سبدکتاب تبریزبیدار؛

«مکتب شهریار » / تاملی بر زندگانی، شعر و اندیشه استاد شهریار

سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، شاعر پارسی‌گوی ترک زبان، در سال ۱۲۸۵ هجری شمس چشم به جهان گشود. سرگذشت عشق آتشین و ناکام او که به ترک تحصیل وی از رشتهٔ پزشکی در سال آخر منجر شد، مسیر زندگی او را عوض کرد و تحولات درونی او را به اوج معنوی ویژه‌ای کشانید و به اشعارش شور و حالی دیگر بخشید.

به گزارش تبریز بیدار ، 27 شهریور روز وفات محمدحسین بهجت (شهریار)، شاعر پرآوازه تبریزی است که به روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است. اهل ادب شهریار را حکیم نیز می نامند چرا که به تعبیر مقام معظم رهبری که خود از ادیبان ادبیات فارسی است باید او را حکیم نامید.

به همین مناسبت، سبد کتاب تبریزبیدار، کتاب مکتب شهریار تاملی بر زندگانی، شعر و اندیشه استاد شهریار نوشته محمدتقی سبکدل را به دوست داران شعر و ادبیات فارسی معرفی می کند.

نویسنده در این کتاب سه جلدی مقدمه ای جامع آورده و تاثیر شهریار بر ادبیات معاصر، هویت ملی و ایرانی در اشعار شهریار، علی (ع) از دیدگاه شهریار، ستایش ائمه (ع) و … را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

کتاب حاضر در فصل اول به شرح زندگی شهریار پرداخته و در سه فصل بعدی به ترتیب غزلیات و قصاید و مثنویات وی را مورد بررسی قرار میدهد. در فصل پنجم اشعار (دو مرغ بهشتی)، (هذیان دل)، (افسانه شب)، (پیام به انیشتین) و… مورد بحث این نویسنده قرار گرفته است. در فصول بعدی نیز منظومه حیدربابا، تاثیر شهریار از گذشتگان، تاثیر نیما بر اشعار شهریار، تاثیر موسیقی بر اشعار شهریار، تاثیر شهریار بر ادبیات و شعر معاصر فارسی و اصطلاحات عامیانه در شعر شهریار تشریح شده است.

نویسنده در ابتدای این کتاب می گوید:

«بنده نکوشیده‌ام که تنها شعر شهریار را شرح کنم بلکه ذهنم را به شعر شهریار سپرده‌ام تا شعر او ذهن مرا تفسیر کند. اگر بخشی از ساختار این ذهن را پاره‌ای از همان اجزاء و عناصر و مصالحی ساخته است که هم شهریار وارث بخش عظیمی از آن بوده است و هم بسیاری از معاصران، تفسیر ذهن حقیر از زبان شهریار با تفسیر و تأویل شعر او بیگانه نیست؛ و نیز اگر بخشی دیگر از ذهن مرا عالمان و شهریارشناسان قدیم و جدید پرداخته‌اند تفسیر این ذهن از طریق شعر شهریار با پاره‌ای گفته‌ها و تفسیر‌های آن نیز یکسره بیگانه و متفاوت نیست و شاید که طرح و نمای آن تازه‌تر از نکته‌ها و دقایق مندرج در آن باشد.»

Image title

فهرست این کتاب عبارت است از:

سرآغاز

شرح زندگانی استاد شهریار

غزلیات

قصاید

مثنویات

مکتب شهریار

حیدر بابا

تأثر شهریار از اسلاف

تأثیر نیما بر اشعار شهریار

تأثیر موسیقی بر اشعار شهریار

تأثیر شهریار بر ادبیات و شعر معاصر فارسی

ارادت شهریار به علی (ع)

شهریار از دیدگاه معاصران

اصطلاحات عامیانه در اشعار شهریار

جلوه‌های عرفان در اشعار شهریار

صنایع لفظی و معنوی بدیع در اشعار شهریار

هویت ملی و ایرانی در اشعار استاد شهریار

کتاب‌شناسی

این کتاب در ۶۵۳ صفحه از سوی انتشارات بهاردخت در تبریز در زمستان ۱۳۹۳ منتشر شده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.