حرفی از آن هزاران...؟!

شورای پنجم و شهری با نفس های به شماره افتاده!

با هرکسی که از افتتاح های چندین هزارتایی شورای پنجم سخن می گویی، پل نیمه کاره ارتش و خرابی های میدان آذربایجان و جاده های متتهی به شهرک سلیمی و آسفالت های منطقه «قیخ متیر» را نشان می دهد که جلوی چشم هستند ولی دریغ از توجه!

سرویس شهری تبریز بیدار چندیست که افتتاح های عجله ای شورای شهر پنجم، همچون بوقی که در کرنا دمیده شده باشد، در شهر سر و صدا کرده است.

در گیر و دار این افتتاح های ناتمام، می بینیم که شورای پنجم، کارهای کرده و نکرده خود را بر در و دیوار شهر کوبیده و خودنمایی می کند! برایم عجیب بود که کسی آنقدر بخیل باشد که بخواهد پشت سر هم افتتاح های ناقص انجام دهد فقط برای اینکه این کارها به اسم شورای بعدی تمام نشود!!

در ثانی، شورای پنجم در این واپسین روزهای خود، کارِ شورای ششم را هم بیشتر می کند؛ چرا که افتتاح این پروژه های ناتمام، یک نوع دوباره کاری برای شورای بعدی است که مجبور می شود تا مدت ها به تعمیر و ایمن سازی پارک های ناقص و پروژه های به سامان نرسیده بپردازند!

احداث ۶۱ پارک محله ای که اغلب ناقص هستند و فردا روز ممکن است سر نا ایمن بودن آنها به خاطر افتتاح عجله ای تاوان پس بدهیم، خیلی هم کار خارق العاده ای نیست!

Image title

 شهرک صنعتی سلیمی، جایی که منبع نان آوری صدها خانواده است، چرا باید تا این حد کم کاری و نادیده انگاری در ترمیم مسیر آن صورت گیرد که منجر به هزاران نوع حادثه و سانحه شود؟ اصلا مگر یک کارگر چقدر درآمد دارد که بخواهد نصف آن راهم هزینه تصادفش کند؟! می شد به جای برخی هزینه های غیرضروری، راه این شهرک را تعمیر کنند!

اصلا چه می شد اگر میدان آذربایجان را -هرچند که از بی تدبیری شورای چهارم بود- سر و سامان می دادند که در این وضع نماند و حتی مردم از فرصت های فضای سبز آن منطقه بی نصیب نمانند؟

Image title

حال که صحبت از فضای سبز شد، لازم است در این مورد سوالی از اعضای شورا داشته باشم؛ به راستی شما یک میلیون اصله نهال در سطح شهر کاشته اید؟ در مرحله اول این کار غیر ممکن به نظر می رسد چون ما تغییری در سطح شهر احساس نمی کنیم و مکان مشخصی هم وجود ندارد که ما بگوییم شما این تعداد نهال را در آنجا کاشته اید! اما بر فرض باور کنیم، نمی توان با مقدار آبی لازم برای آبیاری با وجود تنش آبی و خشکسالی و هزینه کود کنار بیاییم! 

Image title

متاسفانه در تبریز آمارهای خوبی از لحاظ فرهنگی نداریم و هر چه بوده افتتاح راه و چاه بوده! آن هم که اعضای شورا خودشان از عملکردشان ناراضی بوده و اینگونه گفته اند: «متاسفانه کارنامه شورای شهر در حوزه عمرانی چندان درخشان نیست.»

از اینها که بگذریم، مشکل اصلی این است که خروجی این افتتاح ها در جامعه ملموس نیست و تقریبا از هر ده نفر، هشت نفر آنها از این افتتاح ها و احداث ها و … اطلاعی ندارند! با هرکسی که از افتتاح های چندین هزارتایی شورای پنجم سخن می گویی، پل نیمه کاره ارتش و خرابی های میدان آذربایجان و جاده های متتهی به شهرک سلیمی و آسفالت های منطقه «قیخ متیر» را نشان می دهد که جلوی چشم هستند ولی دریغ از توجه!

این یعنی مردم به جای تعدد تعداد پارک ها، نیاز به تعمیر راه هایشان دارند!

به هرحال پیشنهادهای دیگری هم هستند که متاسفانه در این مجال نمی گنجند ولی هر آدم عاقلی می تواند آنها را پیش بینی کند!

Image title

در واقع این مشکلات، نشان می دهد که مدیریت شهری کار هر کسی نیست؛ اگر عده ای این را متوجه می شدند قطعا این روزها بازار داغ ادعاها برای داوطلبی شهردار شدن از تب و تاب می افتاد!

در پایان، امیدوارم برخلاف آنچه که از قیافه پروژه ها مشخص است، شورای پنجم پروژه های تمام شده و کامل و ایمن تحویل شهر تبریز داده باشد…!

به قول خود اعضای شورا: «حرفی از آن هزاران…! »

نگارنده: نگار رشیدی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.