آنچه در نشست مشترک اعضای شورای شهر با نمایندگان مجلس گذشت؛

نقاشی نتانیاهو برای باسمنج! / از قیخ متیر تا ۱۷ شهریور برای معالجه

جلسه فوق العاده امروز شورای شهر تبریز با حضور ۴ تن از نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، آقایان حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، مسعود پزشکیان، محمدحسین فرهنگی و روح الله متفکرآزاد در این نشست مشترک حضور داشتند.

شهرام دبیری، عضو شورا در ابتدا بیان کرد: مطالبات شهرداری تبریز از دولت توسط نمایندگان مجلس پیگیری شود؛ شهرداری مشهد بخش اعظمی از مطالبات دولتی خود را از طریق تهاتر حل کرده اما تبریز خیلی کم تهاتر کرده.

روح الله رشیدی نیز تصریح کرد: مواجهه مشهد با حاشیه نشینی، انتظارات را بالا برده است و از نمایندگان مجلس انتظار می رود در حوزه تقنین دست ما را بگیرند. پاسکاری دولت و شهرداری در حاشیه نشینی باعث شده به چند مسیرگشایی در تبریز بسنده شود.

وی افزود: شورای ششم قبل از آغاز رسمی با چالش نیروی انسانی روبرو بود و مانع تحول سازمانی در جهت ماموریت ها می شود.

بخش باسمنج و کوچک شدن حریم تبریز

محمد عزتی، معاون شهرسازی شهرداری تبریز ضمن ارایه توضیحاتی با پاورپوینت پیرامون مصوبه دولت درباره ایجاد بخش باسمنج گفت: تبدیل باسمنج به بخش، خلاف توافقات جبارزاده استاندار اسبق با شورای عالی شهرسازی بود و با بخش شدن باسمنج، احیای حریم های تداخل تبریز به نفع تبریز از بین رفت.

وی افزود: اینکه در مرکز شهرستان بخش نباشد، ایراد نیست اما ایجاد بخش از طریق حریم تبریز منطقی نیست. الان حریم بخش باسمنج از شهر تبریز بزرگتر است و اینکه چگونه مدیریت شود را کاری ندارم.

عزتی تاکید کرد: نمایندگان مجلس با قدرت خود پیگیر حق تبریز باشند.

نقاشی نتانیاهو!

بهروز مهدوی، فرماندار تبریز در ادامه گفت: نقاشی های آقای عزتی مرا یاد نقاشی نتانیاهو انداخت! ما مخالف افزایش حریم تبریز نیستیم اما همین حریم های مورد ادعا تبدیل به ویلا شده و به حال خود رها بودند. مگر حریم قابل خرید و فروش است که آن را بخرید و تفکیک کنید و به مردم بدهید؟

وی ادامه داد: می گویند ساماندهی حاشیه نشینی وظیفه دولت است اما نظارت و کنترل وظیفه کیست؟ در کوی شهید بهشتی یک زلزله همه خانه ها را ویران می کند و شورای شهر نتوانسته برای بهبود آنها کاری کند. نمی خواهم همه چیز را بگویم! به جای افزایش کمّی حریم به کیفیت بخشیدن حریم بپردازیم.

اصلاح حریم تبریز

محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز در مجلس خاطرنشان کرد: اینکه بخشی از حوزه تبریز به باسمنج الحاق شود، توجیهی ندارد. باید شهرداری اصلاحیه ای ترتیب دهد تا ما در مجلس تعقیب کنیم. در اصلاحیه باید بخش جنوب شرق تبریز آزاد شود و بخش هایی از شرق تبریز با حفظ روستاها اصلاح گردد و بدین صورت بخش باسمنج هم به رسمیت بشناسیم.

وی اظهار داشت: اینکه پرسیدید چرا طرح درآمدهای پایدار شهرداری ها در مجلس به جایی نرسید چون شورای نگهبان چیزی از این طرح باقی نگذاشت. نمایندگان تبریز در شورای عالی استان ها از ظرفیت این شورا در ارائه طرح خیلی کم استفاده کرده اند.

از قیخ متیر تا ۱۷ شهریور

مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس حاضرم هر هفته با اعضای شورای شهر برای پیگیری مشکلات جلسه داشته باشم به شرط اینکه اختلافات را کنار بگذاریم و مسائل را عالمانه حل کنیم.

وی افزود: موضوع باسمنج با حضور متخصصین و دانشگاهیان بررسی و ایرادات رفع شود. در محلات کم برخودار هم باید خدمات بهداشت و درمان ارائه شود تا افراد فقیر از منطقه ۴۲ متری برای معالجه به خیابان ۱۷ شهریور مراجعه نکنند، آنها حتی پول کرایه تاکسی هم ندارند.

«هل من مبارز» خواندن فرماندار را نشنیده می گیرم

روح اله دهقان نژاد، عضو دیگر شورا تاکید کرد: «هل من مبارز» خواندن فرماندار در مورد باسمنج را نشنیده می گیرم تا فرمانداران بعدی هم جرات کنند در جلسه شورای شهر حاضر شوند. در مخالفت با مصوبه بخش شدن باسمنج نکات تخصصی وجود دارد و وزیر راه و شهرسازی هم مخالف آن بود. طوری رفتار نشود که تقابل بین مردم تبریز و باسمنج ایجاد شود.

وی همچنین اظهار داشت: همیشه به اولین ها بودن تبریز افتخار می کردیم، الان باید به کوچکتر کردن تبریز افتخار کنیم؟! مقبره الشعرا را با چه مجوزی به این روز انداختند؟

دهقان نژاد خاطرنشان کرد: ما بلد نیستیم مچ مسئولین ترک فعل کننده را بگیریم. با بودجه شهرداری و اداره ارشاد نمی توان کاری برای مقبره الشعرا کرد. نمایندگان مجلس پیگیر بودجه دولتی باشند.

سید محمدرضا میر تاج الدینی، نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: پیگیر ترک تشریفات انتقال آب ارس به تبریز هستیم. 

وی افزود: تلاش می کنیم برای خطوط ۲ و ۳ متروی تبریز و پروژه مقبره استاد شهریار ردیف بودجه دولتی باز کنیم. 

وی همچنین در ادامه گفت: وقتی از گزارشات کارشناسی در خصوص باسمنج و تبریز عدول شود، ضرر می کنیم. 

تاج الدینی در پایان خاژرنشان کرد: در شورای عالی شهرسازی نسبت به حریم تبریز تاکید خواهیم کرد. 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.