واکنش کارشناس دینی به حواشی یک هیات در تبریز؛

همایونی: موافق کف زنی نیستم اما سلیقه شخصی هم نمی تواند ملاک باشد

حجت الاسلام همایونی می گوید: در حالی که هجمه های فرهنگی زیادی علیه جوانان صورت می گیرد باید تلاش شود جوانان را به سمت و سوی اهل بیت سلام الله علیهم جذب کنند نه اینکه از این کشتی های نجات برانیم.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار / اخیرا کلیپی از مجلس کف زنی عید غدیر خم در یکی از هیئات تبریز منتشر شده که با عکس العمل های زیاد و صدور بیانیه توسط یک تشکل مذهبی روبرو شد.

پیرامون این موضوع و بایسته های مجالس شادی اهل بیت(ع) گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین اصغر همایونی کارشناس دینی و خطیب تبریزی داشته ایم.

مشروح اظهارات حجت الاسلام همایونی در گفتگو با تبریزبیدار بشرح ذیل است:

مجالس اهل بیت(ع) طبق موازین شرعی باشد

بنده در صدد تایید و یا رد کف زنی نیستم، می گوید:  اولا؛اگر معتقدیم عزاداری اهل بیت سلام الله علیهم هم جزء احکام تعبدیست باید عزاداری هایمان طبق موازین شرعی باشد و در طول غیبت کبری هم منشاء موازین شرعی مراجع معظم تقلید هستند نه سلیقه شخصی من طلبه و دقیقا علت ماندگاری شدن امثال فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار عمل به همین موازین شرعی بوده ولاغیر.

کف زنی در میان ده ها آسیب جدی اصلا به چشم نمی آید

ثانیا اگر بخواهیم مجالس اهل بیت سلام الله علیهم را آسیب شناسی کنیم ده ها آسیب جدی در این حوزه وجود دارد که کف زنی به چشم نمی آید اگر فردا کسی از شما بزرگواران سوال کند شاخسی رفتن از ساعت یک شب تا چهار شب با کدام موازین اخلاقی و شرعی صورت می گیرد، چند تا بیانیه صادر کرده اید؟!جوابی دارید؟!

ثالثا؛برخی عزیزان فرمودند در شان مجالس اهل بیت سلام الله علیهم نیست چرا که اهل بیت در مجالس حضور دارند.

واکنش پیامبر(ص) به کف زنی انصار موقع ورود ایشان به مدینه

۱)بزرگواران بالاتر از مجالس اهل بیت، محضر پیامبر خدا صلی الله علیه واله وسلم بود که در محضر خود پیامبراکرم صلی الله علیه واله وسلم موقع ورود به مدینه انصار کف و…زدند آیا پیامبر خداصلی الله علیه واله وسلم چنین عکس العلمی داشت؟!آیا فرمودند حرام است؟!آیا اصحاب فرمودند نزنید در شان حضرت نیست؟!(بحارالانوار ج۱۹ص۱۰۴باب۷)

آیا شان نزول آیه اول سوره ممتحنه را خوانده اید؟! ساره یک زن خواننده که مسلمان هم نبود دو سال پس از جنگ بدر نزد پیامبرخداصلی الله علیه واله وسلم رفت حضرت به او فرمود مسلمان شده ای؟ عرض کرد؛ نه فرمودند؛ پس برای چه آمده ای؟عرض کرد؛ یارسول الله شما همیشه برای ما پناه بودید اکنون من پناهی ندارم نیازمند شما شده ام آمده ام تابه من کمک کنید. نه جامه ای دارم نه مرکبی نه پولی. حضرت فرمودند؛ تو که در مکه روزگاری آوازخوان جوانان بودی چطور شد که محتاج شدی؟!عرض کرد بعداز جنگ بدر کسی سراغ من نمی‌آید حضرت دستور دادند که به این زن خواننده غیرمسلمان کمک کنند بقول علامه حکیمی عجیب روایتی است حضرت نفرمودند قول بده خوانندگی نکنی تاکمکت کنم دستور داد کمکش کنند
(مجمع البیان ج۹ص۲۷۰__الحیاه علامه محمدرضاحکیمی ج۹ص۲۳۲)

ما نماینده تام الاختیار امام حسین علیه السلام نیستیم!

مادحین بزرگوار؛ این اخلاق و برخورد پیامبر خدا صلی الله علیه واله و سلم بود با یک زن خواننده غیر مسلمان؛ این جوانان بخدا ناصبی نیستند عاشق اهل بیت هستند برفرض صحت حرف شماعزیزان؛ چنین و چنان شاخ و شونه کشیدن و بیانیه دادن نیاز نیست با خودشان محترمانه خصوصی صحبت کردن بهتر نیست؟چرا طوری سخن می گوییم انگار نماینده تام الاختیار امام حسین علیه السلام ما هستیم؟!

نفسانیت و رذایل اخلاقی منجر به دوری از اهل بیت(ع) است نه کف زنی

۲) مجالس اهل بیت قداست دارد آری درست است اما چیزی که موجب دوری ما از اهل بیت سلام الله علیهم می شود نفسانیت و رذایل اخلاقی هست نه کف زنی که طبق نظر مراجع معظم تقلید فی نفسه اشکالی ندارد. زیارت جامعه کبیره شناسنامه اهل بیت سلام الله علیهم هست می خوانیم «و اجسادکم فی الاجساد و ارواحکم فی الارواح و نفوسکم فی النفوس … » با زبان ساده اهل بیت سلام الله علیهم شب و روز به اعمال وافعال ما کاملا اشرافیت دارند ما همیشه در محضر امام زمان(عج) هستیم و هیئت وغیر هیئت نداریم و باید مصداق حدیث «کونوا لنا زینا و لاتکونوا علینا شینا» باشیم این چه مبناییست که برخی عزیزان عوامانه سخن می گویند؟!

با اختلاف سلیقه، جوانان را از کشتی نجات دور نکنیم

در این برهه ی که هجمه های فرهنگی زیادی علیه جوانان صورت می گیرد تمام مادحین و علماء باید تلاش کنند جوانان را به سمت وسوی اهل بیت سلام الله علیهم جذب کنند که کشتی نجات حقیقی هستند نه اینکه با کوچکترین اختلاف سلایق شخصی و تحلیل های نادرست جوانان را از این کشتی های نجات برانیم و قرار نیست ظرفیت های انفسی همه یکی باشد. رسول ترک مگر از اولش رسول ترک بود؟! یکی از قدیم الایام بابزرگان مدح ومرثیه انس گرفته و آداب و رسوم آنها در وجودشان ملکه شده قرار نیست که آداب ورسوم آنها را فقط فصل الخطاب قرار بدهیم و بقیه ملاک ها را نادیده بگیریم این شرع مقدس است که به ما درستی و نادرستی را یاد می دهد نه اشخاص وسلایق شخصی خودمان.

در آخر عرایضم ضمن همه احترامی که به اساتید و سخنرانان هم هیئتی های عزیزم دارد اجازه بدهید یک انتقاد جدی هم معروض بدارم چه کسی در مقابل این اظهارات وشبهات باید جوابگو باشد؟! بزرگواران همه ما در مقابل این حوانان و دستگاه اهل بیت سلام الله علیهم مسئولیم.

بنده باز معروض می دارم که موافق کف زنی نیستم اما سلیقه شخصی بنده نمی تواند ملاک قرار بگیرد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.