امام جمعه تبریز مطرح کرد:

آذربایجان برای خوزستان عزیز خون و جان داده

نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز امروز با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی اعظم امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در خطبه های این هفته نماز جمعه تبریز ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی گفت: تقوا بستری برای سیر از عالم طبیعت به سوی عالم ملکوت است. افرادی که نسبت به مساله تقوا در حیات دنیوی خود غافل هستند، از رسیدن به نعمت ابدیت در آخرت غافل خواهند بود.

حقوق و تربیت کودک

وی با برشمردن حقوق کودکان در جامعه اظهار داشت: یکی از نشانه های جوامع در حال رشد توجه ویژه به مساله حقوق کودک است. جامعه ای که در عرصه های محتلف حیات زندگانی از حقوق کودک غافل شود، توفیق ایجاد تمدن الهی نخواهد داشت.

خطیب جمعه تبریز ادامه داد: یکی از معجزات عینی اسلام و مکتب اهل بیت(ع) توجه ویژه به حقوق بنیادین کودکان است. هر پدر و مادری که نسبت به ادب کودک بی توجه باشند درمحضر پرودگار پاسخگو خواهند بود.

حجت الاسلام آل هاشم با تاکید بر اینکه خانواده ها و مسئولین امر موظفند که زمینه تعلیم و تامین مهارت ها را فراهم کنند گفت: متاسفانه به خاطر بحران های اقتصادی، در بعضی خانواده ها فرصت کافی برای توجه به مساله تربیت کودک وجود ندارد. بعضی از پدران و مادران برای تمام برنامه ها وقت می گذراند و هزینه خرج می کنند اما نسبت به تربیت کودکان خود توجه چندان ندارند. آنها فردای قیامت باید پاسخگو باشند.

وی یکی از اصول تربیت کودک را توجه به بازی کودکان دانسته و اظهار داشت: توجه به مقوله بازی کودک، نقش تعیین کننده ای در شکل گیری شخصیت کودک دارد و پدر و مادرها باید مهارت های لازم را در این خصوص آموزش ببینند.

امام جمعه تبریز افزود: شکل زندگی در ۷ سال اول کودک بناگذاری می شود و آزادی خواهی و تنوع طلبی در این دوره امری کاملا طبیعی است. تعلیماتی که کودک در این دوره می بیند، تا آخر عمر در روان او باقی خواهد ماند.
وی اظهار داشت: منظور از آزادی کودک، رها کردن کودک برای هر کاری نیست بلکه منظور اینست که بیشتر از ظرفیت کودک از او چیزی درخواست نشود.

بازنشستگان

حجت الاسلام آل هاشم بر لزوم تجلیل از بازنشستگان تاکید کرده و گفت: تجلیل از بازنشتگان تجلیل از شاغل است. ادارات در مراسمات خود بازنشستگان خود را از یاد نبرند؛ همان هایی که زحمت کشیده و خدمت کرده اند.

اهدای خون

وی به روز اهدای خون اشاره کرده و گفت: خدا به کسانی که خون اهدا می کنند اجر دهد؛ چرا که کسی را از مرگ حتمی نجات می دهند.

عید غدیر

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از مردم آذربایجان و تبریز برای برگزاری پرشور جشن عید غدیر گفت: مردم به صورت خودجوش و با شکوه جشن عید غدیر را برگزار کردند؛ خدا همه شما را سرافراز کند.

جمهوری آذربایجان

حجت الاسلام آل هاشم با اشاره به مصاحبه اخیر رئیس اداره مسلمانان قفقاز بیان کرد: از آقای الله شکر پاشازاده (رئیس اداره مسلمانان قفقاز) تشکر می کنم؛ ایشان در مصاحبه ای از فتوای امام خامنه ای تجلیل بسیاری کرده و فرموده بود فتوای ایشان نوید بخش در این منطقه بوده و فتوای مقام معظم رهبری باعث پیروزی آذربایجان شد.

تجمع برای خوزستان

امام جمعه تبریز به تجمع اخیر مردم تبریز در اعتراض به وضعیت خوزستان گفت: هفته قبل تجمعی در تبریز انجام شد که در ظاهر شعار آنها حمایت از خوزستان بود. به جوانان عرض می کنم؛ مواظب باشید تحت تاثیر رسانه های دشمن قرار نگیرید. آنها به دنبال ناامن سازی کشور مان هستند، شما «بیزیم عزیز بالالاریمیز سیز».

وی تصریح کرد: آذربایجان اتحاد خود را با خوزستان در دوران هشت سال دفاع مقدس نشان داده است. آذربایجان خون داده و جان داده و در عمل اتحاد خود را در مرزهای خوزستان با مردم صبور آن منطقه نشان داده است.

نیروی دریایی

حجت الاسلام آل هاشم به حضور نیروهای دریایی در آب های آزاد اشاره کرده و اظهار داشت: حضور مقتدارنه نیروی دریایی پیام های زیادی دارد. بررسی مسیر طولانی دریا نوردی که با پیمودن سیزده هزار مایل دریایی در بدترین فصل سال برای دریا نوردی، رکورد بزرگی محسوب می شود؛ این امر نشان از فناوری دریایی ایران است.

وی افزود: اعزام دو شناور به روسیه تنها حضور نظامی نیست بلکه نماد برقراری پیوند راهبردی با کشور روسیه است؛ روابطی که چندان به مذاق آمریکا خوش نیامده است.

مشروطیت

حجت الاسلام آل هاشم با تاکید بر اینکه بعد از انقلاب اسلامی، دومین اتفاق بزرگ انقلاب مشروطه است گفت: انقلاب اسلامی حادثه عظیم تاریخی است اما یقینا اگر حادثه مشروطه نبود انقلاب اسلامی بوجود نمی آمد.

وی ادامه داد: مشروطیت اولین بار این فکر را بوجود آورد که مملکت متعلق به مردم است و مردم هم در اینجا حقی دارند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.