سیمانکاری روی ایزوگام؛ چرا و چگونه؟

این روزها سیمانکاری و کاشی‌کاری روی ایزوگام به عنوان روشی برای حفاظت از این عایق و افزایش طول عمر آن به کار می‌رود؛ اما آیا این کار علمی است و در انجام آن باید به چه نکاتی دقت کرد؟

به گزارش تبریز بیدار ، گرچه ایجاد یک لایه روی ایزوگام کار نادرستی نیست و می‌تواند به دوام و کارآیی ایزوگام کمک کند اما باید مواردی را نیز مورد توجه قرار داد. در ادامه مهمترین مواردی که در این زمینه مطرح است را خدمتتان ارائه خواهیم کرد.

Image title

توجه به توان ایزوگام برای تحمل یک لایه بیرونی

قبل از این که روی ایزوگام سیمانکاری شود باید دقت کنید که آیا این لایه ایزوگام توان تحمل یک لایه بیرونی را دارد یا خیر؟ برخی اوقات لایه ایزوگام نشان می‌دهد که آماده پذیرش یک لایه بیرونی نیست و از این رو لازم است ابتدا روی ایزوگام از پرایمر استفاده کرد و سپس شروع به اجرای لایه بعدی کرد.

استفاده از توری پلیمری

لایه سیمان ممکن است قبل از خشک شدن روی ایزوگام جابجا شود. حتی بعد از خشک شدن هم احتمال این امر وجود دارد. از این رو لازم است از توری‌های پلیمری استفاده کنید تا دوام و استحکام سیمان افزایش یابد و از حرکت آن روی ایزوگام خودداری شود.

نکته دیگر این که برخی به جای توری پلیمری از توری مرغی استفاده می‌کنند که مشکل چندانی ندارد و قابل استفاده است، هر چند توصیه اولیه ما استفاده از همان توری پلیمری است.

پرهیز از چسباندن کاشی و سرامیک به ایزوگام

اگر می‌خواهید روی ایزوگام کاشی و سرامیک نصب کنید دقت داشته باشید که از چسباندن این مصالح به ایزوگام خودداری نمایید. بهتر است قبل از کاشی و سرامیک‌کاری، روی ایزوگام را با یک لایه سیمان بپوشانید و بعد از خشک شدن سیمان، کاشی و سرامیک را روی آن نصب کنید. اگر فضا کم است و امکان سیمان کاری ندارید می توانید از چسب های پلیمری برای پوشاندن روی ایزوگام استفاده کنید. ضخامت چسب پلیمری به طور معمول از یک سانتی متر کمتر است.

استفاده از ایزوگام تک لایه بدون فویل

در بسیاری موارد وقتی قصد نصب لایه بیرونی را داریم که نصب ایزوگام تمام شده است. اما اگر هنوز این کار انجام نشده و شما قدرت انتخاب دارید بهتر است برای ایزوگام کاری از ایزوگام تک لایه بدون فویل استفاده کنید. این کار باعث می شود تا از یک سو هزینه های شما کاهش یابد و از سوی دیگر چسبندگی ایزوگام بیشتر باشد.

توجه به ظرافت ایزوگام

ایزوگام علی‌رغم این که به عنوان سدی قوی در برابر رطوبت عمل می‌کند در برابر ضربه و فشار آسیب‌پذیر است. از این رو اولا مراقب باشید تا در هنگام کاشی‌کاری از برخورد اشیا نوک‌تیز به ایزوگام جلوگیری شود و ثانیا بار و فشار اضافی به لایه ایزوگام وارد نشود.

در این مقاله کوتاه تلاش کردیم مهمترین نکاتی را که باید در هنگام ایجاد لایه بیرونی روی ایزوگام مدنظر شما باشد را به طور خلاصه و فهرست‌وار خدمتتان ارائه کنیم. امیدواریم که این موارد در هنگام سیمانکاری و کاشی‌کاری روی ایزوگام مورد توجه شما قرار گرفته و مفید فایده باشد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.