تبریزبیدار بررسی می کند؛

داستانِ کی بود کی بود؟! من نبودم برای مزار شهدا

مجریان و متولیان امیر یکسان سازی گلزار شهدا در یک فرار رو به جلو خود را مدافع حفظ میراث فرهنگی جا زده و داستان کی بود؟! کی بود؟! من نبودم می سرایند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار داستان یکسان سازی مزار شهدا در وادی رحمت تبریز داستانی دور و دراز است که چندسالی می شود سوژه رسانه های محلی و فعالین فرهنگی و اجتماعی است، این داستان پس از اظهار مخالفت رسمی رهبر معظم انقلاب با یکسان سازی مزار شهدا بدون در نظر گرفتن لزوم حفظ میراث فرهنگی و تاریخی مزارها وارد فاز دیگری شد.

فرار رو به جلوی مجریان

پیش از اظهار نظر رهبر معظم انقلاب مدیرانی که مجری یکسان سازی بودند اهمیتی به انتقادات نمی دادند تاجایی که حتی برخی خانواده شهدا را علیه منتقدین فعال می کردند تا افراد منتقد در برابر یکسان سازی و از بین رفتن میراث فرهنگی شهدا سکوت پیشه کنند اما بعد از اظهار نظر مذکور جریان متفاوت شد و این مدیران در یک فرار رو به جلو خود را مدافع حفظ میراث فرهنگی جا زدند و بعد از آن سعی کردند تقصیر ماجرا را گردن دیگری حواله کنند و داستان کی بود؟! کی بود؟! من نبودم بسرایند.

Image title

پیگیری های متعدد تبریزبیدار از بنیاد شهید استان تنها به وعده ارایه طرح جهت ساماندهی فاز دوم وادی رحمت بسنده شد و دیگر خبری از تحقق وعده ها نشد.

در پی انتقادات اخیر در مورد ادامه بحث یکسان سازی، فرخ جلالی، مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز گفته است: در راستای رفع دغدغه های مقام معظم رهبری با توجه به تشکیل کارگروه ویژه در بنیاد شهید برای ساماندهی گلزار شهدای آرامستان های تبریز، هرگونه تغییر باید به تصویب و ابلاغ این مجموعه برسد.

او می گوید: از بهمن ماه ۹۸ کارگروهی ویژه با حضور نمایندگان بنیاد شهید، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، صاحب نظران،‌ منتقدان و اساتید دانشگاه برای طراحی نحوه ساز و کار ساماندهی فاز دوم گلزار شهدا تشکیل شده است. قرار است این کارگروه طرح نهایی خود را به بنیاد شهید ارائه کرده و سپس برای اجرا به شهرداری ابلاغ گردد، تاکنون هیچ طرحی برای ساماندهی فاز دوم گلزار شهدای وادی رحمت به این مجموعه ابلاغ نشده است.

Image title

ناهماهنگی دو مجموعه در شهرداری

جلالی در مورد حواشی ایجاد شده در طرح ساماندهی گلزار شهدای آرامستان ستارخان گفته است: ما از همان ابتدا با اجرای این طرح بدون بررسی تخصصی مخالفت کردیم اما سازمان های درگیر، شهرداری مربوطه با هماهنگی خانواده های معظم شهدا راسا اقدام کردند.

در اینجا می توان گفت شهرداری منطقه خود سری و اقدام به یکسان سازی در گلزار شهدای ستارخان کرده است و در اصل یک قسمت شهرداری که متولی امور ساماندهی بوده و هست تقصیر را به شهرداری منطقه مربوطه حواله کرده است، غافل از اینکه این دو مجموعه هر دو زیر مجموعه شهرداری تبریز هستند و در نهایت شهردار تبریز می باید پاسخگویی چرایی این اقدام ضد فرهنگی باشد.

Image title

برخورد عمرانی با مقوله فرهنگی

روح الله رشیدی عضو شورای شهر تبریز و منتقد یکسان سازی مزار شهدا، در حاشیه نشست هم ادیشی خود با رسانه ها در پاسخ به سوال تبریزبیدار در خصوص رویکرد شورای ششم برای ساماندهی گلزار شهدا گفت: قبلا با این موضوع با رویکرد عمرانی برخورد کردند در حالی که رگه فرهنگی ماجرا برجسته بود.

وی ادامه داد: در آن مقطع کارهای زیادی در قالب تولید مستند، پایان نامه و… جهت نقد به حذف آثار شهدا انجام دادیم اما مدیران وقت توجهی نکردند و شبیخون به فاز اول گلزار شهدا زدند.

رشیدی با اشاره به احداث پارک محله در محل آرامستان ستارخان در محله منبع تبریز نیز گفت: دست بوس کسانی هستیم که محل را سامان بخشیدند اما چرا بدون پشتوانه فکری، سنگ مزار شهدا را شکستید و حجله ها را جمع کردید؟

Image title

هزینه تراشی و فاکتور زدن به نام شهدا!

وی افزود: حتی به توافق صورت گرفته در اسفند ماه ۹۸ نیز توجه نشد و هر کس از راه رسید کار خود را کرد.

عضو شورای شهر تبریز با کنایه به اینکه صاف کردن را همه بلدند، افزود: پیشنهاد تحقیق و تفحص از هزینه های صرف شده در پروژه یکسان سازی را داده ام.

وی با انتقاد از هزینه تراشی های صورت گرفته در گلزار شهدا گفت: ستون های حجیمی در فاز دوم گلزار شهدا بکار رفته که مخصوص ساختمان چند طبقه است! برای تکمیل گلزار شهدای ستارخان ۱۰ میلیارد تومان درخواست منابع شده است! همه این هزینه ها را به نام شهدا فاکتور می زنند.!

رشیدی همچنین گفت: از یک گروه مردمی خواسته شده تا برای گلزار شهدای وادی رحمت طرحی آبرومندانه ارائه دهند تا این مزارها از غربت بیرون آیند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.