تبریزبیدار گزارش می دهد؛

بریدن نفس مستاجران در شرایط قرمز اجاره بها / تبصره های بی خاصیت کرونایی!

آمارهای رسمی و مشاهدات میدانی در تبریز از عملی نشدن مصوبه ستاد کرونا در خصوص افزایش اجاره بهای منزل حکایت می کند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار ستاد ملی کرونا در سال ۱۳۹۹ با توجه به همه گیری ویروس کرونا، در مصوبه ای سقف مجاز افزایش اجاره بها در کلانشهرها را ۲۰ درصد اعلام کرد. در خرداد ماه ۱۴۰۰ نیز در هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا نرخ اجاره بها به همان مصوبه قبلی باقی ماند.

اما با وجود این مصوبه، آمارهای رسمی و مشاهدات میدانی در تبریز از عملی نشدن این مصوبه حکایت می کند؛ آمار بانک مرکزی از رشد قیمت اجاره بهای کلانشهرها به میزان ۳۶.۳٪ می‌باشد.

در بررسی های میدانی تبریزبیدار نیز مشخص شد که این آمار تا بیش از ۵۰٪ رشد داشته است. به هر حال این آمار رسمی و غیر رسمی نشان می دهد که مصوبه ستادملی کرونا جدی گرفته نشده است. 

انصاف مالک به شرط هوایی نشدن مستاجر

در لابلای پرس و جو از بنگاه های املاک با یک صاحب خانه ها در شهرک اندیشه تبریز هم صحبت می شوم؛ او با بیان اینکه تعیین درصد قیمت ها باید نسبت به مناطق مختلف شهر متفاوت باشد، می‌گوید: درصد تعیین شده از سوی صاحب خانه بستگی به انصاف او دارد. من خانه ای را به کسی اجاره داده ام که چهارسال اجاره بهای آن را تغییر نداده ام. چون می بینم مستاجر توان پرداخت کرایه بیشتر از آن قیمت را ندارد. گاها حتی اجاره بها را از او دریافت نمی کنم. ولی این کوتاه آمدن ها از سمت صاحب خانه نباید منجر به بیخیالی مستاجر شود. 

وی بر لزوم ایجاد ثبات در تمام مسائل کشور تاکید  کرده و اظهار می دارد: مردم با روش کدخدا منشی می توانند مشکلاتشان را حل کنند اما این مسئولین هستند که باید راه حلی پیش رو بگذارند.

تاثیر کرونا بر بازار آشفته مسکن

در ادامه با یکی از مشاورین املاک شهرک اندیشه تبریز هم صحبت می شوم. وی به توجیه افزایش بی رویه قیمت اجاره بها پرداخته و می گوید: کرونا باعث شد که نقل مکان چندان صورت نپذیرد و مورد اجاره پیدا نشود. برای همین برخی افراد سوء استفاده کرده و به کرایه اجاره را دو برابر می کنند.

وی اظهار می دارد: ما امسال خیلی کم اجاره نامه نوشته ایم در حالی که قبل کرونا اینطور نبود. قیمت های اجاره دو برابر که هیچ سه برابر شده است.

Image title
او به عوامل این گرانی اشاره کرده و می گوید: عواملی مانند افزایش قیمت تمامی کالاها، کاهش خرید و فروش، کمیاب شدن موارد اجاره ای و بسیاری چیزهای دیگر دست به دست هم داده اند و اجاره بها را گران تر کرده اند. هر چیزی که در بازار کمیاب باشد قیمت آن نیز گران خواهد بود.

Image title

تبصره های بی خاصیت کرونایی!

شهروندی مستاجری که با هزینه های اجاراه بها و معیشت دست و پنجه نرم می کند به خبرنگار ما می گوید: قرار بود اجاره بها در کلانشهر ها ۲۰ درصد گران شود اما الان سه برابر گران شده و هیچگونه نظارتی هم وجود ندارد.، چون در ایام کرونایی حکم تخلیه صادر نمی شود، بجای آن تبصره صادر می کنند که در مرحله عمل هیچ تاثیری ندارد.

وی تصریح می‌کند: تنها کسی که در این میان به او ظلم می شود، مستاجر است. مالک، قیمت را تا چند برابر افزایش می دهد و نوش جان می کند و تمام فشارها بر مستاجر وارد می شود. نهاد نظارتی پس کجاست؟
Image title
این شهروند برای حل این مساله راهکارهایی ارائه کرده و می گوید: اتحادیه های املاک و شهرداری های مناطق می توانند با بررسی و کارشناسی خانه ها، برای هر خانه قیمت گذاری کند. در اینصورت صاحب خانه نمی تواند هر قیمتی را که دلش می خواهد برای اجاره بها تعیین کند و همچنین قیمت و اطلاعات تمامی املاک مناطق در دست دولت خواهد بود و این اطلاعات می تواند در تصمیمات او دخیل باشد.

گزارش از امیررضا فرامرز

انتهای پیام/

پی نوشت: تصاویر تزئینی است و ارتباطی با گزارش ندارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.