در گفتگو با نماینده مردم ورزقان و خاروانا مطرح شد؛

اما و اگرهای کنسانتره مس سونگون

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی گفت:حجم کنسانتره مس سونگون بسیار و آلایندگی آن متاسفانه زیاد است لذا سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد که عملیات ذوب و استحصال مس در همین مکان انجام گیرد و این کار فقط در کرمان صورت می پذیرد.

سرویس سیاسی تبریز بیدار / الهویردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی با حضور در تحریریه این سایت خبری پاسخگوی سوالاتی در خصوص مسایل مهمی پیرامون مس سونگون و همچنین انتظارات از دولت آینده شد.

در بخش اول این گفتگوی چالشی به حواشی معدن طلای اندریان اختصاص داشت که مشروح آن را در لینک (+) بخوانید.

بخش دوم این مصاحبه در مورد مسایل مس سونگون است.

الهویردی دهقانی در مورد بهره برداری های مس سونگون گفت: حجم کنسانتره مس سونگون بسیار و آلایندگی آن متاسفانه زیاد است لذا سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد که عملیات ذوب و استحصال مس در همین مکان انجام گیرد و این کار فقط در کرمان صورت می پذیرد. بالطبع این آلایندگی ها در کرمان هم تاثیرگذار خواهد بود ولی آن منطقه (سرچشمه) را خالی از سکنه کرده اند و استحصال در آنجا انجام می شود.

وی ادامه داد: اخیرا روش های جدیدی به نام های «فلَش» و «اس کا اس» ابداع شده که گاز کربن دی اکسید را مهار می کند و تبدیل به اسیدسولفوریک و سپس به محصولات جانبی می کنند. چندین بار سعی شده کارخانه ذوب در منطقه ایجاد شود ولی به خاطر کمبود منابع مس موفق به این کار نشده اند.

دهقانی تصریح کرد: از گذشته، روش هیدرومتولوژی و ذوب مطرح بود که چند مدت روی کارایی این روش ها بحث شد و اخیرا به این نتیجه رسیدند که کارخانه ذوب تاسیس شود که سال قبل قرار بود به مناقصه برود ولی بروز برخی مشکلات باعث شد که مناقصه متوقف شود. 

وی همچنین درخصوص صادرات کنسانتره ها گفت: کنسانتره یا باید فروخته شود و یا در جای دیگر تبدیل به محصول دیگری شود. تنها جایی که در کشور ما می تواند در اشل بزرگ کنسانتره مس را به مس کاتود تبدیل کند، مس سرچشمه کرمان است. این کنسانتره به سرچشمه می رود و در آنجا ذوب می شود و تبدیل به مس کاتود می شود و اگر در آنجا ظرفیت وجود نداشته باشد و نتوانند آن را صادر کنند، آن را از بندرعباس به سایر کشورها صادر می کنند. در خود مس سرچشمه هم هنوز کارخانه تولید مس کاتود به روش جدید و تبدیل بدون آلایندگی وجود ندارد ولی در حال تکمیل است.

این نماینده مجلس در ادامه در خصوص انتظارات از دولت آینده نیز گفت: استان آذربایجان شرقی یکی از مناطق تاثیرگذار است و معمولا در حوادث و رخدادهای مهم کشور نقش راهبردی داشته است فلذا از نظر منابع مادی و انسانی و معنوی در کشورمان جایگاه ممتازی دارد و انتظار ما هم این است که آقای رئیسی هم در دولت و اعضای کابینه خود و هم در مدیران تصمیم گیر و تصمیم ساز خود از استان آذربایجان شرقی و شمال غرب کشور استفاده کند و هم به منابع و توسعه مادی این استان توجه ویژه ای داشته باشند چرا که طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، آذربایجان سر ایران است. این هم بی دلیل نیست؛ هم به دلیل عمق نفوذی که آذربایجان از نظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور دارد و هم از نظر منابع و امکانات مادی و موقعیت خاص جغرافیایی که آذربایجان دارد است.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: استان ما از یک طرف دروازه اروپا برای ایران است، از طرف دیگر با موقعیت خاص خدادادی اقلیمی که برای تولیدات کشاورزی، تامین مواد غذایی، محصولات معادن و همچنین تولید علم، اندیشه، فرهنگ و تربیت انسان های توانمند دارد، ولی متاسفانه در دولت موجود از این ظرفیت ها در تصمیم گیری ها و رویکرد ها در رابطه با مسائل کشور استفاده نشد ولی امیدواریم که دولت آقای رئیسی این مسئله را درک کند و بنده احساس می کنم که ایشان به این قضیه واقف هستند و تنها جایی که آقای رئیسی سفر تبلیغاتی داشتند، آذربایجان و خوزستان بود و این جایگاه ویژه مردم آذربایجان را در کشور ما نشان می دهد. امیدواریم که دولت آقای رئیسی برای رشد و توسعه کشور، از توانمندی های آذربایجان از نظر مادی و معنوی حداکثر استفاده را بکنند.

ادامه دارد…

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.