آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

چالش آبی تبریز / پرداخت حقوق برای ۱۵ دقیقه درد دل کردن!

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام برگی و با حضور همه اعضای شورا در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام رسول برگی در سخنان پیش از دستور جلسه از همکاران منطقه دو در سانحه ای جان خود را از دست دادند پیگیر این جریان هستیم تا علت حادثه را بررسی کنیم؛ باید ایمنی کارگران را در اولویت قرار دهیم. 

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا در رابطه با دعوت از استاد علی شهودی به مناسبت ۲۷ شهریور روز ملی شعر و ادب فارسی، روز بزرگداشت استاد شهریار بود.

علی شهودی، شاعر برجسته تبریزی، در وصف زندگی شهریار گفت: شهریار در سال ۱۲۸۵ در شهر تبریز به دنیا آمد. او در روستای خُشگِناب بستان‌آباد شهر تبریز پیش مادر بزرگش زندگی می کرد.

وی افزود: شعر های تخصصی استاد شهریار در جامعه رواج پیدا کرده است و مردم از شعر های این استاد استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی های استاد شهریار، انقلاب بودن ایشان است که یک شاعر آیینی بودند و برای اهل بیت سرودند.

شهودی تاکید کرد: مقام معظم رهبری، به خاطر منظومه حیدربابا به استاد شهریار لقب حکیم داده‌اند. منظومه حیدر بابا نشان دهنده تبلور فرهنگ می باشد.

وی اظهار داشت: شهریار آخرین روزهای عمرش در بیمارستان مهر تهران بستری شد و در ۲۷ شهریور ماه ۱۳۶۷ در تهران درگذشت و او را در مقبرهالشعرا به خاک تبریز سپردند؛ ۲۷ شهریور، سالروز درگذشت شهریار، از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، به روز ملی شعر و ادب، نامیده شده است.

تجلیل از هادی بهجت تبریزی، فرزند استاد شهریار در جلسه شورای شهر تبریز

Image title


دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا در رابطه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم زعفرانچیلر، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز بود.

حجت الاسلام زعفرانچیلر در ابتدا بیان کرد: کرامت نیروی انسانی در شهرداری باید حفظ شود؛ اگر این اتفاق بیفتد باعث ایجاد رضایت مندی بین مردم خواهد شد. متاسفانه بانک سیستم اطلاعاتی کارکنان در دسترس شورا نیست و عدم شفافیت و رمز گذاری باعث سو استفاده و جذب افراد خاص اتفاق افتاده است.

تبعیض در قراردادها

وی افزود: قطعا تمامی همکاران با این مشکلات مواجه هستند که بیشتر مراجعه کنندگان به خاطر تبعیض قرار دادها مراجعه می کنند. ۱۷ نوع قرار داد وجود دارد و این باعث چالش می شود و در بهره وری ایجاد مشکل می کند. شهرداری برای کارکنان ۱۰ میلیون حقوق می دهد ولی گاها ۳۰ درصد حذف می شود و این باعث بی عدالتی می شود و در این رابطه شهرداری متضرر می شود.

حجت الاسلام زعفرانچیلر در ادامه گفت: باید دلال ها و افراد سود جو حذف شوند. شهرداری باید قرارداد مستقیم داشته باشد و مستقیم به دست نیروی انسانی برسد. بحث نیروی انسانی، در ایام انتخابات باعث سو استفاده افراد سود جو می باشد.

وی همچنین در پایان تاکید کرد: پرداخت حق بیمه، هزینه سوخت تاکسی ها باید مورد بررسی قرار بگیرد. تبدیل وضعیت ایثارگران با کندی معنا دار پیش می رود. ماهانه گزارشی از روند ساماندهی نیروی انسانی به شورای شهر ارائه شود.

دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسی گزارش مدیرعامل آب و فاضلاب استان پرداخت.

علیرضا ایمانلو، مدیرعامل آب و فاضلاب استان تصریح کرد: آب شرب تبریز از چاه ها و خط زرینه رود تامین می شود که در ایام کرونا ۴۵ درصد مصرف آب بالا رفت و با کمبود آب شرب مواجه شدیم.

چالش آبی تبریز

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ اقداماتی برای عبور از بحران انجام دادیم و برای کمبود آب در سال ۱۴۰۱ هم باید اقداماتی انجام شود تا با کمبود مواجه نشویم؛ باید انتقال آب ارس به تبریز در اولویت قرار بگیرد اگر نتوانیم انتقال بدهیم با کمبود آب مواجه خواهیم شد.

وی همچنین تاکید کرد: حدود ۸۶ درصد مناطق تبریز به فاضلاب متصل هستند و امیدواریم تا ۴ سال آینده این رقم را به صد برسانیم.

علیرضا نوای باغبان، عضو شورا خاطرنشان کرد: تقاضا داریم این ۴سال را به دو سال برسانید. اهالی مناطق حاشیه نشین از این معضل ناراحت هستند.

وی همچنین ادامه داد: از شهرداری چه در خواست هایی دارید تا بتوانید کارهای خود را سریع تر پیش ببرید؟ بعضی از مناطق با شرکت آب و فاضلاب همکاری نمی کنند اگر مناطق مانند منطقه ۱۰ همکاری می کردند این آمار بالای ۹۰ درصد می رسید.

فریدون بابایی اقدم، عضو دیگر شورا اظهار داشت: در بحث تامین آب نگرانی های زیادی وجود دارد. برای این موضوع چقدر حساسیت دارید؟ فرسودگی شبکه آب وجود دارد و در بعضی از مناطق نشت آب وجود دارد. برای این کار چه پیشنهادی دارید؟ 

حجت الاسلام زعفرانچیلر  در این رابطه تصریح کرد: در تبریز فرو نشست زمین ۳ سانتی متر است و این برای تبریز یک مسئله جدی می باشد. انتقال آب ارس بسیار مهم است؛ از شهر داری چه درخواستی دارید؟

وی همچنین افزود: در رابطه با آبگیری قوری چای اقداماتی انجام دادید؟ می توانید آنجا را به مناطق گردشگری تبدیل کنید.

روح الله رشیدی، عضو شورا تاکید کرد: در بحث آبیاری، شهرداری مسرف می باشد و باید خودمان در این مورد ورود پیدا کنیم.

ایمانلو در ادامه گفت: متولی رینک تبریز، شرکت آب و فاضلاب می باشد. در رابطه با انتقال آب ارس، استاندار، نمایندگان مجلس و اعضای شورا ما را حمایت و همیاری کنند

دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا در رابطه با بررسی لایحه هبه بود.

حجت الاسلام برگی تصریح کرد: این فرد بخاطر حریم امنیت از دارایی خود گذشته است. این شخص می توانست مثل ما زندگی کند و به این مشکل مواجه نشود. این فقط یک عرض ارادت کوچک به این جانباز می باشد

باغبان نیز افزود:  کمسیون با این لایحه موافقت کرده است و برای این جانباز هبه اختصاص پیدا می کند.

لازم به ذکر است که این لایحه با رای تمامی اعضای شورا به تصویب رسید.

دستور جلسه پنجم

دستور پنجم جلسه امروز شورا به بررسی مصوبات کمیسیون ارزیابی، تحقیق و نظارت شورای اسلامی کلانشهر تبریز پرداخت.

دهقان نژاد اظهار داشت: در یکی از ادارات شخصی تعداد زیادی نیروی انسانی وارد شهرداری کرده است که اگر خدایی نکرده یکی از اقوام آنها فوت کند، تمامی نفرات سیاهپوش می شود.

وی افزود: این موارد را بررسی کرده ایم و تصویب کردیم کسانی که از سال ۱۴۰۰ تا ورود شورای ششم وارد شهرداری شده اند حداقل حقوق برای آن ها پرداخت خواهد شد و تا آخر سال تسویه خواهند شد. با این کار ، روال غلط شهرداری به پایان خواهد رسید.

وی تاکید کرد: این تبصره فقط شامل کسانی که از بیرون وارد شهرداری شده اند شامل می شود و شامل جذب های قبلی نمی شود.

حجت الاسلام برگی، در خصوص شفاف سازی این مسائل گفت: یکی از مدیران در یک روز یازده نفر وارد شهرداری کرده است! در یکی از فرهنگسراها دو نفر خانم جذب شده اند که روزانه فقط ۱۵ دقیقه وارد شده و باهم درد و دل می کنند و کسی هم حق ندارد بپرسد چکاره هستید و از کجا آمده اید؟ خانمی را به عنوان راننده پایه ۱ جذب کرده اند که حتی نمی تواند پراید براند.

پرویز هادی، عضو شورا در ادامه بیان کرد: کارکنان شهرداری ناراضی هستند. از روز اول شورا، تمامی اعضا پیگیر نیروی انسانی هستند.

دبیری تاکید کرد: پیشنهاد دارم این موضوع به کمیسیون ارجاع داده شود تا بیشتر بررسی شود.

عزل و نصب در دوران سرپرستی

دهقان نژاد خاطرنشان کرد: طبق نامه وزیر کشور، سرپرست شهرداری اجازه، عزل و نصب در پست های شهرداری را ندارد. متاسفانه شاهد چنین مواردی شده ایم که غیر قانونی می باشد. در سازمان سیما و منظر دو سه نفر از معاونین جابجا شده است که باید این موارد اتفاق نمی افتاد.

مظفر سلیمانی، سر پرست شهرداری آقای دهقان نژاد اگر اضافه کار ها را حذف می کردیم الان با ما دعوا می‌کردید که چرا حذف کردید؟ خواهشاً منطقی تر به موضوعات نگاه کنید. شخصی که در سازمان سیما و منظر جابجا شده است قبل از شورای ششم اتفاق افتاده است.

حجت الاسلام برگی همچنین اظهار داشت: یک فرد را به اجبار بازنشسته می کنند و به بیمه می گویند به هر نحوی باید این فرد را بازنشسته کنید. برای طرف حکم بازداشت قضایی صادر شده بود. ۹۰ درصد مامور خدمت ها با رابطه وارد شهرداری شده اند!

دهقان نژاد در پایان تاکید کرد: جریانی که شما تعریف کردید اینگونه نمی باشد!

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.