آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

قطع ناگهانی افتتاح پروژه ها بعد از انتخاب شهردار / پارتی بازی در آسفالت ریزی معابر!

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام برگی و با حضور همه اعضای شورا در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام برگی در سخنان پیش از دستور جلسه، ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت رقیه (ع) خاطرنشان کرد: جوانان مدافع حرم، امنیت حرم حضرت رقیه را تامین کرده اند و در آنجا دفاع می کنند. 

وی همچنین افزود: در مورد تبریز، قدم های مثبتی انجام شده است؛ متاسفانه در ماجرای اخیر، کج سلیقگی شده است و ما با بخش شدن باسمنج مخالف نیستیم ولی قرار نیست ۲۱ هکتار از شهر تبریز را بخاطر باسمنج کوچک تر کنیم؛ این ماجرا به ضرر شهر تبریز و باسمنج خواهد بود. 

حجت الاسلام برگی تصریح کرد: بخشداری چگونه می تواند جلوی ساخت و ساز های غیر مجاز را بگیرد در حالی که چندین سال است در این بخش، ساخت و ساز های غیر مجاز بیداد می کند! وقتی به این ماجرا ورود کردیم گفتند اعضای شورا به مناطق حاشیه نشینی برسند در حالی که با این کار حاشیه نشینی به وجود خواهد آمد؟! 

وی تاکید کرد: ما پیگیر این ماجرا هستیم و با نمایندگان مجلس و قوه قضاییه این ماجرا را ادامه خواهیم داد و کوتاه نمی آییم چرا که باید به این موضوع، بومی و منطقه ای نگاه کرده باشیم. 

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا در خصوص ارائه گزارش مرکز پژوهش های شورای اسلامی کلانشهر تبریز بود. 

حسین اصغر پور، رئیس مرکز پژوهش ها در خصوص این مرکز گفت: مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر تبریز اواخر سال ۹۷ تشکیل شده است و  ۹ عضو دارد که ۶ عضو آن حقوقی و سه عضو هم حقیقی هستند.

وی افزود: بررسی لایحه بودجه شهرداری سازمان های مختلف، بررسی لایحه عوارض محلی سال های مختلف و بررسی تفریغ بودجه سال های مختلف و …. جزو اهم اقدامات مرکز پژوهش ها می باشد.

اصغرپور اظهار داشت: راه اندازی کتابخانه تخصصی مدیریت شهری، اصلاح هزینه های بودجه شهرداری، برگزاری کلاس های آموزشی برای معاون های ادارات، جلسه در خصوص آسفالت شهرداری و ….. جزو مهمترین عملکرد در مرکز پژوهش ها بوده است.

وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم شهرداری و شورای شهر بتواند تعامل خوبی با مرکز پژوهش ها داشته باشد

علیرضا نوای باغبان، عضو شورا در ادامه گفت: گزارشات سازمان ها می تواند ثابت کند که چقدر در مرکز پژوهش ها کار شده است؛ الان ۳ سال از تاسیس مرکز پژوهش ها رد می شود و باید حدود ۲۰۰ گزارش تحویل شورا داده می شد ولی من تا بحال هیچ گزارشی از مرکز پژوهش ها ندیده ام!

فریدون بابایی اقدم، عضو دیگر شورا تصریح کرد: بعضی از مواردی که می آید کپی برنامه های تهران است؛ این مورد هیچ اشکالی ندارد. ولی باید عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: مرکز پژوهش ها باید تکالیف چشم انداز و تبصره ها را آماده کنند و به شورا ارجاع بدهند

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا در رابطه با انتخاب نمایندگان شورای شهر در هیئت امنای مرکز پژوهش های شورای اسلامی کلانشهر تبریز بود.

Image title


لازم به ذکر است که با رای اکثریت اعضای شورا، روح الله رشیدی، علیرضا نوای باغبان و فریدون بابایی اقدم به عنوان نمایندگان شورای شهر در هیئت امنای مرکز پژوهش های شورای اسلامی کلانشهر تبریز انتخاب شدند.

دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسی گزارش محمدحسین اسحقی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز از وضعیت فعلی پروژه ها و عملکرد ۵ ماه پرداخت.

محمدحسین اسحقی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز در ابتدای گزارش خود بیان کرد: رمپ خروجی یوسف آباد، پارک قلم، ساماندهی مزار شهدای شام غازان، احیای باغات لاله و فاز ۲ پارک اندیشه پروژه های در حال تکمیل می باشد که نهایت تا یک ماه دیگر افتتاح خواهد شد.

وی در ادامه گفت: در پنج ماهه نخست، ۱۷۶ مجوز برای مجوزهای عمرانی صادر شده است. همچنین در پنج ماهه نخست سال جاری، ۳۲ درصد پروژه ها منجر به قرارداد و  ۹۰ هزار تن معابر و کوچه ها آسفالت شده اند.

اسحقی افزود: برای آسفالت معابر شهر تبریز ، باید بودجه زیادی اختصاص پیدا کند؛ در بودجه امسال، ۱۶۰ میلیارد تومان برای آسفالت‌ریزی اختصاص یافته است و هر جا آسفالت‌ریزی می‌شود، جزو اولویت‌ها بوده است و اینگونه نیست که تحت فشار افراد، محله و خیابانی آسفالت‌ریزی شود.

وی همچنین تاکید کرد: معدنی در منطقه صوفیان خریداری کرده‌ایم که مصالح اولیه آسفالت شهرداری را برای حداقل ۳۰ سال تامین خواهد کرد.

بابایی اقدم ادامه داد: یک تعداد از پروژه‌های های ناقص افتتاح شدند و الان تمامی پروژه ها تعطیل شدند؛ چرا زمان انتخاب شهردار قبل هر روز پروژه افتتاح میکردید؟ چرا انرژی پیمانکار ها کم شد؟! در مناطق کم برخوردار آنچنان آسفالت ریزی نشده است. برای عدم رغبت پیمانکار ها باید راهکار ارائه بدهید.

وی خاطرنشان کرد: میدان آذربایجان چندین سال است ناقص مانده است واقعا برایتان سوال نیست؟ پروژه آذربایجان، مردم را نسبت به سیستم و شهرداری بدبین کرده است!

پرویز هادی، عضو شورا اظهار داشت: مردم از وضعیت آسفالت ناراضی هستند، لطفا لیست آسفالت را رسانه ای کنید تا مردم بدانند کی منطقه خودشان آسفالت ریزی خواهد شد؟ بعضی از مدیران آسفالت را برای خودشان رزومه قرار می دهند.

وی همچنین تاکید کرد: آمفی تئاتر عینالی استاندارد نمی باشد و اگر سیل بیاید کلا خراب می شود؛ چه کسی این پروژه را مهندسی کرده است؟

باغبان در این خصوص بیان کرد:  این دستور جلسه باید به کمسیون مربوطه ارجاع داده شود تا بررسی دقیق انجام شود؛ این قابل قبول نیست که بعضی از مناطق ۸ درصد پیشرفت پروژه داشتند و بعضی از مناطق بالای ۳۰ درصد می باشد. دلیل این اختلاف ها چیست؟

یاسین بجانی، عضو دیگر شورا تصریح کرد: متاسفانه در مناسب سازی و بهسازی و پل های های عابر پیاده معلولین و جانبازان به چشم نخوردند. متاسفانه این عزیزان همیشه فراموش می شوند؛ لطفا به این مسائل توجه ویژه‌ای شود.

روح اله دهقان نژاد، عضو شورا خاطرنشان کرد: در بعضی از پروژه‌ ها کاری انجام نشده است ولی جزو عملکرد خود حساب می کنید ولی همچنان ناقص مانده است. آیا پروژه ارتش، از سازمان ترافیک شهری مجوز دارند یا خیر ؟

دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا به بررسی گزارش کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی کلانشهر تبریز پرداخت.

رشیدی در این خصوص اظهار داشت: بررسی میدانی پروژه‌های تقاطع همسطح و غیرهمسطح انجام شده است. میزان پیشرفت فیزیکی و مشکلات و عوامل کندی پروژه ها آسیب‌شناسی شده اند ولی نظام اولویت‌بندی پروژه‌ها در شهرداری وجود ندارد.

وی افزود: پارک بزرگ یک پروژه چند بعدی می باشد و شورا در رابطه با این پروژه باید وسواس داشته باشد. طرح مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک، هنوز در نقطه صفر می باشد.

وی تاکید کرد: دلیل اصلی تاخیر در پروژههای عمرانی این است که شان کمیته تخصیص مشخص نیست. برای نصب یک سرعت گیر ما‌ه‌ها وقت صرف بروکراسی اداری می‌شود


لازم به ذکر است که با رای اکثریت اعضای شورا، لایحه شهرداری تبریز در خصوص شروع بکار خط۳ مترو تبریز با طرح دو فوریت در شورای شهر به تصویب رسید.

دستور جلسه پنجم

دستور پنجم جلسه امروز شورا در رابطه با بررسی مصوبات کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز بود.

هادی در این خصوص تصریح کرد: ورزش یک مقوله بسیار مهم می باشد. به نظر من یک کمسیون اختصاصی برای ورزش ایجاد شود. برای ورزش باید اهمیت بیشتری داده شود و در اولویت باشد.

حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر در ادامه گفت: موضوع فرهنگ، یک بحث بسیار گسترده ای است و فرصت نمی شود در مورد ورزش، بحث شود. حضور آقای هادی در کمسیون ورزش لازم و ضروری است؛ باید فضای مجزا و مستقلی برای ورزش ایجاد شود.

غلامرضا احمدی، عضو شورا خاطرنشان کرد: اهتمام لازم برای ورزش لازم و ضروری است و باید نگاه فرهنگی به ورزش داشته باشیم. باید در کمسیون فرهنگی، چکش کاری شود تا تصمیم بهتری در این خصوص گرفته شود.

لازم به ذکر است که با رای اکثریت اعضای شورا، کلیات کمیسیون ورزش و جوانان تصویب شد و جزئیات آن به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد

رشیدی در پایان جلسه خاطرنشان کرد: موضوع یکسان سازی شهدا در کشور چالش ایجاد کرده است. طراح ساماندهی مزار شهدا، بنیاد شهید است. بنیاد شهید بدون مطالعات این کار را شروع کرد و مزار شهدا را زیر لودر رفت؛ حضرت آقا نیز در این مورد واکنش نشان دادند ولی متأسفانه این کار را ادامه دادیم!

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.