سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

خانه کلانتری در انتظار تملک شهرداری و مرمت

در دوره پنجم شورای اسلامی تبریز قرار شد شهرداری تبریز خانه کلانتری را تملک و مرمت کند ولی در روزهای پایانی شورا این امر مهم به نتیجه نرسید.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار؛ الناز سیاسی(مرمت گر) / خانه تاریخی کلانتر تبریز منتسب به ابراهیم خان شرف الدوله کلانتری، سومین شهردار تبریز و نماینده اولین مجلس شورای ملی قاجار است.

قدمت این بنای تاریخی با شکوه به دوره قاجار می رسد که دارای سبک قفقازی و به حالت کوشک و داخل باغ بوده که شاید از نادر ترین بناها به حساب می آید که دارای چنین معماری است. 

Image title

خانه و باغ کلانتری واقع در خیابان عباسی تبریز به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران دارای دو طبقه و بدون زیر زمین است.

پلان این بنا کاملا قرینه و مانند خانه های دوره قاجار می باشد.

ستون های باشکوه و بسیار بزرگ که هم اکنون هم سر پا هستند در طبقه همکف به چشم می خورد.

Image title

این بنا داری تزئینات منحصر به فردی است، سر ستون های کچی زیبا که هنوز قسمتی از آن باقی مانده و قاب بندی آجری کاشی های هفت رنگ بالای طاق های ایوان ها که جز نادر ترین کاشی ها می باشد و موارد دیگر این بنای باشکوه که تاریخ و هویت شهر کهن تبریز محسوب می شود.

این بنا در حال حاضر در تملک آموزش و پرورش بوده که اداره کل میراث فرهنگی استان در چند مرحله آن را مرمت و بازسازی کرده است.

Image title

در دوره پنجم شورای اسلامی تبریز طی جلسات مکرر قرار شد که شهرداری تبریز این بنا را تملک کند ولی متاسفانه در روزهای پایانی شورا این امر مهم به نتیجه نرسید.

Image title

امید است دوره ششم شورای شهر تبریز در تملک این بنای تاریخی همت کرده و مرمت و بازسازی آن را به سر انجام برساند و قدمی بزرگ در حفظ تاریخ و هویت شهر برداشته شود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.