آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

چالش نیروها؛ از بازنشسته و مامور تا تبدیل وضعیت / ایجاد رانت با قراردادهای تبعیض آمیز

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام رسول برگی و با حضور همه اعضا در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام رسول برگی، رئیس شورا در سخنان پیش از دستور جلسه بیان کرد: روز جمعه، روز تشکل های اجتماعی بود و تبریز هم مهد تشکل های اجتماعی است و به برکت همین تشکل ها شهر تبریز شهر بدون گدا است.

وی افزود: حضرت آقا تاکید کردند در مراسم های عزاداری پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

حجت الاسلام برگی تصریح کرد: تمنا دارم برای بنده دسته گل و کادو نیاورید و اگر کسی از بودجه دولتی بنر می زند، شرعا درست نیست و باید از جیب خودشان هزینه بدهند. 


دستور جلسه اول

تجلیل از آزادگان دوران هشت سال دفاع مقدس مجموعه شهرداری

Image title

Image title

Image title

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا در رابطه با سخنرانی میان دستور روح الله رشیدی عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز بود. 

ایجاد رانت با قراردادهای تبعیض آمیز

روح الله رشیدی، عضو شورا در این رابطه گفت: انگیزه قیام امام حسین در عدالت خلاصه می شود. اگر سازمان شهرداری می خواهد عامل تحقق عدالت شود باید عدالت درون سازمانی داشته باشد. 

وی افزود: در حوزه نیروی انسانی، ناعدالتی حاکم شده است و تبعیض ضد عقل می باشد. قراردادهای مختلف باعث درگیری نیروها، چند برابر شدن هزینه ها و ایجاد رانت می شود.

رشیدی خاطرنشان کرد: بحث تبدیل وضعیت را نمی توانیم توضیح بدهیم که چه کارهایی انجام داده ایم. سازماندهی نیروی انسانی در شهرداری اصلی‌ترین اولویت می باشد و بدون سازماندهی نیروی انسانی بهترین ساختار هم محکوم به شکست است.

عضو شورا هنچنین تصریح کرد: زمانی که با مشکل نیروی انسانی مواجه هستیم نمی توانیم برای توسعه شهر کاری انجام بدهیم. ما وظیفه سازمانی داریم که نیروهای انسانی را تعیین تکلیف کنیم.

وی اظهار داشت: در انتخاب شهردار این مولفه جزء اولویت‌ها یمان باشد. شهردار منتخب نیز باید به صورت شفاف اعلام کند برای ساماندهی نیروی انسانی چه برنامه‌ای دارد؟

حجت الاسلام برگی در واکنش به سخنان رشیدی افزود: کارگروهی در این رابطه تشکیل می شود. دیروز هم خبری شنیدیم مبنی بر اینکه لیستی برای تبدیل وضعیت ها به تهران ارسال شده است که اگر اینگونه باشد، باید برگردد چون بدون نظارت شورا خلاف قانون است. 

دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسی نامه فرماندار شهرستان تبریز درخصوص مفاد مصوبه ۲۵۲ با موضوع آیین نامه شورای سیاستگذاری حفظ و احیای تاریخ و فرهنگ شهر تبریز ۱۴۰۰ پرداخت. 

شهرام دبیری، عضو شورا در ادامه گفت: کمیسیون فرهنگی شورای قبلی اقداماتی در این خصوص انجام داده و شورای سیاست گذاری تشکیل داده بود. فکر نمی کنم خلاف قانون و مقررات بوده و موازی کاری با ارگان های دیگر باشد.

فریدون بابایی، عضودیگر شورا افزود: اتفاقی که در سالیان گذشته افتاده، ورود مجموعه شهرداری به حوزه های مختلف است؛ مثلا در حوزه ورزش شاهد توسعه اماکن ورزشی بودیم.

وی اظهار داشت: ظاهرا قضیه این است که حوزه میراث فرهنگی وظیفه شهرداری است. کل بودجه میراث ۴۰ میلیارد بود در حالی که این رقم برای شهرداری ناچیز است. از طرفی هم مردم به مرزبندی ادارات توجه ندارند.

وی در پایان گفت: به نظرم باید با رعایت مسائل قانونی برای تایید آن در فرمانداری اصرار کنیم.

رشیدی تصریح کرد: فرمانداری می‌گوید شهرداری راساً نمی تواند این کار را انجام‌ دهد و باید با همکاری سایر نهاد ها باشد که می‌توانیم به این موضوع اصرار کنیم تا هیئت حل اختلاف در مورد آن نظر دهد.

حجت الاسلام برگی تاکید کرد: اصل ما تعامل با ادارات و نهادها و تشکل است تا تبریز را از بن بست بیرون بیاوریم.

دبیری ادامه داد: بنده با آقای حمزه زاده صحبت کردم و موافق بودند. به نظرم اگر این مورد به شورای حل اختلاف برود تصویب می شود. 

روح الله دهقان نژاد نیز بیان کرد: این بحث دیروز در کمیسیون فرهنگی مطرح شد. شورای شهر اینکه در حوزه تاریخ و فرهنگ سیاست گذاری کند کاملا قانونی است. هیچ موازی کاری وجود ندارد. 

علی نوای باغبان، عضو شورا در این رابطه بیان کرد: باید به حوزه فرهنگی ماموریت بدهیم که این موضوع را بررسی کنند که با تصویب این موضوع چه برنامه هایی اجرا می شود. 

وی تاکید کرد: الان ۵ ماه از سال می گذرد و هنوز در پی تصویب آیین نامه هستیم. نصف سال را از دست دادیم و نتوانستیم کار اجرایی کنیم. اگر قرار باشد در حد مصوبه بماند کار عبث خواهد بود. 

باغبان افزود: اگر محتوای قابل عرضه ای برای ۶ ماهه دوم سال وجود دارد، اصرار کنیم و گرنه اصرار ما کار اداری را افزایش می دهد. 

حکیمه غفوری، عضو دیگر شورا خاطرنشان کرد: هرچند این موضوع برای سال ۱۴۰۰ تدوین شده اما چون تبریز شهر تاریخی است می‌تواند ادامه داشته باشد. 

وی همچنین گفت: در دوره گذشته برای این موضوع اقدامات اساسی انجام شده است که می‌توان برای تبریز مفید باشد. 

دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا در رابطه با بررسی موضوع تشکیل کارگروه انسانی بود. 

حجت الاسلام برگی تصریح کرد: باید افراد بازنشسته کنار رفته و جوانان پای کار بیایند. می توانیم به جای افراد بازنشسته، از ظرفیت جوانان استفاده کنیم. 

وی افزود: در حالی که در سیستم افراد کاربلد وجود دارد چرا باید از ادارات دیگر مامور به خدمت بیاوریم؟

احد صادقی، عضو دیگر شورا اظهار داشت: باید از مرکز پژوهش ها استفاده کنیم و به آینده این مجموعه امیدوار هستیم و به مدیرانی که در شهرداری هستند خوشبین هستیم. 

وی در ادامه گفت: در دوران انتخابات افراد زیادی توسط معاونان و مدیران جذب شهرداری شده اند. تا بحال جوابی از شهرداری به دست ما نرسیده است که ببینیم سر انجام این افراد چگونه شده است؟

باغبان در این رابطه تصریح کرد: باید به این کارگروه شرح وظایف تعریف شود. پیشنهاد می کنم به شهرداری فرصت داده شود تا وضع موجود را برای ما بگویند و بعد تصمیم بگیریم. 

وی تاکید کرد: باید همه اعضای شورا در جریان کارها قرار بگیرند و شورا برای این کارها وقت بگذارند. 

محمدحسن اسوتچی، عضو شورا در این رابطه گفت: این موضوع یک بحث سابقه دار می باشد و از شورای سوم این بحث مطرح است و فکر نمی کنم با تشکیل یک کارگروه این کار ها حل شود چون از طریق سازمان ها، افراد را وارد شهرداری کردند. 

استخدام طایفه ای در شهرداری! 

دهقان نژاد تصریح کرد: کمسیون تحقیق و نظارت به این موضوع ورود پیدا کرده است. ما این موضوع را به جد پیگیر هستیم و نام اسامی که طایفه ای وارد شورا شدند در می آوریم.

وی همچنین افزود: در بحث نیروی انسانی ناعدالتی‌ زیاد می باشد. اگر اراده جمعی شورا باشد می توانیم این کار را به سر انجام برسانیم. 

یاسین بجانی، عضو هیات رئیسه شورا تاکید کرد: نیروهای قراردادی از شورای ششم انتظارات زیادی دارند. 

پرویز هادی عضو دیگر شورا ادامه داد: باید برای این کارها راهکار ارائه شود و با قانون پیش برویم. چند دوره است که این موضوعات فقط مطرح می شود و کاری نمی‌توانیم انجام بدهیم.

مرتضی موحد نیا، معاون برنامه ریزی شهرداری اظهار داشت: ساماندهی نیروی انسانی از گذشته آغاز شده است و دولت باید برای تبدیل وضعیت مجوز بدهد. اگر قانون اجازه دهد ما می توانیم تمامی نفرات را تبدیل وضعیت کنیم و بر اساس قانون اقدامات را انجام می دهیم.

وی افزود: از بین ۲۲۵۰ نفر ۳۸۰ نفر از آنان طبق امتیاز دهی تبدیل وضعیت خواهند شد. 

دستور جلسه پنجم

دستور پنجم جلسه امروز شورا به بررسی کارگروه حاشیه نشینی مطرح شده در کمیسیون معماری و شهرسازی پرداخت. 

بابایی اقدم تصریح کرد: امیدوارم ایده ای که مطرح می شود، عملیاتی شود و ترکیب اعضا نیز در این کمسیون ۵ الی ۷ نفر باشد.

دبیری تاکید کرد: با تشکیل یک کمیسیون، مشکلات حاشیه نشینی حل نمی شود. بودجه امسال مشخص و پروژه ها بسته شده است و نمی توانیم کاری انجام دهیم.

رشیدی تاکید کرد: موضوعات حاشیه نشینی لایه لایه است و هرچقدر پول خرج می کنیم نتیجه ای نمی گیریم. هدف ما این است که حوزه حاشیه نشینی را متمرکز کنیم تا بتوانیم کاری انجام بدهیم. 

لازم به ذکر است که قرار شد این دستور جلسه در هیئت رئیسه بررسی شود. 

گفتنی است دستور جلسه بعدی در خصوص بررسی موضوع انتخاب شهردار بصورت غیرعلنی ادامه یافت.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.