آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

۵ هزار میلیارد تومانی که پرید / عروس ها و خواهرزن ها پشت میز!

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام رسول برگی و با تأخیر ده دقیقه ای، در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام رسول برگی و با تأخیر ده دقیقه ای، در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد. 

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا در رابطه با سخنرانی پیش از دستور پرویز هادی، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز بود. 

پرویز هادی، عضو شورا در ابتدا گفت: متاسفانه بدعت شده که مسئولان بیشتر از مردم به وضع موجود انتقاد می کنند درحالی که سعی کنیم به جای انتقاد مشکلات را حل کنیم. متاسفانه تابحال شعار محور پیش رفته ایم و نتوانسیم عمل کنیم. 

وی افزود: هر کسی انتقادی دارد برای آن هم راهکار ارائه دهد. از الان به فکر چهار سال بعد نباشیم. 

اولویت ما باید ورزش باشد در کشورهای پیشرفته مردم به دلیل ورزش کردن سلامتی دارند. بیشتر افراد بالای ۱۸ سال اضافه وزن دارند و این هم به دلیل ورزش نکردن است. حتی با ورزش می توانیم معضلات اجتماعی که گریبان گیر شده است را حل کنیم. 

هادی تصریح کرد: ما ورزش همگانی را فقط روزهای جمعه در کوهپیمایی خلاصه کرده ایم. برای ورزش در مناطق کم برخوردار هم باید کاری کنیم و برای این مسائل برنامه خواهیم داشت. فضاهای ورزشی از بین رفته است و کمیسیون تحقیق و نظارت باید به این موضوع ورود پیدا کند. 

وی در ادامه گفت: چه کسی پاسخگوی این مسائل است؟ چه کسی نگهبان فضای سبز می باشد؟ در این امر باید با جدیت پیش برویم. در بحث ورزش بانوان و کودکان هم امکانات زیر صفر است. 

عضو شورا در رابطه با تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز نیز اظهار داشت: این تیم به حال خود رها شده است و هیچ مسئولی تابحال پیگیر این موضوع نشده است. تراکتورسازی سازی رو به افول است و نفس های آخر خود را می کشد. از سوی دیگر باشگاه‌ را به یک میلیارد واگذار کردند که حتی چک‌های آن هم پاس نشده است! اگر فساد در یک تیم فوتبال بود چرا آن را منحل نکردند؟

وی خاطرنشان کرد: در بعضی از محلات هنوز مشکلات فاضلاب وجود دارد درحالی که این مشکلات حل شدنی هستند. راهکاری برای این مشکلات ارائه نشده است ولی اگر کانال کشی شود آب باران موقع بارش وارد خانه ها نمی شود. 

هادی تاکید کرد: بحران خبر نمی دهد و ما نمیدانیم کی قرار است زلزله و سیل بیاید، ماشین آلات بسیار فرسوده شده است و باید نگاع ویژه ای به این موضوعات شود. 

وی در پایان گفت: در شهر ما مشکلات بسیار زیادی وجود دارد و باید سرمایه گذار جذب کنیم و اگر این کار نکنیم شهر از بن بست خارج نمی شود

شهرام دبیری، عضو دیگر شورا ادامه داد: در دور چهارم و پنجم شورای شهر، آب و فاضلاب یک سری خواسته ها داشت که ما آنها را حل کردیم و برای حمایت از آن ها تفاهم نامه هایی امضا شد.

وی افزود: در دوره های قبل تر ۵۰ درصد شهر شبکه آب و فاضلاب داشت در حالی که الان ۸۷ درصد است. اگر تعامل بیشتری با آب و فاصلاب انجام شود می توانیم پوشش شبکه فاصلاب را به ۱۰۰ درصد برسانیم. 

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا به گزارش معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی و مدیر کل اداری و منابع سرمایه انسانی شهرداری کلانشهر تبریز در خصوص نیروی انسانی پرداخت. 

مرتضی موحدنیا، معاونت برنامه ریزی شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: از سال ۷۸ اولین دوره شورا آغاز به کار کرد، ولی پیش از آن نیز استانداری درمورد پرسنل شهرداری تصمیم گیری می کرد. در کل، ۲۵۰ نفر در اولین دوره،۵۵۳ نفر در دور دوم‌، ۲۸۶۱ نفر در دور سوم ۱۶۶۱ نفر دوره چهارم شورا و ۳۰۴ نفر در دوره پنجم وارد شهرداری شدند. 

وی افزود: کل نیروهای شهرداری ۱۰۷۴۶ نفر می باشد که تعداد همکاران وزارتی در شهرداری ۹۱۹ نفر است و مابقی افراد نمی توانند در چارت سازمانی قرار بگیرند؛ در حالی که نیروهای شرکتی بیش از ۵ هزار نفر واجد شرایط قرارگیری در پست ها هستند. 

وی تصریح کرد: شهرداری در سال ۹۷ برای اولین بار از معاون رییس جمهور درخواست کرد که اجازه داده شود تبدیل وضعیت شوند. در سال ۹۸ بخشنامه ای صادر شده که تبدیل وضعیت ها انجام شود، این بخشنامه از ۲ طرف درخواست ابطال و عدم اجرا شده‌ یکی از جانب دیوان عدالت اداری و دیگری هم دیوان محاسبات بود. 

موحدنیا تاکید کرد: تعداد نیروهای شرکتی که در سامانه ثبت نام کردند ۴۳۰۱ نفر که ۲۲۵۰ نفر واجد شرایط برای تبدیل وضعیت بودند. ۱۹۷۰ نفر نیرو های همشهری بودند و ۲۷۰ نفر غیر همشهری بودند. 

وی ادامه داد: ۲۲۵۰ نفر رتبه بندی شدند‌ که ۲۰۷ نفر ایثارگر و ۳۸۴ نفر نیروهای وزارت کشور بودند که اجازه داده تبدیل وضعیت داده شد تا در پست های سازمانی به کارگیری شوند. از اعضای شورا می خواهیم کمک کنند سهمیه مان را بالا ببریم. 

معاونت برنامه ریزی شهرداری تبریز در بحث تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری نیز خاطرنشان کرد: وزارت کشور در این رابطه مجوزی صادر کرد و ماهم اقدام به تبدیل وضعیت کردیم. برای تبدیل وضعیت در سامانه شهرداری بیش از چهار هزار نفر ثبت نام کردند که نیمی از آنها واجد شرایط، دارای مدرک فوق دیپلم به بالا بودند و از این تعداد ۲۸۰ نفر مربوط به غیر از شرکت همشهری و مابقی کارکنان همشهری بودند. 

حکیمه غفوری، عضوشورا در ادامه گفت: باید لیست نفرات در سایت شفاف سازی اعلام شود. نیروهای خودی و غیر خودی هم وجود ندارد؛ نیروهای های شرکتی هم غیر مستقیم با شهرداری کار می کنند و نیروی خودی حساب می شوند. 

وی تاکید کرد: به چندین نفر حقوق میدهیم ولی از پرونده آنها خبر نداریم! باید پیگیر تبدیل وضعیت افرادی که دیبلم و زیر دیپلم هستند باشیم. 

دبیری اظهار داشت: در مجموع ۱۱۰۰ نفر را می توانیم تبدیل وضعیت کنیم. در مورد تبدیل وضعیت نیز تبعیض وجود دارد. 

وی تاکید کرد: در مورد پاکبان ها هم این مسائل وجود دارد که پیگیر تبدیل وضعیت هستند.همچنین باید به حق و حقوق مربیان ها هم رسیدگی شود. 

روح الله رشیدی، عضو دیگر شورا خاطرنشان کرد: باید پیگیر این موضوع باشیم که چرا نماینده کارگران تامین نیرو در جلسه حضور ندارد؟ 

وی افزود: هر کسی شهردار باشد باید پیگیر تبدیل وضعیت نیروها باشد. وقتی اعضای شورا به دفتر خود نفر می آورند کار معین می شوند این مجوز را چه کسی برای اینان می دهد؟ 

رشیدی در ادامه گفت: دسترسی به سامانه نیروی انسانی را برای اعضای شورا فراهم کنید و به ما این امکان داده شود تا وظیفه نظارتی خود را اعمال کنیم. 

علی نوای باغبان، عضو شورا اظهار داشت: هر گونه جذب در شهرداری باید از طریق آزمون باشد. از خودمان شیوه نامه جذب در نیاوریم. باید قانونی تصویب کنیم مثلاً از هر دو سال یکبار از طریق فرخوان نیرو جذب کنیم. 

وی در پایان گفت: ما آمار را بصورت کتبی می خواهیم؛ باید بفهمیم شورای ششم شهرداری را با چند نفر نیرو تحویل گرفته است و بعد از ۴ سال با چند نفر نیرو تحویل خواهد داد؟

حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر، عضو دیگر شورا تصریح کرد: بدون آمار نمی توانیم برنامه گذاری داشته باشیم. هر کسی که گزارش می دهد، باید آمار مکتوب ارائه دهند تا بتوانیم پیگیری کنیم. 

وی همچنین تاکید کرد: هر فردی که دعوت می شود باید آمار مکتوب و با مهر و امضا ارائه دهد تا با آمار های دیگر مغایرت نداشته باشد. 

مظفر سلیمانی، سرپرست شهرداری در این خصوص بیان کرد: به هیچ عنوان حقوق نیروهای کار معین، کم نمی شود و هیچکس بدون پست نخواهد ماند. فقط اضافه کاری حدود ۲۰ نفر از نیروهای کار معین کم شده است. 

وی افزود: خروجی کار حوصله می خواهد ولی حتما آمار رسمی را این هفته ارائه می دهیم. 

حجت الاسلام رسول برگی تاکید کرد: جوانان مردم سالها است که بیکار هستند و میخواهند با مدرک تحصیلی بالا، زمین جارو کنند اما آقازاده های عزیز، خواهرزن ها و عروس ها وارد بدنه شهرداری می‌شوند‌! و اگر نیاز باشد اسامی را هم اعلام ‌می‌کنیم. 

وی افزود: برخی سخنان موجب می‌شود جوانان از نظام دور شوند نباید اینگونه باشد که آقا زاده ها بدون شرایط وارد سیستم شوند و جوانان مردم بدون کار پیر شوند. 

محمدحسن اسوتچی، عضو شورا خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم به تامین نیرو ها مسئولیت داده نمی‌شود درست نیست؛ در تامین نیرو حتی مامور به خدمت نیز میتواند پست دریافت کند. 

وی در ادامه گفت: از سال ۸۶ که به شورا آمدیم وضعیت به این شکل نبود اگر امروز به اینجا رسیده‌ایم در سایه همین پیگیری ها بوده است. وقتی در شورای سوم حضور داشتیم حقوق کارکنان ۴ ماه عقب بود و شهردار محترم پیگیری نمی‌کرد اما امروز تاخیر در پرداخت فقط چند روز است. 

عضو شورا در خصوص بیمه ها نیز تصریح کرد: بیمه های کارکنان به صورت کامل پرداخت نمی‌شد که امروز سامان یافته است. 

وی خاطرنشان کرد: مسئولین دفاتر اعضای شورا را خارج از نوبت کار معین کردند که بنده هم اعتراض کردم ولی آخرش خودم بد شدم. داماد یکی از بزرگواران قرارداد رسمی شده است پس اگر بخواهیم می شود. 

اسوتچی ادامه داد: در شورای پنجم برای افرادی که در شورا کار نمی‌کردند، گزارش عملکرد ارسال شده است و حراست و امور مالی هم هیچگونه واکنشی نداشته‌اند. 

وی در پایان تاکید کرد: من در شورا های قبلی در اقلیت بودم و علیرغم مخالفت با بسیاری از مسائل این موضوعات تصویب می‌شد. 

دستور جلسه پنجم

سخنرانی میان دستور روح اله دهقان نژاد عضو شورای کلانشهر تبریز

روح اله دهقان نژاد، عضو شورا در ابتدا گفت: عفو جرایم رانندگی موضوع خوبی است. در این ایام پاکبانان هم زیاد کار کردند‌، اضافه کار پاکبان ها را کامل پرداخت کنید. 

وی افزود: در ۴ سال آینده علاقه دارم که به نقشه راه خودم تاکید کنم تا شورا به جایگاه قانونی خود برگردد و از تمام کنشگران اجتماعی هم دعوت می کنم به ما کمک کنند. 

دهقان نژاد تاکید کرد: ایجاد شفافیت در مدیریت شهری، تحقق حقوق شهروندی، نقشه جامع فرهنگی اجتماعی تبریز، توسعه و پیشرفت متوازن شهر، عدالت در توزیع امکانات شهر باید در اولویت قرار بگیرند. ۷۰ درصد بودجه عمرانی شهر اگر دوسال متمرکز به حاشیه شود خیلی از مشکلات حل می شود. 

عضو شورا در ادامه گفت: در جذب نیروی انسانی غفلت هایی شده است برای این غفلت ها سد بکشیم تا تکرار نشوند. جذب ها باید بر اساس نیاز انجام شود. مردم هم از کارمندان شهرداری گلایه دارند باید در خدمات شهرداری تسهیل و تسریع انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: میزی که پشت آن نشسته ایم برای ما نعمت است. در شهرداری افراد توانمند و متخصص حضور دارند که می توانند مسئولیت های شهرداری را بر عهده بگیرند. رِنج مدیریتی شهرداری اگر ۱۰سال کاهش یابد خوب است. 

دهقان نژاد اظهار داشت: سال ها است که هزاران میلیارد تومان برای مترو زیر زمین هزینه می شود بدون اینکه به رفاه مردم افزوده شود. در شورای ششم تحقیق و تفحص از مترو جزو اولویت هاست. بحث ما تصادف مترو است‌ و بحث اوراق مشارکت ۶۵۰ میلیادی است. می گویند ۵ هزار میلیارد تومان دولت می داد ولی پرید‌، مستنداتش را به ما ارائه دهید. 

وی تاکید کرد: توجیه اقتصادی فاینانس رسانه ای شود؛ کلانشهرهایی مثل اصفهان بودجه قطارهای حومه ای دریافت کرده اند! از مراجع قضایی نیز تشکر می کنم که به خاطر میلگردها تفهیم اتهام شده است. 

وی همچنین اظهار داشت: در رابطه با تیم تراکتور پیام هایی زیادی می آید؛ صاحبان اصلی تیم تراکتور هواداران پرشور هستند. می توانیم به جای واگذاری به بعضی افراد که منافع خود را پیگیری کنند سهام را به خود مردم واگذار کنیم. 

عضو شورا در پایان گفت: بحث حقوقی تیم علم و ادب را بررسی کنیم، چرا طلب شهرداری داده نشده است؟ چرا چک هنوز به بانک نرفته است؟

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.