عضو منتخب شورای ششم شهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار؛

زعفرانچیلر: رای مردم به دو روحانی پیام دارد / تخصص فقط بلوک و بتن نیست

حجت الاسلام زعفرانچیلر اظهار داشت متاسفانه در جامعه ما کلا علوم انسانی را تخصص نمی دانند اما علومی که در رابطه با پاره آجر و بلوک و سیمان است را تخصص می نامند!

سرویس اجتماعی تبریز بیدار  /حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر، عضو منتخب شورای ششم شهر تبریز با حضور در تحریریه سایت خبری تبریزبیدار، پاسخگوی سوالاتی پیرامون چالش های شورای شهر و شهرداری تبریز شد.

مسائلی همچون نقش مدیریت شهری در تربیت قشر کودک و نوجوان، شیوه مشارکت مردم در مدیریت شهری، تخصصی بودن یا نبودن شورای ششم و …از جمله مواردی بود که با این روحانی جامعه شناس عضو منتخب شورای ششم مطرح شد.

مشروح گفتگوی ما بشرح ذیل است:

نگاه اجتماعی آمیخته با اعتقادات به مدیریت شهری

تبریزبیدار: مردم در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ به تغییر رای دادند، منتخبان شورای ششم به این نوع رای در تصمیم گیری چگونه عمل خواهند کرد؟

زعفرانچیلر: منتخب خودشان را در برابر رای مردم مکلف می دانند و نگاه ایدئولوژیک باید داشته باشند. یعنی با یک نگاه اعتقادی به مسایل نگاه کنند و قبل از هر چیز خودشان را در پیشگاه خدا و شهدا مسئول بدانند. عموما نگاه دوستان به این قضیه یک نگاه ایدئولوژیک است و این مطلب را مسئولیت اجتماعی صرف نمی دانند.

به قول شهید آیت الله مدرس سیاست ما دیانت ماست؛ یعنی نگاه اجتماعی ما یک نگاه اجتماعی صرف نیست بلکه آمیخته با نگاه اعتقادی است و نگاه اعتقادی صرف هم نیست بلکه آمیخته با نگاه اجتماعی است؛ همان بحث مردم سالاری دینی است و رفقا با این روند جلو می روند، دوستان باید در وهله اول بگویند تکلیف شرعی من در این پست و مقام و جایگاه چیست؟ 

مدیریت شهری تبریز گریبانگیر آسیب های بدخیم / ایجاد رضایت نسبی در مردم در پایان شورای ششم

تبریزبیدار: در دوره های قبلی شورای شهر حواشی همچون بازداشت برخی اعضا و مفاسد دیگری رخ داد که منجر به سلب اعتماد برخی شهروندان شده است. رسالت شورای ششم در بازگرداندن اعتماد عمومی به پارلمان محلی چیست؟

زعفرانچیلر: ما با آسیب های بدخیم مواجه هستیم که سالیان سال مدیریت شهری را درگیر کرده است. بنابراین اینطور دیده می شود که قطعا در کوتاه مدت نخواهیم توانست آنطور که باید و شاید، در مردم رضایت نسبی را ایجاد کنیم؛ چون تا چند وقت فقط باید کم کاری های گذشته را ریکاوری کنیم. این که شما بخواهید یک مجموعه ۱۷۰۰۰ نفری که سالیان سال درگیر رانت و فساد و ارتشا و … است را در یکی دو ماه اول به یک مجموعه ایده آل تبدیل کنید، کار بسیار سختی است! رانت و فساد در این مجموعه مثل یک غده است که تمام بدن را به چالش کشیده است ولی این دلیل بر این نیست که هیچ کاری هم انجام نگرفته باشد.

 اهتمام و مداومت و اهمیتی که من در رفقا می بینم، که ساعت ها در جلسه حضور می یابند، در کمیسیون های تخصصی حضور می یابند و با این نگاه به قضیه نگاه می کنند که باید قبل از شروع به کار، بعضی موارد را بررسی کنیم، پروژه ها را بازدید کنیم، با اشخاص مربوطه حرف بزنیم، از آن ها گزارش کار بگیریم و … . در کل، با این حرکت جهادی و تلاشگرانه ای که من در رفقا می بینم، احساسم این است که در پایان چهارسال بتوانند یک رضایت نسبی در دل شهروندان ایجاد کنند. شاید نتوانند به صورت ایده آل این کار را انجام دهند؛ چون نارضایتی مردم فقط از مسئولین شهری نیست.

Image title

گله مندی مردم فراتر از شهرداری و شورا است

تبریزبیدار: عده قابل توجهی از مردم تبریز به هر دلیلی پای صندوق رای نیامدند، منتخبان شورای ششم برای آشتی دادن این افراد به صندوق رای چه تکلیفی دارند؟

زعفرانچیلر: علت اینکه بعضی از مردم پای صندوق های رای نیامدند، برای این بود که گله مند بودند و بخش اعظمی از گله مندی آنها هم از مدیریت شهری نیست که شورا بخواهد آن را ترمیم کند، بلکه از مدیریت کشور و اقتصاد است که این دولت در این چهار سال اقتصاد را تا ورطه سقوط و سیاست را تا ورطه شرمندگی پیش برد. مردم از این ها گلایه می کنند. نباید انتظار داشته باشیم که شورا، تمامی گله مندی های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم را برطرف کند. باید ببینیم وظایف قانونی و اختیارات شورا در چه حد است؟ آیا شورا می تواند به اداره آب، برق، گاز، اداره ارشاد، استانداری و … دستور بدهد؟ خیر. ولی شاید بتواند در حیطه اختیارات محدودی که دارد، رضایت نسبی را در دل مردم ایجاد کند.

انتخاب دو روحانی یعنی شائبه دین گریزی مردم صرفا شانتاژ است

تبریزبیدار: بعد از چند دوره وقفه، بالاخره شاهد حضور روحانیون در شورای شهر تبریز شدیم و این بار دو روحانی به شورای شهر راه یافتند، پیام این انتخاب مردم را چه می دانید؟

 یکی از هجمه های موجود در فضای سیاسی_اجتماعی ایران این بود که مردم دین گریز شده اند ولی در موقعیت های مختلف نشان می دهند که این کار، یک شانتاژ و نگاه غلط است. مثلا شما می بینید که در ایام محرم که جزو مناسک دینی است، مردم در کوچه و بازار عزاداری می کنند. خب بنده اگر دین دار نباشم، در عزاداری چه کار می کنم؟ مسئله دین صفر تا صد در عزاداری امام حسین (ع) مطرح است. این نشان می دهد که گره اعتقادی، احساسی و عاطفی که مردم با آموزه های دینی دارند، غیر قابل انکار است و این قضیه در موقعیت های مختلف هم خودش را نشان داده است. مردم با انتخاب دو چهره دینی در شورای شهر نشان دادند که دین گریزی فقط یک شانتاژ است.

تکلیف روحانیون شورا سنگین تر از بقیه اعضاست

 تکلیف ما روحانیون در شورای شهر سنگین تر از بقیه اعضا است،  در انتخابات نزدیک به ۱۵ نفر روحانی کاندید داشتیم ولی معلوم است که مردم روحانیونی را برای شورا انتخاب کرده اند که علاوه بر دینی بودن، یک سبقه دانشگاهی، اجتماعی و سیاسی هم داشته باشد و صرفا یک فرد دینی نباشد و این انتخاب آن ها، تکلیف سنگینی است که بر گردن ما نهاده شده است. شاید یک فردی که در شورا روحانی نیست، اگر تکلیف او یک باشد، تکلیف ما سه چهار برابر آن است. مردم با این انتخابشان به نهاد دین اعتماد کرده اند و ما هم باید سعی کنیم اعتماد مردم به نهاد های دینی را حفظ کنیم. پیام مردم این است که آقای برگی و آقای زعفرانچی؛ ما به نهاد دین یک فرصت دوباره داده ایم که ورود پیدا کند و مشکلاتی که در جامعه دینی وجود دارد را حل کند تا گرهی از گره های مشکلات اجتماعی باز شود.

مدیریت شهری نسبت به کودکان و نوجوانان غافل بوده / شهروندان فقط بزرگسالان نیستند

تبریزبیدار: با توجه به فعالیت های تخصصی شما در حوزه تربیت کودک و نوجوان، بفرمایید چگونه می توان از ظرفیت مدیریت شهری در این حوزه استفاده کرد؟

زعفرانچیلر: همه ما از صبح تا شب به خاطر فرزندانمان تلاش می کنیم ولی باید ببینیم آیا میزان این تلاش برای بچه ها در زندگی شخصی، به تناسب همان مدیریت شهری است؟ زندگی اجتماعی ما باید نمودی از زندگی شخصی ما باشد و دوگانه نباشد؛ ما باید ببینیم در قبال این بچه هایی که ودیعه الهی و امانت در دست انسان هستند، چقدر در مدیریت شهری امین آنها هستیم؟! این یک طرف قضیه است. بعد دیگر ماجرا این است که این بچه ها فقط فرزندان ما نیستند بلکه سرمایه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و اخلاقی یک جامعه هستند. شما اگر یک ماشین گران قیمت داشته باشید، هرروز به آب و روغن و لاستیک و بنزین …. آن می رسید و مواظبش هستید. متاسفانه ما در مدیریت کلان شهری برای بچه هایمان این ارزش را قائل نشده ایم.

شهر توسعه یافته با شهر رشد یافته فرق دارد / بدون تعلیم و تربیت کودکان، شهر رشد نمی یابد

اگر از نگاه دینی، اجتماعی و سیاسی به این قضیه نگاه کنیم، همه ما مکلف هستیم. من قبلا هم عرض کرده ام که شهر توسعه یافته و شهر رشد یافته باهم فرق دارند. بدون در نظر گرفتن تعلیم و تربیت، بخصوص در حوزه کودک و نوجوان، هیچگاه شاهد یک شهر رشد یافته نخواهیم بود؛ شاید شهر توسعه پیدا کند و توسعه یافته شود ولی رشد نخواهد کرد. یکی از مهمترین وظایف مدیریت شهری، ایجاد محیط سالم، امن و مناسب برای شهروندان است که شهروندان هم فقط بزرگسالان نیستند و شامل همه افراد جامعه می شود. وظیفه مدیریت شهری خدمت رسانی به شهروند است؛ بدون در نظر گرفتن جنسیت، سن، قومیت، دین، نژاد و … چرا که مدیریت شهری برای تمام شهروندان است.

از آنجایی که می بینیم فرزندانمان بیشتر اوقات خود را در بیرون از خانه سپری می کنند، می بینیم که زمان قابل توجهی از فعالیت روزمره آنها در ارتباط با محیط شهر است؛ و همین مورد، حساسیت کار متولیان مدیریت شهری را بیشتر می کند.

لزوم راه اندازی سیستم اطلاع گیری برای مشارکت دادن مردم در مدیریت شهری

تبریزبیدار: به نظر شما چگونه می توان شهروندان را در مدیریت شهری مشارکت داد؟

زعفرانچیلر: مشارکت دادن مردم در مدیریت شهری ضروری است. مردم چند دسته هستند؛ یک دسته توده های عمومی مردم هستند، و یک دسته لایه های نخبگانی هستند. من به این قضیه در چارچوب قانون نگاه نمی کنم که مثلا بگویم باید یک قانونی وجود داشته باشد که ما یک شورایار تشکیل بدهیم چرا که هر فرد عضو شورا می تواند در تخصص های مختلف با یک سری نخبگان مشورت کند. این خودش یک سطح از مشارکت مردم در مدیریت شهر است.

 دوم اینکه یک سری مکانیزم ها باید ایجاد شود: در تمامی اداره ها ما یک سیستم اطلاع رسانی داریم ولی سیستم اطلاع گیری نداریم؛ در کشورهای اروپایی، تمامی شماره تلفن ها، ایمیل ها و … دو طرفه هستند؛ یعنی تمامی مسیرهای دریافت و ارسال پیام در مدیریت شهری وجود دارد و مدیریت شهری راحت می تواند با مردم پیام رد و بدل کند. مثلا وقتی می خواهند طرحی را اجرا کنند، از عموم مردم حتی بچه ها نظرسنجی می کنند. فارغ از اینکه این طرح شدنی است یا نه. بنده سعی خواهم کرد این سیستم را در مدیریت شهری ایجاد کنم. ولی شاید هم به علت یکسری محدودیت ها و مقاومت هایی که با این طرح خواهد شد، نتوانم آن را عملیاتی کنم.

Image title

تخصص فقط بلوک و بتن نیست؛ روان انسان ها تخصصی بالاتر می طلبد / همین علوم انسانی به درد شهر می خورد

تبریزبیدار: برخی مردم نگرانی های دارند که شورای ششم متخصص در امور شهری نیست. چه پاسخی به این ابهام دارید؟

زعفرانچیلر: متاسفانه در جامعه ما علوم انسانی را تخصص نمی دانند؛ یعنی رشته روانشناسی، جامعه شناسی، علوم تربیتی و علومی که در ارتباط با انسان است را تخصص محسوب نمی کنند؛ اما علومی که در رابطه با پاره آجر و بلوک و سیمان است را متخصص می نامند در حالی که همین علوم انسانی است که آخرش به درد شهر می خورد.

شما دوست دارید با یک فرد خوش برخورد و زیبارو و محترم در یک خانه کاهگلی به خوبی زندگی کنید یا برعکس ترجیح می دهید با یک آدم بداخلاق و کینه ای در خانه مدرن به تلخی زندگی کنید؟ این قضیه به همان عدم ارزشمند بودن علوم انسانی در نگاه مردم بر می گردد.

متاسفانه در کشور ما، برعکس غرب، نگاه مردم به علوم انسانی یک نگاه تخصصی نیست. الان کشورهای دیگر از تمامی کشور ها در رشته فنی مهاجر و دانشجو می پذیرد. اما در علوم انسانی قبول نمی کند؛ چون می خواهد افراد متخصص علوم انسانی را از جامعه و مردم خودش انتخاب کند؛ چون می داند که ارزش آن بیشتر است. ما باید به مردم تبیین کنیم که تخصص فقط بلوک و بتن نیست بلکه روح و روان انسان ها تخصصی بالاتر از این می طلبد.

جامعه فعلی ایران در سطح استانداردها و طراز انقلاب نیست و نیازمند یک تغییر است. مقام معظم رهبری می فرمایند:«اولین عامل تغییر، علم و دانش است.» علم جامعه شناسی نیز متولی تغییرات اجتماعی در جامعه است. همانطور که ما مدرک های دیگر را تخصص می دانیم، کسی که مدرک جامعه شناسی دارد را نیز باید متخصص بدانیم!

 ما در شورای شهر  متخصص معماری و شهرسازی، برنامه و بودجه، شهرسازی، جامعه شناسی و … داریم. یعنی اعضایی در شاخه ها و طیف های مختلف داریم؛ ولی کسی که مهندس راه و ساختمان و شهرسازی است، نیازمند یک مشاور از رشته های دیگر است. و نی که تخصص جامعه شناسی دارم، نیازمند هستم که یک مشاور از رشته های دیگر داشته باشم. اینکه ما می گوییم این شورا غیر تخصصی است، این هم یکی از کانال هایی است که می خواهند نتیجه انتخابات و همچنین انتخاب مردم را زیر سوال ببرند.

تبریزبیدار: تمایل به حضور در کدام کمیسیون تخصصی را دارید؟

من طبعا در این دوره از شورا در کمیسیون فرهنگی_اجتماعی حضور خواهم داشت ولی امکان دارد در چند کمیسیون دیگر هم عضو باشم؛ یکی در بحث محیط زیست که با همکاری مشاوران دیگر ورود خواهم کرد و یکی هم در کمیسیون تحقیق و نظارت حضور خواهم داشت تا بتوانیم حفره های فسادی که بعضا در بدنه شهری ایجاد می شود و شورا و جامعه و سیستم مدیریتی جامعه را دچار آسیب می کند، موثر باشم.

گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: نگار رشیدی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.