انتهای خیابان ارتش نیمه کاره است، ۱۰۰ درصد بودجه آن تامین شده ولی فقط ۲۰ درصد کار انجام شده است! ولی کسی نیست که در این خصوص پاسخگو باشد و احتمالا این پروژه را از یک جای دیگر تامین مالی خواهند کرد. باید کسی که این مقدار بودجه را برای این کار در نظر می گرفت، افزایش قیمت ها را هم در نظر می داشت و این چنین نمی شد که یک پروژه به صورت نیمه کاره رها شود. متاسفانه مشکل ما این است که در پروژه هایمان مطالعه دقیق و آرمانی اتفاق نمی افتد و دیمی کار می کنیم در حالی که ادعای تخصص هم داریم!

گمانه زنی ها در مورد گزینه های شهرداری کذب است

صادقی همچنین در خصوص گمانه زنی ها برای انتخاب شهردار آینده تبریز نیز خاطرنشان می کند: این گمانه زنی ها شایعه هستند چون فعلا روی مصادیق شهردار صحبت نشده است ولی این بحث وجود دارد که شهردار این دوره باید کسی باشد که بتواند عقب افتادگی ها را جبران کند و شهرداری که تلاشگر و دارای روحیه جهادی باشد و همچنین تکلیفش با وضعیت مدیران موجود نیز مشخص باشد چراکه وضعیت فعلی شهرداری، ماحصل مدیریت جمع فعلی مدیران ارشد شهرداری است. نیت ما اینست شهرداری انتحاب کنیم که ارتباطات ملی بالایی داشته و روحیه اداره شهر با مشارکت مردمی در او باشد.

صادقی در پاسخ به شایعات موجود در خصوص عدم تخصص اعضای منتخب شورای ششم می گوید: اینکه می گویند اعضای شورای ششم تخصصی ندارند، اگر از باب تحصیلات رسمی نگاه کنند، در بین اعضای منتخب از برنامه ریزی شهری و مالی گرفته تا جامعه شناسی و عمران و …  داریم. من خودم ۱۲ سال در حوزه خدمات شهری فعالیت داشتم. جواب این صحبت ها را باید به آینده موکول کنیم. آن هایی که این حرف را زده اند، با دیدن ماحصل کارهای ما در آینده خواهند فهمید که ما تخصص داریم یا نه! خواهند فهمید که حاصل شورای متخصص چه بود و حاصل شورایی که ادعا به عدم تخصص دارند چه خواهد بود! قضاوت در این مورد را برای یک سال آینده نگه می داریم.

انتهای پیام/

گفتگو از صابر عیسی پور و علی آقائیان

تنظیم: نگار رشیدی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.