در گفتگوی تفصیلی با عضو منتخب شورای ششم تبریز مطرح شد؛

باغبان: تحمل فساد تا به کی؟! / فرصت های پروژه میدان آذربایجان با بدسلیقگی تبدیل به تهدید شد

منتخب شورای ششم شهر تبریز اظهار داشت: مردم شهر دیگر تحمل فساد و افراد مفسد را ندارند و باید در این دوره از شورا چنین افردی منزوی و برکنار شوند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار ، / علی نوای باغبان عضو منتخب شورای ششم شهر تبریز با حضور در تحریریه این سایت خبری، پاسخگوی سوالاتی پیرامون چالش های شورای شهر و شهرداری تبریز شد.

باغبان پیشتر عضو شورای چهارم شهر تبریز نیز بود که پیرامون حواشی آن دوره نیز گفتگو کرده ایم.

مشروح گفتگو بشرح ذیل می باشد:

مردم از شورای ششم انتظار پاکدستی دارند

تبریزبیدار: مردم در انتخابات شورای ششم شهر تبریز به چرخش گفتمان رای دادند، اعضای منتخب بعد از استقرار رسمی خود را چقدر وامدار این نگرش مردم خواهند دانست؟

باغبان: ما باید خود را وامدار این مردم بدانیم که در انتخابات با وجود تمامی مشکلات، مسائل و … بازهم پای صندوق های رای آمدند و کار بزرگی انجام دادند و بنده به نوبه خودم از آن ها تشکر می کنم. حتما این انتظار از شورای ششم وجود دارد که باید  پاکدست باشد؛ چون اقتضای جامعه امروزی همین است. در دوره های قبلی شوراهای شهر در سراسر کشور نزدیک به هزار نفر دستگیر شدند و این برای وجهه شوراخوب نیست و برای همین مردم انتظار دارند که اعضای شورای ششم پاکدست باشند.

باید افراد فاسد را در شورای ششم منزوی کنیم!

تبریزبیدار: در دوره های قبلی شورای شهر حواشی همچون بازداشت برخی اعضا و مفاسد دیگری رخ داد که منجر به سلب اعتماد عمومی شده است. رسالت شورای ششم در بازگرداندن اعتماد به پارلمان محلی چیست؟

باغبان: مردم شهر دیگر تحمل فساد و افراد مفسد را ندارند و باید در این دوره از شورا چنین افردی منزوی و برکنار شوند و نیروهای پاک دست و خوش سابقه به جای آن ها به کار گرفته شوند. لازمه این کار هم وجود یک شهردار پاکدست است که هم خودش اینطور باشد و هم در نظر داشته باشد که افراد زیردستش هم همینطور باشند. شهرداری خدمات سنگینی دارد که بر دوش کارکنان و کارگران و مدیران آن است و اصولا تدبیر این کارها نیز برعهده مدیران مجموعه است. اگر بتوانیم چنین افراد پاکدست و خوشنامی را به بدنه شهرداری تزریق کنیم می توانیم به خواسته مردم جامه عمل بپوشانیم. از طرف دیگر هم باید جوابگوی مطالبه های کسانی که رای نداده اند هم باشیم!

باید صدای رای نداده ها را بشنویم

تبریزبیدار: بخش قابل توجهی از مردم تبریز در انتخابات اخیر به هر دلیلی رای ندادند، شورای ششم برای جلب اعتماد این افراد چه باید بکند؟

باغبان: در خود تبریزحدود ۷۰ درصد مردم در انتخابات امسال شرکت نکرده اند و صد در صد پیام و حرفی برای این عمل خود دارند! اگر این افراد هم از خدمات و کم و کسری های موجود در شهر که آن هم ناشی از سوء مدیریت شهری است ناراضی هستند، باید صدای آن ها را هم بشنویم و به خواسته های آن ها نیز عمل کنیم. این دوره از شورا دارای یک سری حساسیت های ویژه است که اگر خدمات آن چشمگیر باشد، در شوراهای بعدی هم تاثیرگذار خواهد بود اما اگر عملکرد و خدمات آن ضعیف باشد و نتواند انتظارات را برآورده کند، وضع بدتر از این شده و موجب افزایش یأس و نا امیدی مردم نیز خواهد شد؛ بنابراین ما باید احساس مسئولیت کنیم چرا که هم دولت و هم شوراها زیر فشار و بار مضاعف هستند. ما باید کاری کنیم که مردم، فضای نخبگانی، مشاورها، رسانه ها و کسانی که از دور به این قضیه نگاه می کنند، مسائل و مشکلات شهر و مطالبه خود را به گوش ما برسانند و ما هم در حد امکان، آن ها را تبدیل به مصوبه کنیم و پیگیر آن ها باشیم. این کار، رویا و معجزه نیست و واقعا ظرفیت تحقق یافتن را دارد. اگر بتوانیم این کارها را عملیاتی کنیم، مردم از ما راضی خواهند بود.

Image title

حضور جوانان در شورای ششم تبریز امر مبارکی است

تبریزبیدار: با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از اعضای منتخب شورای ششم، از قشر جوان هستند، تعامل با تجربه ها با این جوانان چگونه می بینید؟

باغبان: در حال حاضر، جامعه به سمت پیری می رود و پیام این اتفاق هم این است که هرچقدر سن بالاتر می رود، همانقدر هم امکانات و انرژی و توان در افراد کمتر می شود. کشور ماهم در این مورد برنامه ریزی های خوبی داشته است. یکی از این برنامه ها، بحث بازنشستگی است؛ که افراد فقط ۳۰ سال کار کنند و بعد از آن دنبال کارهای اجرایی دیگر نباشند. این یک خط کش است که برای افراد مسن قرارداده شده و ۸۰ درصد مسئله را هم حل می کند. هرچند که معلم ها، هیئت علمی ها، نماینده ها و بعضی اصناف از این قانون مستثنی شده اند و بازنشسته نمی شوند ولی آن ها هم بعد از گذشت ۳۰ سال، دیگر به کاهای اجرایی نمی پردازند و کارهای تصمیم گیری، مشاوره ای، ریل گذاری، قانون گذاری و … را انجام می دهند ولی در حالت کلی باید کار به دست جوانان سپرده شود؛ در دهه ۸۰ و ۹۰ با مقاومت نسل اول و دوم به علت نگرانی و احساس مسئولیت بیش از حد و …، میدان برای جوانان به سختی باز می شد و ولی بعد از یک سری روشنگری ها و بعد از تدابیری که مقام معظم رهبری داشتند، این امر تقریبا جا افتاد و الان در جامعه می گویند که جوانان باید انرژی و وقت خود را در اداره امور کشور بگذارند که من این را قدم مبارکی می دانم که باید با احساس مسئولیت کردن جوانان و دل به کار دادن آن ها، این کار عملیاتی شود و افراد صاحب تجربه هم مقاومت بیهوده نکنند و راه را برای نسل جوان باز کنند که در این زمینه تعادل ایجاد شود.

Image title

تمایل برای حضور در کمیسیون های برنامه و بودجه و شهرسازی

تبریزبیدار: در شورای ششم برای حضور در کدام کمیسیون برنامه دارید؟                                                                                       

باغبان: بنده به لحاظ تجربه ام در کمیسیون برنامه و بودجه تجربه کافی دارم و هم در مقوله شهرسازی و برنامه ریزی شهری عملا در شهرسازی و شهرک سازی فعال بودم و امیدوارم بتوانم در کمیسیون شهرسازی فعال باشم و کاری برای شورا هم انجام بدهم.

تلمبار شدن بار اضافی بر شورای ششم با تعجیل در افتتاح پروژه ها

تبریزبیدار: برخی معتقدند افتتاح پروژه های اخیر شهرداری حالت عجله ای یا نمایشی دارد. شما تا چه حد این حرف را قبول دارید؟      

باغبان: ما در شورای منتخبین یک نشست با آقای شهردار داشتیم و آنجا تذکر دادیم که وقتی این مکان ها هنوز کامل تمام نشده اند، افتتاح این مکان ها شائبه انگیز است چون هم عجله ای می شود و هم کارها برای دوره بعد تلمبار می شود و این کار معنایی ندارد. مردم هم خاطره خوبی از این افتتاح ها ندارند! اگر واقعا تکمیل شده و در حد افتتاح کردن است، می توانید آن را افتتاح کنید ولی اگر به اندازه ای نقص دارد که ما مجبور باشیم در شورای بعدی دوباره به حل نواقص و افتتاح مجدد آن ها بپردازیم، انصاف نیست. مثلا اگر در یک آپارتمان به جای ۱۲۱ واحد، ۱۲۰ واحد درست کرده اید و آن را الان افتتاح کرده اید شاید مشکلی بوجود نیاید ولی یک پارکی که هنوز ۲۰ درصد آن تمام نشده است، هم از لحاظ ایمنی شاید خطرناک باشد و هم اینکه مردم شکل آن را پسند نکنند، درست نیست. اینکه ما بخواهیم دوباره کارهای عملیاتی، عمرانی و حادثه ها و … را روی این پارک ها و مناطق دیگری که زودتر از موعد افتتاح شده اند اجرا کنیم، زمان بر و هزینه بر است و واقعا انصاف نیست که ما در افتتاح چنین پروژه هایی تعجیل داشته باشیم.

Image title

در تعرفه عوارض محلی حق شهروندان نادیده گرفته شده / ضرورت تعیین تکلیف حادثه مترو

تبریزبیدار: اولویت شما پس از ورود به شورای ششم، تحقیق و تفحص از کدام پروژه ها خواهد بود؟

باغبان: اولویت بنده، بررسی مجدد تعرفه عوارض محلی است و فکر می کنم که در این قضیه حق شهروندان نادیده گرفته شده اند و میزان افزایش عوارض در شهر تبریز بیش از توان مردم است و این یکی از دلایلی است که مردم از خدمات و ارگان های خدمات شهری قهر کرده اند! باید مجددا این مورد را بررسی کنیم و باید تصمیم جدی در طول سال برای آن گرفته شود. تصمیم گیری در مورد تعرفه عوارض محلی در پایان سال صورت می پذیرد ولی ما باید حداقل با تشویق ها و تخفیف هایی، فعلا تا آخر سال کمی از تعرفه عوارض بکاهیم که مردم راضی باشند و بعد در پایان سال درخصوص آن تجدید نظر کنیم. 

مسئله دومی که به نظر بنده مهم است، پیگیری جریان مترو است. در حادثه ای که در مترو اتفاق افتاد و منجر به تصادف شد، انتظار می رود که اگر بررسی شده و گزارشی از آن تهیه شده است، اعلام شود که همه در جریان کار قرار بگیرند چون به بیت المال آسیب رسیده است واگر هم سیستم ناقص است و به روز نیست، باید درست شود و شورای جدید در اولین فرصت ممکن، به این قضیه ورود کند که ما بتوانیم یک شهر مترو محور باشیم. چنین مسائلی اصلا در شهر تبریز نباید تکرار شود؛ در شهر های دیگر سال های سال است که از مترو بهره برداری صورت گرفته و چنین اتفاق هایی هم رخ نداده است چرا که اگر باز هم چنین اتفاقاتی رخ بدهد، مردم احساس ناامنی می کنند و دیگر از مترو و … استفاده نمی کنند و ترکیب سیستم حمل و نقل عمومی در شهر بر هم می ریزد.

سرمایه گذاری و سهامدار شدن راهی مطمئن برای کسب درآمد پایدار

تبریزبیدار: پیشنهاد شما برای حل مشکل درآمد پایدار شهری چیست؟

باغبان: درآمد پایدار در شورا و شهرداری نیز یکی از دغدغه های ما است اما افزایش هزینه های مردم هم باید از یک منطق پیروی کند؛ اینکه ما بخواهیم به طور ناگهانی عوارض را سه برابر کنیم، این اصلا منطقی نیست؛ مثلا باید می گفتند ۲۰ یا ۳۰ درصد تعرفه ها را افزایش داده ایم، نه اینکه ۳۰۰ درصد یا ۶۰۰ درصد افزایش داشته باشد. بنابراین، درآمد پایدار هم به صورت میان مدت و هم دراز مدت جای بحث دارد و شهرداری باید در زمینه های متعدد سرمایه گذاری کند و به درآمد پایدار دست پیدا کند. این کار در دنیا یک کار تایید شده است و قبلا هم در آن راستی آزمایی کرده اند؛ بخشی از آن را دولت با قوانین مشخص تامین می کند، بخشی از آن را شهرداری از طریق املاک اجاره ای خود تامین می کند، بخشی از آن از طریق گرفتن عوارض عادلانه از مردم تامین می شود؛ عادلانه یعنی مثلا کسی که بیشتر از امکانات استفاده می کند، پول بیشتری پرداخت کند و کسی که کمتر استفاده می کند، کمتر پرداخت کند. الان در شهر ما این قانون حاکم نیست؛ کسی که از هر امکانات شهر استفاده می کند، باید متناسب با آن عوارض پرداخت کند. ما با به روز کردن این فرمول ها، می توانیم درآمدهای پایدارمان را افزایش دهیم.

بنده در شورای چهارم یک پیشنهادی دادم که مصوب هم شد ولی فقط به آن عمل نشد. قرار بود ما ۳ درصد درآمد نقدی در یک سال را در یک کارخانه، بورس و … سرمایه گذاری کنیم. در شورای سوم که من آن زمان در آنجا معاون بودم، در بانک شهر به مقدار ۷ درصد سرمایه گذاری کردیم و شریک شدیم و الان برای ما تبدیل به یک پشتوانه شده است و هزار میلیارد ارزش دارد.

سهامدار شدن، هم یک درآمد پایدار سالانه دارد و هم در آخر هم یک سرمایه به روز شده است که می توان روی آن حساب کرد که پشتوانه تصمیمات شما باشد. ما به دنبال هزینه هایی که چه به عنوان هزینه جاری و چه عمرانی هزینه می کنیم، باید عددی هم برای سرمایه گذاری کنار بگذاریم. 

Image title

برخورد دوگانه با ساخت و ساز غیرمجاز در بالاشهر و پایین شهر

تبریزبیدار: چرا سیاست شهرداری در رابطه با نحوه مقابله با ساخت و ساز های غیر مجاز در مناطق بالاشهر و پایین شهر تفاوت دارد؟

باغبان: واقعا جای تاسف دارد که در این مورد در شهر نسبت به مناطق بالاشهر و پایین شهر برخورد متفاوت می شود. اما شاید در بعضی مواقع هم واقعا حجم زمین متناسب نباشد؛ یعنی مثلا تفکیک اصولی انجام نگیرد؛ مثلا در منطقه باغمیشه تبریز، همه چیز از قبل تفکیک و آماده سازی شده و متولی دارد و شما در آنجا به ندرت ساخت و ساز غیرمجاز می بینید اما در مناطق حاشیه تبریز که طرح مصوب وجود ندارد، چنین ساخت و سازهایی به وفور دیده می شود. حتی در ماه اخیر در برخی محله های مناطق اطراف تبریز، حدود ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ مورد ساخت و ساز غیر مجاز و حصار و تغییر کاربری و … انجام گرفته است. فراوانی این ساخت و ساز ها در مناطق اطراف شهر زیاد است ولی در هر حال در مورد مناطق دیگر هم نباید مماشات صورت گیرد چرا که در آنجا سواستفاده کننده ها با اعداد و ارقام کلان طرف هستند و ما نباید به صورت دوگانه در مورد این ساخت و سازها برخورد کنیم.

باید یک قانون مشخص برای همه مناطق اجرا شود اما بنده به شخصه معتقدم که قانون آنقدر ضعیف و ناقص است که قادر نیست جلوی این ساخت و ساز را بگیرد.

فرصت های پروژه میدان آذربایجان با بدسلیقگی تبدیل به تهدید شد

تبریزبیدار: چرا پروژه میدان آذربایجان بعنوان یکی از پروژه های پر سر و صدای شورای چهارم آنطور که شایسته بود تحقق نیافت؟ 

باغبان: پروژه میدان آذربایجان برای ما یک فرصت بود که به تهدید تبدیل شد و علت آن تعجیل در مدیریت شهری وقت و هماهنگی ناقص شهردار وقت با شورای چهارم، ورود برخی پیمانکاران و سهیم کردن بانک شهر در این زمینه بود. الان هم انگار این پروژه اصلا برای شهر تبریز نیست  و رها شده و همانطور مانده است و در طی چهار سال، اقدامی برای آن صورت نگرفته است. در حالی که می توانستند مثلا برای استفاده مردم از فضای سبز محل، تمهیداتی فراهم کنند، یا یک پل روگذر و زیرگذر احداث کنند، علامت گذاری، نورپردازی، بدنه سازی و … انجام دهند.

بنده از بُعد قضایی این میدان اطلاعی ندارم که شاکی های این قضیه چه کسانی هستند اما متاسفانه ما از این فرصت به صورت ناقص و با سلیقه بد استفاده کردیم در حالی که قرار بود میدان آذربایجان از لحاظ سایز و بلندی، تبدیل به بزرگترین میدان شهری ایران شود اما دیگر نمی توان آن را به حالت قبلی برگرداند ولی حداقل می توان با رسیدگی به این میدان، کمی از نواقص آن را جبران کرد و لااقل این خاطره بد مردم را به خاطره خوش تبدیل کرد. این پروژه باید درس عبرت و تجربه ای برای پروژه های دیگر باشد.

گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: نگار رشیدی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.