آیا تجهیزات نگهبانی باید با اثر انگشت کار کنند؟

یکی از نیاز های هر شرکت یا سازمانی، داشتن تجهیزات خوب نگهبانی است. از آن جایی که حفظ و حراست از یک مجموعه، اصلی ترین راه بقا و ادامه حیات آن می باشد، لذا نیاز به تجهیزات نگهبانی با کیفیت، می تواند اساسی ترین رکن برای پایدار بودن یک سازمان یا شرکت باشد.

به گزارش تبریز بیدار ، عموما شرکت ها برای تامین امنیت خود، از تجهیزات مختلف نگهبانی استفاده می کنند. در بسیاری از موارد این تجهیزات می تواند رنج گسترده ای را شامل شوند.

تجهیزاتی که عموما جهت حراست و نگهبانی استفاده می شوند می توانند شامل مواردی مثل: دستگاه حضور و غیاب؛ دستگاه های کنترل دسترسی؛ گیت های تردد؛ دستگاه های گشت و نگهبانی؛ سیستم های کنترل تردد سازمانی و سایر دستگاه های مشابه باشند.

در بسیاری از موارد اینکه یک دستگاه مجهز به اثر انگشت تهیه شود یا بدون آن، همواره معضلی بوده که تمامی خریداران این تجهیزات با آن دسته و پنجه نرم می کنند.

عموما شما برای تهیه چنین دستگاه هایی می توانید به سایت هایی مراجعه کنید که به صورت تخصصی در فروش تجهیزات شبکه می باشند.

در ابتدا بهتر است کمی در مورد سنسور اثر انگشت و نحوه کار آن صحبت کنیم. سپس به بررسی موردی دستگاه های دارای اثر انگشت خواهیم پرداخت.

سنسور اثر انگشت چیست و چه نقشی در تجهیزات نگهبانی دارد؟

یکی از فناوری های بیومتریک که خصوصا در زمینه امنیت در این چند ساله رواج پیدا کرده است، حسگر ها یا سنسورهای اثر انگشتی می باشند. از این سنسور ها جهت تعیین هویت کاربران برای کارهای مختلف در تجهیزات نگهبانی استفاده می شود.

Image title

انواع مختلفی از حسگر های اثر انگشت وجود دارند که عبارتند از:

  • حسگر های نوری
  • حسگر های خازنی
  • حسگر های رادیویی
  • حسگر های حرارتی
  • حسگر های فشاری
  • حسگر های فراصوت

بسیاری از تجهیزات نگهبانی، عموما از نوع های اپتیکال یا فراصوت و یا خازنی بهره می برند. در بسیاری از موارد در تجهیزات نگهبانی از حسگرهای خازنی استفاده می شوند.

این سنسور ها امروزه در اکثر تلفن های هوشمند به عنوان سیستم اثر انگشت مورد استفاده قرار می گیرد.

روش کار این سنسور ها به این صورت می باشد که برای جمع آوری دیتا سر انگشت، از ردیف های خازنی استفاده می شود. خازن ها این قابلیت ذخیره جریان های الکتریکی را در خود دارا هستند. به هین دلیل در صورتی که به یک صفحه رسانا مانند اسکنر وصل شوند، می توانند جزئیات سر یک انگشت را در خود ذخیره کنند.

زمانی که یک انگشت با محل اسکن شدن انگشت بر روی سنسور تماس می یابد، به دلیل خاصیت رسانا بودن صفحه اسکنر، جریانی که از قبل روی خازن ها وجود داشته، تغییر خواهد کرد. همین تغییر مبنای تبدیل به دیجیتال اثر انگشت مورد نظر خواهد بود.

با ذخیره شدن این اطلاعات دیجیتال (که کاملا برای هر فرد منحصر به فرد یا unique می باشد) به راحتی می توان برای مقایسه برای دفعه های بعدی روی دستگاه استفاده کرد.

از مزیت های که این سری دستگاه ها دارند، منحصر به فرد بودن واقعی، نسبت به سایر روش های رایج می باشد و همین باعث شد که تطابق اثر انگشت با ضریب و درصد بسیار بالایی صورت پذیرد.

به عنوان مثال در دستگاه گشت و نگهبانی اثر انگشتی که متداول ترین دستگاه های گشت زنی می باشد از سنسورهای خازنی استفاده می شود.

در سنسور های اثر انگشت یک دستگاه گشت زنی، هزاران خازن قرارد داده شده است. به همین دلیل با ایجا یک جریان به صورت الکترونیکی، می توان تصویر اثر انگشت را با جزئیات کاملا دقیق ثبت نمود.

در واقع با استفاده از این تکنولوژی، شما می توانید کلیه برآمدگی ها یا فرو رفتگی های یک انگشت را ثبت نمایید. به این ترتیب کار شناسایی اثر انگشت با این تکنولوژی به خوبی انجام می پذیرد.

دو نوع مختلف از این حسگر ها از قدیم وجود داشته است. یکی از آن ها به صورت مالشی (swipe) بوده و در نوع دیگر آن، انگشت باید به صورت ثابت روی سنسور قرار بگیرد.

Image title

مزایا و معایب سنسور های خازنی چیست؟

عموما این حسگر ها، بسیار دقیق هستند. علاوه بر آن، عملیات مقایسه را به خوبی و به سهولت در تجهیزات نگهبانی فراهم می آورند. از طرف دیگر با تنظیم نحوه حساسیت آن ها، می توان روی نحوه کار آن ها اثر گذاشت.

به عنوان مثال می توان آن ها را طوری تنظیم نمود نسبت به فشار، حساسیت های بیشتر یا کمتری از  خود نشان دهند.

از معایب این سری سنسور ها، بالا بودن قیمت آن ها در چند سال گذشته بود. اما خوشبختانه با وجود رشد روز افزون تکنولوژی، عملا قیمت این حسگر ها هم، روز به روز پایین تر می آید.

نکته بسیار خوب در مورد این حسگر ها این می باشد که به دلیل استفاده خازن های زیاد در آن، می توان کاملا به نتیجه آن ها برای چک کردن اثر انگشت، اطمینان داشت.

از دیگر معایب این نوع حسگر ها این می باشد که در صورتی که سر انگشت به چیزی آغشته گردد، در نحوه شناسایی این دستگاه، اختلال ایجاد خواهد کرد. بنابراین قبل از گذاشتن نوک انگشت بر روی آن ها، می باید انگشت را تمیز نمود.

کدام تجهیزات نگهبانی دارای اثر انگشت هستند؟

بسیاری از تجهیزاتی که برای نگهبانی یک مجموعه استفاده می شوند می توانند دارای حسگر های اثر انگشت باشند. این دستگاه ها می توانند به راحتی با تسهیل در شناسایی اثر انگشت باعث بهبود در فرآیند های امنیت شبکه یک سازمان گردند.

از مهم ترین این تجهیزات، دستگاه های حضور و غیاب می باشند. می توان گفت که یکی از پر استفاده ترین انواع آن ها، دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی هستند. در واقع با ثبت اثر انگشت، امکان تقلب توسط کارمندان مجموعه در ساعات کاری، تقریبا به صفر خواهد رسید.

از جمله دستگاه هایی بسیار مهم مجموعه ها در حوزه نگهبانی، دستگاه گشت زنی می باشد. دستگاه گشت زنی نگهبانی نیز، می تواند مجهز به این سنسور های اثر انگشتی گردند.

به این صورت نگهبان یا نگهبان های یک مجموعه، می توانند با حضور در محل های بازرسی و سرکشی، با اثر انگشت خود، مشخص کنند که چه زمانی، دقیقا چه فردی در نقطه مورد نظر حضور یافته است.

می توان گفت که داشتن اثر انگشت یکی از مهم ترین شرایط یک دستگاه گشت خوب و با کیفیت می باشد.

Image title

گیت های تردد نیز از دیگر سامانه هایی است که توسط اثر انگشت می تواند به خوبی کار کند. عموما در بسیاری از محل های ورود و خروج، از این حسگر ها برای تسهیل در فرآیند ثبت عبور و مرور افراد، استفاده می شود. سیستم های کنترل تردد به صورت گسترده از این سنسور ها برای تشخیص استفاده می کنند.

از دیگر تجهیزات نگهبانی که از این حسگر های اثر انگشت، به وفور در آن ها استفاده می شود، سیستم های کنترل دسترسی می باشند. در بسیاری از سامانه های کنترل دسترسی سازمانی، می توانید مشاهده کنید از سنسور اثر انگشت برای نظارت بر نحوه دسترسی استفاده می گردد.

همانگونه که مشاهده کردید، استفاده از تکنولوژی اثر انگشت، بسیار در تجهیزات نگهبانی شایع است و رواج دارد. به نظر می رسد برای جلوگیری از هر نوع تقلب توسط کارمندان، این روش، یکی از بهترین و موثر ترین روش ها می باشد.

با استفاده از این تکنولوژی، شما می توانید بدون هیچ نگرانی، از درست انجام دادن وظایف توسط تیم نگهبانی خود، اطمینان داشته باشید.

استفاده از اثر انگشت این مزیت را دارد که عملا هیچکدام از پرسنل نمی تواند به جای نفر دیگری، وظایف محول شده کاری را به انجام برساند.

در حال حاضر، فروش تجهیزات امنیتی با این سنسور ها، بسیار رواج پیدا کرده است. شما نیز در صورتی که قصد خرید یکی از سیستم های حفاظتی یا نگهبانی را دارید، بهتر است دستگاه هایی را انتخاب و خریداری نمایید که از این تکنولوژی ها پشتیبانی می کنند. در این صورت هیچ نگرانی بابت مسائل نگهبانی خود ندارید.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.