سبد کتاب تبریزبیدار؛

«حماسه حسینی» / از ماهیت و شعارهای عاشورا تا تحریفات

قیام امام حسین(ع) نکات و پند و عبرت های زیادی دارد که توجه و عمل به آنها مسیرگشا برای سعادت انسان خواهد بود.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار  / حادثه کربلا پر از اتفاقات و حوادث و نکته های نابی است که توسط امام حسین(ع) و یاران ایشان بوجود آمده است. حماسه هایی را که یاران ایشان با صلابت تمام در مقابل لشکر کفر آفریده اند نمی توان شبیه آن را در تمام عالم و در دیگر زمان ها یافت. البته شبهاتی نیز در خصوص حادثه عاشورا و وقایع بعد از آن وجود دارد که توجه هرکسی که وقایع کربلا را شنیده است را جلب میکند.

کتاب حماسه حسینی مجموعه ای مشتمل بر کلیه سخنرانی ها و یادداشت های شهید آیت الله مرتضی مطهری است که وقایع حادثه کربلا را مورد بررسی قرار داده است. شهید مطهری فردی صاحب اندیشه صحیح در باب علوم انسانی، فلسفی، دینی و قرآنی بود. ایشان تمام نظریه ها در تمام اتفاقات را در نهایت و اوج دانایی می نوشته یا سخرانی می کرده اند که این کتاب یکی از آنهاست.

کتاب حماسه حسینی دو جلد دارد. جلد اول آن شامل سخنرانی های وی و جلد دوم شامل نوشته ها و یادداشت های او در خصوص حادثه کربلاست. فصل اول از جلد اول این کتاب مجموعه سه سخنرانی این شهید تحت عنوان (حماسه حسینی) است که در حسینیه ارشاد ایراد گردیده است.

فصل دوم این کتاب سخنرانی این متفکر تحت عنوان «تحریفات در واقعه تاریخی کربلا» می باشد که در جلسات هفتگی در جلسه ای تحت عنوان «جلسه یزدی ها» ایراد شده است. «ماهیت قیام حسینی و تحلیل واقعه عاشورا» دو فصل بعدی این کتاب هستند. «شعارهای حسینی» پنجمین فصل از این کتاب است؛ گفتنی است این سخنرانی همراه با گریه های شدید ایشان همراه بوده است.

فصل ششم این کتاب نیز موضوع «امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی» مورد بررسی قرار گرفته است. عنصر تبلیغ در نهضت حسینی هفتمین فصل تشکیل دهنده این کتاب است که در ضمن آن موضوع تبلیغ اسلام نیز بحث شده است.

Image title

کتاب حماسه حسینی از نظر نوع موضوعات و قدرت تحلیل، از شاهکارهای شهید آیت الله مطهری محسوب می شود. وی همچنین در این سخنرانی ها به خرافه شویی از حادثه کربلا پرداخته و به برخی مسائل میپردازد که معمولا کمتر به آن پرداخته می شود.

در بخشی از جلد اول این کتاب می خوانیم:

«حادثه عاشورا و تاریخچه کربلا دو صفحه دارد: یک صفحه سفید و نورانى، و یک صفحه تاریک، سیاه و ظلمانى که هر دو صفحه‌اش یا بى‌نظیر است و یا کم‌نظیر.

اما صفحه سیاه و تاریکش از آن نظر سیاه و تاریک است که در آن فقط جنایت بى‌نظیر و یا کم‌نظیر مى‌بینیم. یک وقت حساب کردم و ظاهرا در حدود بیست و یک نوع پستى و لئامت در این جنایت دیدم، و خیال هم نمى‌کنم در دنیا چنین جنایتى پیدا بشود که تا این اندازه تنوّع داشته باشد. البته در تاریخچه جنگ‌هاى صلیبى، جنایت‌هاى اروپایی‌ها خیلى عجیب است. و اینکه جرأت نمى‌کنم که بگویم حادثه کربلا از نظر زیادى جنایت نظیر ندارد، چون توجه من یکى به جنگ‌هاى صلیبى و جنایت‌هایى است که مسیحی‌ها در آن مرتکب شدند و یکى هم به جنایت‌هایى است که همین اروپایی‌ها در اندلس اسلامى مرتکب شدند که آن‌ هم عجیب است.

تاریخ اندلس مرحوم آیتى را که دانشگاه تهران چاپ کرده است بخوانید؛ کتابى است بسیار تحقیقى و آموزنده. در این کتاب نوشته است: اروپایی‌ها به صد هزار زن و مرد و بچه اجازه دادند که هر جا مى‌خواهند بروند. بعد که این‌ها راه افتادند، پشیمان شدند و شاید هم از اول حقّه زدند که اجازه حرکت دادند. به هر حال تمام این صد هزار نفر را کشتند و سر بریدند.

شرقى هرگز از نظر جنایت به غربى نمى‌رسد. شما اگر در تمام تاریخ مشرق زمین بگردید، دو جنایت را حتى در دستگاه اموى پیدا نمى‌کنید: یکى آتش‌ زدن زنده زنده و دیگر قتل عام کردن زنان، ولى در تاریخ مغرب‌ زمین این دو نوع جنایت فراوان دیده مى‌شود. زن کشتن در تاریخ مغرب‌ زمین یک امر شایعى است. هنوز هم باور نکنید که این‌ها روح انسانى داشته باشند. آنچه در ویتنام صورت مى‌گیرد ادامه روحیه جنگ‌هاى صلیبى و جنگ‌هاى اندلس آن‌هاست.»

فهرست این کتاب عبارتست از:

مقدمه چاپ
فصل اول : حماسه حسینی
دو چهره حادثه کربلا
نهضت حسینى، حماسه‌اى مقدس
نهضت حسینى، عامل شخصیت یافتن جامعه اسلامى
فصل دوم: تحریفات در واقعۀ تاریخی کربلا
معنى تحریف و انواع آن
عوامل تحریف
تحریفات معنوى حادثه کربلا
وظیفه ما در برابر تحریف‌ها
فصل سوم: ماهیت قیام حسینى
فصل چهارم: تحلیل واقعه عاشورا
فصل پنجم: شعارهاى عاشورا
فصل ششم: عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی
عوامل مؤثر در نهضت حسینى
ارزش هر یک از عوامل
شرایط امر به معروف و نهى از منکر
مراحل و اقسام امر به معروف و نهى از منکر
ارزش امر به معروف و نهى از منکر از نظر علماى اسلام
کارنامه ما در امر به معروف و نهى از منکر
تأثیر امر به معروف و نهى از منکر اهل‌بیت
امام پس از حادثه کربلا
فصل هفتم: عنصر تبلیغ در نهضت حسینی
معنى تبلیغ
وسایل و ابزار پیام‌رسانى
روش تبلیغ
روشهاى تبلیغى نهضت حسینى
حادثه کربلا، تجسم عملى اسلام
فهرست‌ها
فهرست آیات قرآن کریم
فهرست احادیث
فهرست اشعار عربى
فهرست اشعار فارسى
فهرست اسامى اشخاص
فهرست اسامى

این کتاب در ۴۴۶ صفحه توسط انتشارات صدرا به چاپ رسیده است.

جلد دوم کتاب حماسه حسینی نیز حاوی مطالبی است که شهید مطهری به مرور ایام عمر با برکتش نگاشته است. این مطالب از نظر اجمال و تفصیل متفاوت است؛ به طوری که برخی از آنها به سرحد مقاله میرسد و برخی از آنها تشکیل یافته از چند سطر و کوتاه هستند.

Image title

این کتاب شامل هشت فصل می باشد که فهرست آن عبارتند از :

مقدمه چاپ
فصل اول: ریشه‌های تاریخی حادثه کربلا
چگونه امت پیغمبر فرزند پیغمبر را کشتند؟
امام حسین علیه‌السلام و سایر مصلحین بزرگ که قیام کردند
منطق معمولى ذاکرین اباعبداللّه‌
امام حسین میان قیام علیه خلفا و علیه اسلام
موضوعات درباره قیام حسینى
فصل دوم: یادداشت «ماهیت قیام حسینى»
سؤالات درباره نهضت حسینى
یادداشت درباره نهضت حسینى
فصل سوم: یادداشت امام حسین علیه‌السلام و عیسى مسیح علیه‌السلام
ولادت سیدالشهداء علیه‌السلام
فصل چهارم: یادداشت «عنصر امر به معروف و نهى از منکر در نهضت حسینى»
فصل پنجم: یادداشت
«تحریفات در واقعه تاریخى عاشورا»
فصل ششم: حماسه حسینى
فصل هفتم: یادداشت عنصر تبلیغ درنهضت حسینى
فصل هشتم: یادداشت‌هاى متفرق
«حسین وارث آدم»
فهرست‌ها
فهرست آیات قرآن کریم
فهرست اسامى

این کتاب نیز در ۳۰۸ صفحه توسط انتشارات صدرا به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.