تبریزبیدار گزارش می دهد؛

پویش مردمی برای خط بطلان بر یکسان سازیِ غلط مزار شهدا / استفاده از تجربه موفق تهران برای تبریز

پویش مردمی «برای شهید» که تجربه موفق در نجات مزارهای شهدا از زیر طرح غلط یکسان سازی را در کارنامه دارد، بصورت خودجوش و دلی برای ساماندهی گلزار شهدای وادی رحمت تبریز وارد عمل می شود.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار / چند سالی می شود که فعالین فرهنگی و اجتماعی نسبت به یکسان سازی مزار شهدا و از بین بردن آثار فرهنگی اعتراض داشته و دارند، گرچه اظهار نظر رسمی رهبر معظم انقلاب مسئولین یکسان سازی را به موضع انفعال و تغییر مواضع چندساله شان در مورد یکسان سازی کشاند اما این مساله در گوشه کنار کشور و خصوصا در تبریز زیر پوشش های دیگر ادامه یافت و همین مساله مجدد اعتراض فعالین فرهنگی و اجتماعی را برانگیخت، تبریز بیدار در چند سری گزارش و مصاحبه به این موضوع پرداخته است.

چندی قبل تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز نیز نسبت به جبران آنچه که در گلزار شهدای وادی رحمت بر مزار شهدا گذشت؛ تاکید داشتند که نشان از عزم جدی بر اصلاح وضع موجود دارد.

مهدی آیت ثانی، مسئول پویش مردمی «برای شهید» است که این گروه مردمی پس اعلام موضع رهبر معظم انقلاب در خصوص مزار شهدا فعال شده و در موارد بسیاری به اصلاح و مرمت مزار شهدا با ارایه طرح های فرهنگ پایه بخصوص در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران پرداخته اند، آنچه در ادامه می آید اهم گفته های این فعال فرهنگی با خبرنگار تبریزبیدار در حاشیه سفر اخیر وی به تبریز است.

Image title

او حین بازدید از مزار شهدای وادی رحمت تبریز درباره شروع یکسان سازی می گوید: در سال ۸۵ در قطعه ۴۴ بهشت زهرای تهران یکسان سازی مزار شهدا به صورت شبانه و با از بین بردن سنگ مزار و حجله شهدا انجام گرفت که با مخالفت شدید خانواده های شهدا طرح یکسان سازی متوقف شد؛ اما دوباره در سال ۹۵ بخشی از قطعه ۲۴ بهشت زهرای تهران دوباره یکسان سازی شروع شد و ما در مخالفت با این اقدام، کار کارشناسی انجام دادیم و با مشاوره با اساتید و پیشکسوتان دفاع مقدس و خانواده های شهدا به یک طرحی کلی رسیدیم.

تعریفی از شهدا ندارند!

او اینچنین ادامه می دهد: مشکل اصلی برخی اینست که تعریفی از شهدا ندارند، امام خمینی(ره) در تعریف خود درباره شهادت می فرمایند: «شهید و شهادت چیزی است که زمینی ها عقلشان به آن نمی رسد و اهالی ملکوت به کنه آن نمی رسند».

تفاوت گلزار شهدا با آرامستان این است که شأن آنها با هم متفاوت است و هر کدام برای خود یک سری تشریفات دارد و باید اینها را شناخت و رعایت کرد. یکسری تشریفات از ابتدا اتفاق نیفتاده است، شان گلزار شهدا و حرم معصومین یکی است به طور مثال، تشریفات غبارروبی حرم معصومین و مزار شهدا متفاوت است و به نظر من با گذاشتن شاخه گل روی مزار شهدا کافی نیست و باید همانند تشریفات حرم معصومین بجا آورده شود، چرا که خداوند در قرآن کریم می فرماید:«و لا تحسبن الذین قتلو فی سبیل الله امواتا»

Image title

امکانات زیارت باید فراهم شود

آیت ثانی می گوید: در حرم معصومین یک سری چیزها جمع می شود و امکان زیارت را برای ما فراهم می کند یکی از آنها بازه زمانی است، به طوری که در هر ساعت از شبانه روز امکان زیارت وجود دارد، امنیت برقرار است و روشنایی، تهویه و محل نشستن وجود دارد و سایر نیاز های یک زائر فراهم است اما ما برای مزار شهدا چقدر از این امکانات را فراهم کرده‌ایم!

اینها نیازهایی هستند که باید به آنها توجه کرد مثلا می شود حداقل چند روز هفته این امکانات را برای زائران شهدا فراهم نمود.

کار غلط یکسان سازی!

او با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب می گوید: در بهمن ماه ۹۷ مقام معظم رهبری در بازدید از بهشت زهرای تهران صراحتا فرمودند: «یکی از کارهای بدی که بعضی از مدیران گلزارهای شهدا انجام می‌دهند، این کار غلط یکسان‌سازی قبور شهدا است» و در ادامه رهبر انقلاب تاکید کردند: «صاحبان این شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان، همسرانشان، علامتی داشته باشند، عکسی داشته باشند، این خوب است. این شکل، شکل طبیعی است. هیچ لزومی ندارد که ما این [اشاره به حجله و سنگ مزار] را صاف کنیم، به خیال اینکه می‌خواهیم زیباسازی کنیم. زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است؛ زیبایی انسان، زیبایی باغ، زیبایی قبرستان، زیبایی هر چیزی را باید به حَسَب خودش محاسبه کنیم» بنابراین خانواده های شهدا باید در امر مرمت و یا هر کار دیگری که انجام خواهد شد باید نقش داشته باشند و آنها طبق فرمایش رهبری صاحبان شهدا هستند.

Image title

مدیرانی که خانواده شهدا را تهدید می کردند!

مسئول پویش مردمی برای شهید می گوید: طبق قانون هر خانواده می تواند از کسی که به هر قسمت قبر میت آنها آسیب بزند یا تغییراتی در آن بدون رضایت خانواده آن انجام دهد می شود شکایت قضایی کند، خانواده های شهدا هم شامل این قانون می شوند و می توانند از کسانی که تغییر در مزار شهیدشان انجام داده‌اند و یا به سنگ قبر و دیگر وسایل شهید آسیب رسانده‌اند می توانند شکایت قضایی کنند؛ اما متاسفانه برخی از مسئولان یکسان سازی مزار شهدا، علاوه بر تحقق اهداف شوم خود با روش های مختلف اقدام به تهدید خانواده های شهدا می کردند. طبق قانون از سال ۸۲ ترمیم مزار شهدا ردیف بودجه دارد و نیازی به گشتن دنبال بودجه نیست و این بودجه در اختیار بنیاد شهید است.

Image title

وادی رحمت در شان شهدا نیست

او ادامه می دهد: گلزار شهدای وادی رحمت تبریز در شان شهدا نیست و آسیب هایی که در اثر مسقف سازی به کف سازی، سنگ مزارها و حجله ها وارد شده باید بر طرف شوند، اما برای مرمت و احیای مزار سنگ مزارها و حجله‌ها باید با قطعه بندی مزار شهدا این امر صورت گیرد، به طور مثال چند ۲ یا ۳ ردیف از مزار شهدا به صورت پایلوت انتخاب شوند و قدم به قدم و قسمت به قسمت ترمیم، زیباسازی و احیاء شوند. اگر ما مثل الگوی رفتاری بنیاد شهید فکر کنیم و نظر خانواده های شهدا را در نظر نگیریم به آنها بی احترامی کرده ایم، باید با نظر سنجی از خانواده‌های شهدا به یک طرحی مورد تایید هر دو طرف برسیم.

آن وصیت نامه‌ای که هنگام تدفین شهید روی سنگ مزار شهید نوشته شده، یک میراث است و باید اینها حفظ شوند. بر روی سنگ های قبور شهدا نوع شهادت، قسمتی از وصیت نامه و قطعه شعر و ذوق خانواده و دوستان شهید نوشته شده بودند اما متاسفانه در اثر یکسان سازی تمام این میراث از بین می روند.

Image title

مزارِ بی نشان موسس توپخانه ی سپاه!

آیت ثانی در مورد بازدید خود از وادی رحمت می گوید: صبح امروز که از قطعه یکسان سازی شده قبور شهدا بازدید می کردیم، مزار شهید حسن شفیع زاده را نشان دادند، ایشان موسس توپخانه سپاه پاسداران بوده‌اند، اما مزار ایشان هیچ علامت و نشان مشخص کننده‌ای ندارد.

ما باید دایره المعارف مانندی را در اختیار خانواده شهید قرار دهیم تا نوع مزار و نوشته روی سنگ شهیدشان را خودشان انتخاب کنند این کوچکترین حق آنهاست.

این که می گویند مسئله تردد در قسمت بالایی گلزار شهدای تبریز وجود دارد و زائران نمی توانند به راحتی تردد کنند و باید تردد تسهیل شود حرف اشتباهی است در بازدیدی که داشتم هیچ مشکلی مشاهده نکردم.

پیشنهادهایی از جنس فرهنگ

در ادامه او پیشنهادهای خود را برای مزار شهدای وادی رحمت ارایه می دهد: اقداماتی که باید در قسمت بالایی و دست نخورده گلزار شهدای وادی رحمت تبریز صورت پذیرد عبارت است از:

۱) مرمت حجله‌ها باید در اولویت اول قرار بگیرند؛ تمام حجله‌ها باید باز شده و یراق آلات آنها تعویض شده و با بر طرف کردن ایرادات دیگر دوباره نصب شوند

۲) کف سازی در اولویت دوم قرار دارد؛ باید با مشاوره کارشناسان، جنس سازی معین شود و با جلب نظر خانواده های شهدا کف سازی صورت پذیرد.

۳) یکی از چیزهایی که جای خالی آن دیده می شود، ادوات جنگی است که باید به صورت محدود و هنرمندانه در گلزار شهدا جای گذاری شوند.

۴) یکی دیگر از کارهایی که باید صورت پذیرد فضا سازی و انجام کار هنری برای شهدای تک مزاری است، شهدایی که در زمان قبل انقلاب و حین انقلاب به صورت جداگانه در میان اموات عادی دفن شده‌اند.

۵) قطعه های شهدا و هر شهید به صورت جداگانه باید پلاک داشته باشند و این پلاک ها حاوی اطلاعات از شهید با جزئیات دقیق باشند و می توان این اطلاعات را در سایت بارگزاری کرد و تمام اطلاعات را به دست زائران شهدا علی الخصوص جوانان و نوجوانان بدهد اما در اولویت های بعدی، مزارهایی که مورد یکسان سازی قرار گرفته‌اند به شکل گذشته خود برگردند.

Image title

مرکز فرهنگی در کنار مزار شهدا

او در ادامه می گوید: کمبود دیگری که در مزار شهدا احساس می شود و اما در راهیان نور به دنبال جبران آن هستیم این است که یک مرکز فرهنگی کنار گلزار شهدا باشد تا تاریخچه دفاع مقدس یا حداقل بخشی از آن را به صورت نمایشگاه، کتابخانه، تابلو، فیلم و مستند دیگر شیوه های مرسوم در اختیار علاقمندان قرار دهد.

اسناد دفاع مقدس باید به صورت صحیح و بدون هیچ کم و کاستی به زائران قبور مطهر شهدا ارائه شود تا تاریخ ۸ساله و رشادت های مردم این مرز و بوم حفظ و به نسل آینده منتقل شود

اما همه اینها نیازمند جریان مطالبه عمومی مردم می باشد تا با همفکری و همراهی آنان به سر منزل مقصود رسید.

جریان نفوذ دست اندرکار یکسان سازی!

او با صراحت می گوید: جریان نفوذ در کشور وجود دارد که در مقابل سخنان و رهنمود های رهبر انقلاب در مورد مزار شهدا ایستاده‌اند و تفکرات خود را پیاده می کنند مگر در جاهایی که مردم در مقابلشان ایستاده باشند؛ مثلا در بهبهان مردم و امام جمعه در مقابل جریان نفوذ ایستادند و اجازه یکسان سازی را ندادند.

اگر چند مورد از مزارهایی که تغییر پیدا کرده به شکل قبلی برگردد و حجله ها ایجاد شود جریان مردمی به راه خواهد افتاد و با تمام قوت ادامه پیدا خواهد کرد

ما معتقدیم یک خط نفوذ در کشور وظیفه از بین بردن آثار و شعائر شهدا را دارند که بخشی از این آثار در سنگ مزار و حجله های شهدا متجلی است.
بهانه جریان نفوذ، بحث ساماندهی قبور شهداست اما در واقعیت رخ داده، تغییر شکل و تخریب است. 

Image title

بهانه هایی برای یکسان سازی

او در آخر می گوید: ما به عنوان پویش مردمی برای شهید که سابقه‌ای در احیای مزار های شهدا داریم و تنها تشکلی هستیم که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت داشتیم با اشرافی که به موضوع داریم در بازدیدی که از گلزار شهدای وادی رحمت تبریز انجام شد، مشکلات را متذکر شدم و بهانه هایی که متولیان یکسان سازی، با ارائه آنها اقدام به تخریب حجله‌ها و سنگ مزار‌ها می کنند را برای دوستان دغدغه‌مند تبریزی منتقل کردم تا در اسرع وقت این بهانه‌ها برطرف شوند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.