حدادعادل در تبریز مطرح کرد؛

دوگانه زبان فارسی و ترکی نداریم

مراسم بزرگداشت استاد شهریار و بزرگداشت شعر و ادب فارسی عصر امروز با سخنرانی رئیس فرهنگستان زبان فارسی در تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، غلامعلی حدادعادل در مراسم بزرگداشت استاد شهریار گفت: در هر برهه ای از کشور نام تبریز می درخشد، از دوره صفویه و قاجار تا مشروطه و بزرگانی چون ثقه الاسلام، ستارخان و باقرخان ستارگان درخشان این شهر هستند.

وی با بیان اینکه مقبره الشعرای تبریز گنجینه ای از بزرگان کشور است، افزود شاعران بزرگی در این مکان کنار کوه سرخاب از دیر باز مدفون شده اند. اسدی طوسی نزدیک به هزار سال پیش از طوس به تبریز آمده، قطران تبریزی خاقانی، شمس الدین سجاسی، همام تبریزی، مانی شیرازی، لسانی شیرازی و بالاخره شهریار.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی گفت: گمان نمی کنم در هیچ جای جهان هیچ مقبره شعرایی به این غنایی که سند اصالت و نشان دهنده آذربایجان است، باشد.

وی با تاکید بر اینکه تبریز شهر معنویت بوده، افزود: در این شهر بزرگان و مرشدان و رهبران طریقت زندگی کرده اند. شمس تبریزی که از تبریز برخاسته و آتش به جان مولانا زده و او را مولانا کرده است.

حداد عادل با اشاره به عظمت استاد شهریار گفت: در زمانه ما شاعر بزرگی در چنین شهری تربیت می شود و باعث افتخار تبریز و آذربایجان می شود.

وی ادامه داد: شهریار هم با شعر کهن انس داشت و هم با جریان های معاصر شعر آشنا بود. او نه تنها دل در گرو حافظ و سعدی داشت، در زمان خود با بهار و نیما انس داشت.

حدادعادل بیان داشت: شعر و غزل شهریار سرشار از معنویت است. شعر «علی ای همای رحمت» به دل و جان تمام ایران نشسته است. اشعار هیچ شاعری مانند او مردمی نیست.

وی اضافه کرد: دیوان او را که ورق می زنیم حوادث مهم تاریخی کشور در آن جلوه می کند و برای بسیجیان و زرمنده ها نیز شعر سرود. شهریار در زمانی به زبان ترکی شعر سرود که نوشتن روزنامه و مقاله و کتاب ترکی جرم محسوب می شد اما او با این کار خود را نشان داد.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی گفت: مقام معظم رهبری به زبان ترکی اشعار شهریار را می سرایند و برای من ترجمه می کنند.

وی گفت: خوشحالم که می توانم اینجا عرض کنم ما شهریار را یک نمونه کامل آذربایجان می دانیم. شهریار به همان اندازه که به زبان مادری خود علاقمند است به همان اندازه به ایران و زبان فارسی نیز وابسته بود و اشعار فارسی سروده است.

حدادعادل گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران درباره زبان ترکی، همان الگوی شهریار است که هم به زبان ترکی به عنوان زبان آذربایجان و هم زبان فارسی به عنوان زبان ملی سروده است.

وی تاکید کرد: ما دوگانه ای به زبان ترکی و فارسی نمی شناسیم. زبان ترکی و زبان های دیگری که در کشور تکلم می شوند، تاریخ و فرهنگ کشور هستند. احترام و پاسداشت شهریار و زبان ترکی را وظیفه خود می دانیم.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.